Zlewozmywak

Zlewozmywak jest to niezbędna rzecz, która obowiązkowo musi znaleźć się w każdej kuchni. Przede wszystkim służy on do mycia naczyń, owoców, warzyw, jak również do odcedzania potraw. Dlatego ważne jest, aby wybrać taki, który spełni nasze wszystkie oczekiwania.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Rodzaje zlewozmywaków

Obecnie na naszym rynku oprócz tradycyjnego prostokątnego, białego zlewu możemy spotkać zlewy w najróżniejszych kształtach czy tez kolorach. Najczęściej przyjmowanym kryterium, dzięki któremu możemy wyróżnić rodzaje zlewozmywaków jest tworzywo z którego są one wykonane.

Najbardziej popularne są zlewozmywaki wykonane ze stali. Przeważnie jest to stal chromowo – niklowa i jest ona odporna na rdzewienie, uszkodzenia mechaniczne, kwasy, jak również na wysoką temperaturę. Jeśli chodzi o stalowe zlewozmywaki to możemy zakupić taki z powierzchnią fakturowaną (sztruks), półmatowe lub o powierzchni z wysokim połyskiem. Jednym słowem ten typ zlewozmywaka jest nie do zdarcia i na pewno będzie służył przed długie lata, choć niestety posiada on także jedną wadę, a mianowicie każda kropla wody jest na nim widoczna, przez co czasami tworzą się na nim nieestetyczne smugi. Żeby temu zapobiec trzeba by było po każdym myciu przecierać go suchą szmatką na co wiadomo nie każdy ma czas.

Zlewozmywak emaliowany jest to tradycyjny biały zlew wykonany z stalowej blachy pokrytej emalią, który niestety powoli wychodzi  z użycia. Ponieważ jego największą wadą jest niepodatność na uderzenia i zadrapania, przez co powstają na nim brzydkie dla oka czarne odpryski. Jak również używanie środków czyszczących z dodatkiem chloru lub kwasu doprowadza do tego, że emalia szybko matowieje. Jednak używając odpowiednich do tego detergentów to jest on bardzo łatwy w czyszczeniu. Jak również jest on także odporny na wysoką temperaturę.
Na naszym rynku dostępne są także zlewozmywaki ceramiczne, które produkowane są dzięki wypalaniu w wysokiej temperaturze glinki kaolinowej.

Następnym ostatnim już rodzajem są zlewozmywaki kompozytowe. Są one jak na razie najdroższe na rynku, ponieważ są one wykonane z żywic akrylowych zmieszanych z minerałami takimi jak kwarc, krzem i granit. Mieszanka ta sprawia, że powierzchnia zlewozmywaka jest zarówno twarda, jak i gładka. Jego dużym plusem jest to, że odpryski nie stanowią problemu, ponieważ po pierwsze nie są widoczne, a po drugie wystarczy je tylko zeszlifować. Najczęściej można je spotkać w kolorze brązowym, beżowym lub szarym. Tego typu zlewozmywak sprawia wrażenie jakby był wykonany z kamienia.

Kształt zlewozmywaków

Jeśli chodzi o kształt to wszystkie wyżej wymienione rodzaje zlewozmywaków mogą być wykonane w kształcie koła, prostokąta lub wielokąta. Różnią się one także liczba komór. Wyróżniamy jednokomorowe (z ociekaczem lub bez), dwukomorowe oraz półkomorowe (jedna duża komora plus mała służąca do odsączania owoców). Jeśli chodzi o baterie to możemy zakupić zlewozmywak ze specjalnym otworem na baterię jednouchwytową, z dwoma otworami. Jak również są także zlewozmywaki bez otworów i taki zlewozmywak jest w tym przypadku odpowiedni do baterii mocowanej na ścianie. Jednak nie znaczy to, że nie można zamontować w nim innej baterii. Wystarczy porosić kogoś z obsługi sklepu to bez problemu wytną w nim specjalny otwór.

Przy zakupie zlewozmywaka warto zwrócić uwagę na to, aby jego przekątna wynosiła nie mniej niż 50 centymetrów, ponieważ w innym wypadku nie zmieszczą nam się do niego większe naczynia. Jak również po zakupie powinno się otrzymać specjalny papierowy szablon, dzięki któremu dużo łatwiej będzie można zaznaczyć odpowiedni obrys do wycięcia w blacie. Warto także pamiętać, że gdy jesteśmy posiadaczami małej kuchni dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie zlewozmywaka w blacie szafki.

(tematy: zlewozmywaki kuchenne, zlewozmywak kuchenny, zlewozmywak franke, zlewozmywak jednokomorowy, narożny zlewozmywak, teka zlewozmywak, zlewozmywak granitowy)

zlewozmywak
(zdjęcie: Midtown Crossing at Turner Park)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ