Wystrój okien

Okno to rama przez którą widać obraz świata. I jako takie ma być ozdobą naszych wnętrz. Ale żeby nasze okna wyglądały ładnie i jednocześnie były funkcjonalne trzeba się trochę napracować. Przymierzając się do aranżowania okien musimy pamiętać o tym, co chcemy osiągnąć i jakie mamy ku temu możliwości. Wcale nie potrzeba wielkich pieniędzy i zaangażowania do tego celu studia projektowego, żeby okna w naszym domu były jego niebanalną ozdobą.

Autorką artykułu jest Anna Stokłosa

Zasłony, karnisze i firanki…

Tkaniny ozdobne wykorzystywane do szycia zasłon różnią się między sobą krojem, kolorem, deseniem wzorów i rodzajem materiału, obszyciami i tak dalej. Można by o nich mówić długo. Ważne jest, żeby w tym natłoku możliwości znaleźć coś, co nam odpowiada. Zawsze też możemy zamówić uszycie zasłon, albo nawet zrobić to samemu. Dobrze dobrane będą podkreślać styl, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. Dlatego zasłony nadadzą się nie tylko do pokoi o wystroju klastycznym, ale także do nowoczesnych. Trzeba jednak pamiętać, że zasłony ze swej natury są kurzożerne. Musimy z góry wiedzieć, czy będziemy w stanie uprać je w domowych warunkach tak, by ich nie zniszczyć. A jeśli nie, to co z nimi zrobić, gdy zrobią się brudne.

Bardzo istotne jest, żeby pod zasłony wybrać odpowiedni karnisz. On warunkuje, jakie ozdoby okienne możemy powiesić. Musi być dłuższy od wnęki okiennej o 40-60 centymetrów. Przedmiot ten, pozornie mający czysto techniczne zastosowanie, będzie też wizualnie uzupełniał nasze zasłony. Trzeba o tym pamiętać. Rynek oferuje nam karnisze chromowane, stalowe, kute, mosiężne o różnych kształtach i wykończeniach. Ale jest to sprawa drugorzędna. Ważniejsze jest to, do jakich okien mają być zamontowane. Karnisze dzielimy na 3 podstawowe typy w zależności od ich zastosowania: drążkowe, które mają zastosowanie dekoracyjne i powieszone na nich zasłony nie są często poruszane. Szynowe, których głównym zadaniem jest funkcjonalność. Oraz karnisze drążkowo-szynowe, pozwalające na zawieszenie ozdobnych zasłon i często rozsuwanych firanek. Karnisze drążkowane mają trzy rozmiary drążków. 16, 19 i 25 milimetrów średnicy. Te pierwsze, jak łatwo się domyślić, montuje się tam, gdzie okna są nieduże i wiszą na nich lekkie firanki. Te ostatnie zaś można powiedzieć, że są przeznaczone do zadań specjalnych. Stosuje się je przede wszystkim w salonach, ponieważ utrzyma się na nich ciężka zasłona w stylu klasycznym, barkowym, czy rustykalnym.

Wyprzedaż Home&you
Wyprzedaż Home&you

Firanki, choć ostatnio jakby straciły na atrakcyjności, wciąż królują w naszych oknach. Kupujemy je, mając przy sobie dokładny wymiar szyny lub karniszy bez uwzględnienia ich elementów dekoracyjnych. Potrzebujemy też rozmiar okna. Szerokość firany i zasłon powinna stanowić przynajmniej dwukrotność szerokości okna. Liczy się też ilość żabek lub rodzaju taśmy użytej do marszczenia, wszytej u góry firanki. Jeśli używamy kółek lub żabek, przyjęte jest, że aby osiągnąć piękny efekt, będziemy potrzebowali po 12 sztuk na każdy metr firanki.

wystrój okna
CC by Albert Lynn / flickr

Długość firan zależy od naszej koncepcji, ale zazwyczaj stosuje się jedną z trzech: do parapetu, kończącą się tuż za parapetem lub ciągnącą się do niemal do samej podłogi. W ostatnim przypadku, jeśli pozostawimy odstęp 2-2,5 centymetra między końcem firanki a podłogą, będzie nam tam łatwiej utrzymać czystość. Wysokość firan zaczynamy mierzyć nie od karnisza, ale od żabek lub uchwytów, na których je powiesimy.

Wyprzedaż Home&you

Jeśli nie odpowiadają nam firanki, zawsze możemy zdecydować się na imitujące je folie okienne. Są samoprzylepne i wodoodporne. Nie zaszkodzą im też detergenty używane do mycia okien. Możemy wyciąć interesujące nas wzory z arkusza lub nakleić cały. Folia nie pozostawia kleju na szkle, gdy się ją usuwa. Wzory na niej przeważnie są białe i matujące. Ale można dostać też kolorowe, a nawet takie, które imitują witraż. Jest to wyjątkowo ładna i tania dekoracja, ale jeśli jej design jest zbyt gęsty – utrudnia widoczność.

Rolety i żaluzje

Rolety i żaluzje są opcją dużo prostszą w utrzymaniu, tańszą i praktyczniejszą. Nie jest jednak prawdą, że przez swoją prostotę i nacisk na funkcjonalność tracą na wyglądzie. Mamy do dyspozycji przebogaty wybór rolet i rolet rzymskich – jednobarwnych i we wzory. Także na rynku żaluzji nastąpił swego czasu przełom. I poza oklepanymi żaluzjami aluminiowymi, możemy otrzymać bardzo eleganckie i ciepłe drewniane, a nawet materiałowe. Wertykale oraz żaluzje poziome. Rolety i żaluzje w przeciwieństwie do firanek, pozwalają nam, w zależności od naszej potrzeby, sterować ilością światła, która wpada do pomieszczeń. Do niektórych z nich wciąż będzie pasowała rama z udrapowanej odpowiednio zasłony, ale w innych może ona już przytłaczać. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy przemyśleli kwestię aranżacji naszych okien.

Dodatki i zieleń w oknie

Kwestią indywidualną jest również to, czym udekorujemy nasze okna. Dzwonki wiatrowe, witraże, cepelia, nalepki – wszystko to ozdobi nasze okno, ale nadrzędną zasadą jest to, żeby nie przesadzić i nie przeciążyć okna ilością ozdób. Niezmiennie dobrze przy oknach prezentuje się za to zieleń w każdych ilościach, poustawiana w ciekawe i pasujące do wystroju wnętrza doniczki. Jeśli zaś nasz parapet jest brzydki i nie zanosi się, żebyśmy mogli go wymienić, zawsze możemy obkleić go specjalną folią.

Lecz przede wszystkim, niezależnie od tego, co powiesimy na naszym oknie, ważne jest, żeby nasze okno utrzymywali w czystości. Już samo to sprawi, że będzie wyglądało dobrze.

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ