Wystrój okien

Okno to rama przez którą widać obraz świata. I jako takie ma być ozdobą naszych wnętrz. Ale żeby nasze okna wyglądały ładnie i jednocześnie były funkcjonalne trzeba się trochę napracować. Przymierzając się do aranżowania okien musimy pamiętać o tym, co chcemy osiągnąć i jakie mamy ku temu możliwości. Wcale nie potrzeba wielkich pieniędzy i zaangażowania do tego celu studia projektowego, żeby okna w naszym domu były jego niebanalną ozdobą.

Autorką artykułu jest Anna Stokłosa

Zasłony, karnisze i firanki…

Tkaniny ozdobne wykorzystywane do szycia zasłon różnią się między sobą krojem, kolorem, deseniem wzorów i rodzajem materiału, obszyciami i tak dalej. Można by o nich mówić długo. Ważne jest, żeby w tym natłoku możliwości znaleźć coś, co nam odpowiada. Zawsze też możemy zamówić uszycie zasłon, albo nawet zrobić to samemu. Dobrze dobrane będą podkreślać styl, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. Dlatego zasłony nadadzą się nie tylko do pokoi o wystroju klastycznym, ale także do nowoczesnych. Trzeba jednak pamiętać, że zasłony ze swej natury są kurzożerne. Musimy z góry wiedzieć, czy będziemy w stanie uprać je w domowych warunkach tak, by ich nie zniszczyć. A jeśli nie, to co z nimi zrobić, gdy zrobią się brudne.

Bardzo istotne jest, żeby pod zasłony wybrać odpowiedni karnisz. On warunkuje, jakie ozdoby okienne możemy powiesić. Musi być dłuższy od wnęki okiennej o 40-60 centymetrów. Przedmiot ten, pozornie mający czysto techniczne zastosowanie, będzie też wizualnie uzupełniał nasze zasłony. Trzeba o tym pamiętać. Rynek oferuje nam karnisze chromowane, stalowe, kute, mosiężne o różnych kształtach i wykończeniach. Ale jest to sprawa drugorzędna. Ważniejsze jest to, do jakich okien mają być zamontowane. Karnisze dzielimy na 3 podstawowe typy w zależności od ich zastosowania: drążkowe, które mają zastosowanie dekoracyjne i powieszone na nich zasłony nie są często poruszane. Szynowe, których głównym zadaniem jest funkcjonalność. Oraz karnisze drążkowo-szynowe, pozwalające na zawieszenie ozdobnych zasłon i często rozsuwanych firanek. Karnisze drążkowane mają trzy rozmiary drążków. 16, 19 i 25 milimetrów średnicy. Te pierwsze, jak łatwo się domyślić, montuje się tam, gdzie okna są nieduże i wiszą na nich lekkie firanki. Te ostatnie zaś można powiedzieć, że są przeznaczone do zadań specjalnych. Stosuje się je przede wszystkim w salonach, ponieważ utrzyma się na nich ciężka zasłona w stylu klasycznym, barkowym, czy rustykalnym.

Firanki, choć ostatnio jakby straciły na atrakcyjności, wciąż królują w naszych oknach. Kupujemy je, mając przy sobie dokładny wymiar szyny lub karniszy bez uwzględnienia ich elementów dekoracyjnych. Potrzebujemy też rozmiar okna. Szerokość firany i zasłon powinna stanowić przynajmniej dwukrotność szerokości okna. Liczy się też ilość żabek lub rodzaju taśmy użytej do marszczenia, wszytej u góry firanki. Jeśli używamy kółek lub żabek, przyjęte jest, że aby osiągnąć piękny efekt, będziemy potrzebowali po 12 sztuk na każdy metr firanki.

wystrój okna
CC by Albert Lynn / flickr

Długość firan zależy od naszej koncepcji, ale zazwyczaj stosuje się jedną z trzech: do parapetu, kończącą się tuż za parapetem lub ciągnącą się do niemal do samej podłogi. W ostatnim przypadku, jeśli pozostawimy odstęp 2-2,5 centymetra między końcem firanki a podłogą, będzie nam tam łatwiej utrzymać czystość. Wysokość firan zaczynamy mierzyć nie od karnisza, ale od żabek lub uchwytów, na których je powiesimy.

Jeśli nie odpowiadają nam firanki, zawsze możemy zdecydować się na imitujące je folie okienne. Są samoprzylepne i wodoodporne. Nie zaszkodzą im też detergenty używane do mycia okien. Możemy wyciąć interesujące nas wzory z arkusza lub nakleić cały. Folia nie pozostawia kleju na szkle, gdy się ją usuwa. Wzory na niej przeważnie są białe i matujące. Ale można dostać też kolorowe, a nawet takie, które imitują witraż. Jest to wyjątkowo ładna i tania dekoracja, ale jeśli jej design jest zbyt gęsty – utrudnia widoczność.

Rolety i żaluzje

Rolety i żaluzje są opcją dużo prostszą w utrzymaniu, tańszą i praktyczniejszą. Nie jest jednak prawdą, że przez swoją prostotę i nacisk na funkcjonalność tracą na wyglądzie. Mamy do dyspozycji przebogaty wybór rolet i rolet rzymskich – jednobarwnych i we wzory. Także na rynku żaluzji nastąpił swego czasu przełom. I poza oklepanymi żaluzjami aluminiowymi, możemy otrzymać bardzo eleganckie i ciepłe drewniane, a nawet materiałowe. Wertykale oraz żaluzje poziome. Rolety i żaluzje w przeciwieństwie do firanek, pozwalają nam, w zależności od naszej potrzeby, sterować ilością światła, która wpada do pomieszczeń. Do niektórych z nich wciąż będzie pasowała rama z udrapowanej odpowiednio zasłony, ale w innych może ona już przytłaczać. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy przemyśleli kwestię aranżacji naszych okien.

Dodatki i zieleń w oknie

Kwestią indywidualną jest również to, czym udekorujemy nasze okna. Dzwonki wiatrowe, witraże, cepelia, nalepki – wszystko to ozdobi nasze okno, ale nadrzędną zasadą jest to, żeby nie przesadzić i nie przeciążyć okna ilością ozdób. Niezmiennie dobrze przy oknach prezentuje się za to zieleń w każdych ilościach, poustawiana w ciekawe i pasujące do wystroju wnętrza doniczki. Jeśli zaś nasz parapet jest brzydki i nie zanosi się, żebyśmy mogli go wymienić, zawsze możemy obkleić go specjalną folią.

Lecz przede wszystkim, niezależnie od tego, co powiesimy na naszym oknie, ważne jest, żeby nasze okno utrzymywali w czystości. Już samo to sprawi, że będzie wyglądało dobrze.

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ