Wynajem mieszkania co i jak

Decyzja o pierwszym wynajmie mieszkania może być nie lada wyzwaniem. Jeśli planujesz wyprowadzkę od rodziców, oraz chcesz wynająć pierwsze mieszkanie, to zapraszam do lektury poniższego artykułu. Dzisiaj postaram się przedstawić, na co zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na wynajem mieszkania. Będzie to poradnik dla osób wynajmujących mieszkanie.

Planowanie

W pierwszej kolejności należy zaplanować, czego oczekujemy. Najlepszym sposobem jest wypisanie listy, w której zawarte będą wszystkie kluczowe czynniki, które mają wpływ na wybór tego wymarzonego mieszkania. Dlatego też warto wziąć kartkę i długopis, na której wypunktujemy:

  • iluosobowe powinno być mieszkanie,
  • metraż całego mieszkania,
  • dogodną dla lokatora lokalizację,
  • wynajęcie mieszkania, czy tylko pokoju,
  • przeanalizowanie infrastruktury, która powinna znaleźć się w niedalekiej odległości od mieszkania;
  • wyposażenie mieszkania;
  • budżet, czyli maksymalna opłata za wynajęcie mieszkania;
  • typ budownictwa.

Poszukiwanie mieszkania do wynajęcia

Kiedy już przeanalizujmy wszystkie kluczowe punkty, które wpływają na wybór odpowiedniego mieszkania pod wynajem, wówczas możemy rozpocząć poszukiwania.  Ogłoszenia o wynajem mieszkania możemy znaleźć w sieci lub w mediach społecznościowych. Podczas przeglądania ogłoszeń zawsze starajmy się wypierać takie oferty, które będą dopasowane do wymogów z listy, którą wcześniej sporządziliśmy.

Ponadto na Facebooku można dodać się do różnych grup, z ogłoszeniami o wynajmie lub sprzedaży mieszkań. Co więcej, warto zapytać kilku znajomych, czy nie natrafili na dobrą ofertę, lub czy nie mają kogoś z polecenia, kto chce przeznaczyć mieszkanie pod najem.

Kiedy wyszukamy około 3-4 potencjalnie najlepsze oferty, wówczas przychodzi czas na oglądanie mieszkania.

Oglądanie mieszkania pod wynajem

Podczas umawiania się na oglądanie mieszkania pod wynajem, w pierwszej kolejności skupmy się na liście kluczowych potrzeb, którymi powinniśmy się kierować. Wybierzmy 4-5 tych najważniejszych czynników, które wpłyną na decyzję. Ponadto przeanalizujmy wszystkie plusy i minusy oglądanego mieszkania i wypiszmy je. Kiedy oglądamy dane mieszkanie, powinniśmy wypytać o wszystko najemcę. W dodatku jeśli jakaś rzecz nam nie odpowiada w danym mieszkaniu, warto negocjować warunki. Ponadto warto zapytać o takie rzeczy jak: kaucja, warunki wynajmu, co zawiera cena itp. W dodatku kiedy oglądamy mieszkanie, a jednocześnie nie jest ono zamieszkiwane, wtedy przeglądnijmy każdą szafkę, sprawdźmy, czy ściany nie mają pleśni, w jakim stanie są pomieszczenia i meble. Warto zaglądnąć wszędzie i skrupulatnie dopytywać oraz negocjować, jeśli coś może być na naszą niekorzyść. Po oglądnięciu wszystkich wybranych mieszkań nadchodzi czas wyboru.

Wynajęcie mieszkania z pośrednikiem

Podczas poszukiwania mieszkania możemy zwrócić się do osób, które specjalizują się w wyszukiwaniu dogodnych pomieszczeń dla swoich klientów. W tym przypadku należy zwrócić się do wyspecjalizowanej osoby. Gdy zwrócimy się o pomoc do agencji nieruchomości mamy większą pewność co do trafności naszych celów, które wyznaczyliśmy jeszcze przed poszukiwaniem mieszkania. Kolejnym atutem jest specjalistyczna wiedza, którą świadczą osoby zajmujące się tego typu usługami.

Do minusów można zaliczyć cenę. Z pewnością musimy być świadomi, że podczas wynajęcia mieszkania z udziałem pośrednika będziemy musieli zapłacić za takową usługę. Jednak możemy być pewni, że zostaną nam przedstawione mieszkania dopasowane do naszych potrzeb.

Negocjacje oraz podpisanie umowy o wynajęcie mieszkania

Kiedy już zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, przychodzi moment negocjacji oraz podpisania umowy wynajęcia mieszkania. Warto w umowie wyszczególnić wszystkie niedogodności, które udało nam się zauważyć podczas oglądania mieszkania. Dzięki temu w przyszłości unikniemy nieporozumień. W dodatku warto negocjować cenę lub poprosić o naprawę, kiedy zauważymy zepsutą ścianę, mebel, podłogę itp. Kiedy obie strony dojdą do porozumienia, a umowa będzie satysfakcjonująca dla obu stron, wówczas można podpisać umowę oraz przejąć klucze do nowo wynajętego mieszkania.

Autorką artykułu jest Karolina Pisarska

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ