Meble łazienkowe

Obecnie w sklepach jest dostępnych wiele ciekawych oraz różnorodnych mebli łazienkowych, jak również producentów ceramiki łazienkowej. Ważne jest jednak, aby były one odpowiednio wybrane.

Meble łazienkowe

(zdjęcie: Urbaneapts)

Wanna

Wanna jest powszechnie utarł się pogląd, że podstawowym wyposażeniem łazienki jest wanna. Jest to urządzenie wygodne, funkcjonalne, lecz niestety zajmujące dużą powierzchnię. Jednak wanna na pewno długo jeszcze będzie miała swoich zwolenników, którzy wolą odprężającą długą kąpiel od szybkiego prysznica w kabinie. Dlatego choć najpopularniejsze są wanny o białym kolorze, na rynku dostępne są również w innym kolorach, zazwyczaj w wersji z połyskiem lub matowej. W wypadku wanny można również zamontować system do hydromasażu , dzięki czemu stanie się prawdziwą oazą odpoczynku.

Kabina prysznicowa

Jeżeli chodzi o prysznic, który jest zamontowany zamiast wanny, to ma on wiele zalet użytkowych i higienicznych. Po pierwsze kabina prysznicowa zajmuje znacznie mniej powierzchni, dzięki czemu można wygospodarować miejsce na inne sprzęty na przykład na pralkę automatyczną lub kosz na bieliznę. Natrysk to nie tylko oszczędność miejsca w łazience, ale również czasu oraz wody, której zużywamy znacznie mniej niż podczas kąpieli w wannie. Jak również myje się człowiek w czystej wodzie, a nie moczy się we własnym brudzie. Dzięki czemu nowoczesna kabina prysznicowa jest bardziej powszechnym wyposażeniem łazienek.

Umowalka

Teraz producenci produkują coraz to nowe wzory umywalek. Możemy wybrać stojącą na tak zwanej nodze lub wiszącą z półpostumentem zasłaniającym instalacje. Bardzo modne są także umywalki połączone z blatem lub wpuszczane w blat. Wykonane są w różnych kształtach, kolorach i odcieniach, dzięki czemu stanowią ozdobę łazienki

Sedes

Wyróżnia się dwa rodzaje sedesów: wiszące oraz stojące. Bardzo istotny jest także system spłukiwania. Obecnie najpopularniejsze są kompakty, czyli miski z ustawionymi na nich zbiornikami. Należy jednak pamiętać, aby deska się łatwo zdejmowała, by można ją było szybko i dokładnie umyć.

Bidet

Urządzeniem służące do utrzymywania higieny intymnej jest bidet. Wielkością oraz wyglądem przypomina zarówno nisko zawieszoną umywalkę, jak również muszlę klozetową. Bidet może być wiszący na ścianie lub stojący na podłodze. Podłącza się go do instalacji wodnej oraz kanalizacji w taki sam sposób jak umywalkę. Jednak planując zamontowanie tego urządzenia w swojej łazience należy pamiętać, żeby pozostawić odpowiednio dużo miejsca przed nim, jak również wokół niego, aby wygodnie było można z niego korzystać. Natomiast, jeżeli nasza łazienka jest zbyt mała, żeby umieścić w niej bidet, to na rynku dostępne są również nakładki na sedes bio bidet, które nie potrzebują dodatkowej przestrzeni, jak również posiadają bardzo rozbudowane funkcje bidetu.

Szafka

Bardzo ważne jest, aby pomyśleć o zamykanej szafce na detergenty czy kosmetyki, ponieważ stojące na podłodze czy półkach czynią z łazienki drogerię jak również zabierają cenne centymetry i zbierają kurz. Dzięki takiej szafce łatwiej będzie utrzymać nienaganny porządek. Funkcję takiej szafki może pełnić nawet obudowa umywalki. Natomiast jeżeli na podłodze nie ma już miejsca na szafkę, warto zdecydować się na wiszącą.

Lustro

Lustro jest ważnym elementem wystroju łazienki, ponieważ zawieszone nad umywalką nie tylko przydaje się podczas codziennej toalety, ale również zdobi ją harmonizując z innymi elementami wystroju łazienki. Dodatkowo, gdy chcielibyśmy powiększyć optycznie małą łazienkę to właśnie lustro wiszące na ścianie da nam wrażenie większej przestrzeni.

Apteczka

Na ogół w łazience znajduje się również apteczka. Należy w tym wypadku zadbać, aby lekarstwa były odpowiednio przechowywane w oddzielnej szafce. Oczywiście jeżeli w domu są małe dzieci apteczkę należy zawiesić wysoko, tak aby nie mogły do niej sięgnąć. Dobrym sposobem może tu być zamknięcie jej na klucz.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ