Szałwia

Szałwia jest to roślina ozdobna. Może ona być jednoroczna lub dwuletnia. Idealnie nadaje się zarówno do zdobienia kwietników w parkach lub w ogrodach, jak również bardzo dobrze prezentuje się na rabatach.

Szałwia charakteryzuje się wzniesionymi łodygami i ząbkowatymi liśćmi. Kwiaty posiadają piękny żywy kolor i mogą być zebrane w wiechy, kłosy lub grona. Roślina ta wymaga słonecznego stanowiska. Natomiast gleba najlepiej, aby była wilgotna, żyzna i niezbyt silnie nawożona. Podczas suszy należy ją bardzo obficie podlewać.

Rozmnażanie szałwii

Szałwię można rozmnażać poprzez siew. Nasiona wysiewa się w lutym lub w marcu do skrzynek. Po 15 dniach powinny zacząć kiełkować. Kiedy podrosną należy je przepikować i posadzić pojedynczo do doniczek. Rośliny mateczne należy przezimować w szklarni w temperaturze od 6 – 12 0C. Gdy pojawią się korzenie należy ją jeszcze raz przepikować, wsadzić do doniczki i trzymać w pomieszczeniu 15 – 18 0C. Również, aby młode pędy zaczęły się rozkrzewiać powinno się je uszczykiwać nad 3 – 4 parą liści. Natomiast w maju należy wsadzić je do gruntu w odległości 25 – 35 centymetrów.

Rodzaje szałwii

Szałwie jednoroczne:

  • Szałwia omączona – 60 – 80 cm wysokości. Kwiaty niebieskofioletowe. Kwitnie od lipca do października
  • Szałwia błyszcząca – 30 cm wysokości. Kwiaty szkarłatnoczerwone. Kwitnie od maja do października

Szałwie dwuletnie:

  • Szałwia muszkatołowa – 1.5 metra wysokości. Efektowne niebieskobiałe kwiaty. Bardzo długi okres kwitnienia
  • Szałwia powabna – Kwiaty różowe lub białe. Kwitnie od czerwca do sierpnia

Szałwie wieloletnie:

  • Szałwia lekarska – 60 cm wysokości pachnące białe lub bladofioletowe kwiaty. Kwitnie od czerwca do lipca.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

szalwia
(zdjęcie: Brian J. Geiger)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ