Blackout to sytuacja, w której następuje nagłe przerwanie dostaw energii elektrycznej, co może prowadzić do zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Oto kilka wskazówek, jak uchronić się przed blackout’em i przygotować się na taką sytuację:

1. Tworzenie zapasów: Przechowuj zapasy żywności i wody na wypadek, gdyby dostawy zostały przerwane na dłuższy czas. Staraj się mieć minimum trzydniowe zapasy dla każdej osoby w gospodarstwie domowym.

2. Latarki i baterie: Trzymaj w domu latarki z zapasowymi bateriami. Dzięki nim będziesz mógł/a oświetlić pomieszczenia w przypadku braku światła. Możesz także zainwestować w latarki na baterie, które można ładować za pomocą energii słonecznej.

3. Alternatywne źródła energii: Jeśli jesteś w stanie zainwestować, rozważ zastosowanie alternatywnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne lub generatory. Te urządzenia mogą zapewnić ci energię elektryczną podczas blackout’u.

4. Zabezpiecz elektroniczne urządzenia: Podłącz komputery, telewizory i inne wrażliwe na skoki napięcia urządzenia do zabezpieczonych gniazd zasilających. Unikaj również korzystania z elektronicznych urządzeń podczas burzy, gdy ryzyko przepięcia jest większe.

5. Komunikacja: Przechowuj naładowane telefony komórkowe lub urządzenia awaryjne do komunikacji w przypadku braku energii elektrycznej. Możesz także rozważyć posiadanie radia na baterie, aby uzyskać dostęp do informacji o sytuacji.

6. Plan awaryjny: Opracuj plan awaryjny z rodziną lub współlokatorami. Omówcie, jakie kroki podjąć w przypadku blackout’u, w tym gdzie się spotkać, jak komunikować się i jakie są priorytety w zakresie bezpieczeństwa i wygody.

7. Alarmy i zabezpieczenia: Upewnij się, że masz zainstalowane sprawne systemy alarmowe i zabezpieczenia, które działają na baterie. W ten sposób będziesz chroniony/a nawet w przypadku utraty zasilania.

8. Informacje: Śledź lokalne wiadomości i ostrzeżenia meteorologiczne. Często możesz dowiedzieć się o planowanych przerwach w dostawach energii i być przygotowany/a na nie.

9. Przygotuj zasilacze: Wyposaż się w przenośne zasilacze na baterie lub akumulatory, które mogą dostarczać energię do niektórych podstawowych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony kom

órkowe, tablety czy latarki.

10. Bezpieczeństwo: Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas blackout’u. Unikaj otwierania lodówki lub zamrażarki, chyba że jest to absolutnie konieczne, aby zachować chłodzenie. Unikaj także używania palnych źródeł światła w zamkniętych pomieszczeniach.

Pamiętaj, że każda sytuacja blackout’u jest inna, więc istotne jest, aby być elastycznym i stosować się do instrukcji i ostrzeżeń wydawanych przez lokalne władze oraz dostawców energii elektrycznej.