Sposoby na przechowywanie książek

Każdy bibliofil prędzej czy później staje przed tym dylematem. Kiedy okazuje się, że internet umożliwia nam zakup ukochanych tytułów w wyjątkowo przystępnych cenach, problemem staje się nabycie naszych ulubionych książek, ale ich przechowywanie.

Autorką artykułu jest Anna Stokłosa

polki-regaly-ksiazki

Na szczęście ten sam internet proponuje nam wyjątkowo kreatywne rozwiązania tego problemu. Odchodzi się od sztywnego i pełnego szacunku do książek sposobu ich układania w domu na rzecz szukania rozwiązań najbardziej ergonomicznych i ciekawych. Zasadniczą kwestią wciąż pozostaje rozstrzygnięcie, czy chcemy składować swoje książki funkcjonalnie, czy uczynić z półek na nie dekoracje. Książki same w sobie stanową ozdobę każdego mieszkania, ale jeśli mamy ich zbyt wiele i składamy je w kartonowych pudłach, to jest to znak, że najwyższy czas coś z tym zrobić.

Rozwiązania funkcjonalne.

Najprościej jest zamówić kolejny regał, ale z innowacyjnym rozwiązaniem. Na przykład niech to będzie półka na książki, która może być wyższa od tradycyjnej. Dlatego, że kolejne jej regały wysuwają się jak szuflady, tworząc w ten sposób stopnie. Po nich czytelnik może wspiąć się, by sięgnąć po pozycje, znajdujące się wyżej.

Jeśli mieszkamy w piętrowym domu lub nasze mieszkanie jest dwupoziomowe, to możemy zdecydować się na nietypowy lecz jednocześnie bardzo efektowny sposób przechowywania książek. Dlaczego by nie ułożyć ich ciasno w przestrzeniach między stopniami naszych schodów? Jeśli rzecz jasna, nie są one zabudowane. Co więcej, dysponując niezagospodarowaną przestrzenią pod schodami, możemy zamówić na rozmiar taką półkę na książki, która będzie dopasowana do wysokości i kształtu narzucanego przez schody.

Także ciekawym sposobem jest przechowywanie książek w szufladzie na pościel, która znajduje się w niektórych lóżkach. Książki układamy jedną obok drugiej, grzbietami do góry. Trzeba tylko pamiętać o tym, że dno takiej szuflady na pościel jest zazwyczaj wyjątkowo lekkie i być może konieczne będzie zatrudnienie stolarza, żeby wymienił ją na coś trwalszego, co wytrzyma ciężar wszystkich książek, które chcielibyśmy tam ułożyć.

Na zachodzie furorę robią też meble wypoczynkowe, w które wbudowane są półki na książki. A także owalne regały, w których środku często można znaleźć wygodne siedzisko dla mola książkowego.

Kreatywne kombinacje

W kwestii oryginalnych półek na książki ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i zasobność portfela. Rynek oferuje nam mnogość rozwiązań. Od półek imitujących bezlistne drzewa, na których gałęziach możemy układać książki. Przez półki udające dymki komiksowe. Po regały ze skrzynek na owoce, przybitych do ściany w różnych ilościach i konfiguracjach. Na wielu z tych półek przestrzeń wystawowa jest naprawdę niewielka, a książki leżą na nich często krzywo lub na swoich okładkach. Albo też w jeszcze inny, nietypowy sposób, w pierwszej chwili szokujący i od razu przykuwający wzrok gości. Jeśli mamy niewiele książek lub też możemy sobie pozwolić na luksus szafowania wolną przestrzenią w naszym mieszkaniu, warto poszukać niebanalnego, designerskiego rozwiązania. W końcu książki, to żywe i barwne cegiełki, budujące kulturę. Nie koniecznie muszą stać w sztywnym i nudnym porządku.

ksiazki-polka-regal

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ