Węgiel z Czech, Rosji czy Polski?

Na polskim rynku najpopularniejszy jest węgiel pochodzenia polskiego. Dostępny jest jednak jeszcze węgiel czeski oraz rosyjski. Każdy z nich jest inny. Podejmując decyzję o wyboru węgla do naszego kotła warto jest podjąć świadomą decyzję.

Polski węgiel to najczęściej węgiel kamienny. Jest on różnej jakości, najczęściej o wartości opałowej 24-30Mj/kg.

Węglowi z Czech bliżej charakterystyką do węgla brunatnego. Wartość opałowa to około 75% węgla z Polski. Ten węgiel jest jednak tańszy od Polskiego o około ¼ ceny. Jego wartość opałowa to 18-22Mj/kg. Jeśli chcemy go wypróbować warto spróbować w cieplejsze dni. Może okazać się równie dobry jak krajowy, ale może okazać się również porażką.

Co zaskakujące węgiel rosyjski nie koniecznie musi być z Rosji. Równie dobrze może być z Kazachstanu lub Białorusi. Niestety w jego przypadku ciężko stwierdzić jakiej wartości opałowej można się spodziewać. Może to być węgiel dobrej jakości tak jak Polski, ale może trafić się nam kiepskiej jakości materiał za którego przepłacimy.

Okazuje się, że najbezpieczniej jest zdecydować się na zakup Polskiego węgla. Nie oznacza to jednak, że każdy węgiel z Czech lub Rosji będzie złym wyborem. Zawsze można spróbować go ocenić na oko, ale dla niedoświadczonego klienta to nie lada problem. Parząc na węgiel nie można ocenić wszystkich jego parametrów, ale można sporo o nim powiedzieć.

Im węgiel bardziej czarny, smolisty i błyszczący tym bardziej kaloryczny. Trudno jest go rozbić. Węgle słabej jakości czyli niskiej kaloryczności są szaro-czarne. Mają wyraźną strukturę i łatwo się kruszą. Często też mają złotawe paski.

wegiel-polski-rosyjski-czeski

zdjęcie: Alexander G / flickr

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ