Skalnica

Skalnica (Saxifraga) jest to niska roślina o charakterze poduszkowym lub kobiercowym. Zdarzają się jednak gatunki, które wyrastają znacznie wyżej. Prawie wszystkie Skalnice można określić jako długowieczne. Roślina ta jest odporna na mrozy.

Skalnica idealnie nadaje się do ogródków skalnych. Uprawa jej nie jest trudna. Niezbędne są jednak pewne specjalne urządzenia takie jak: odpowiednie nawadnianie, drenaż czy też specjalne mieszanki. Natomiast jeśli chodzi o glebę, to skalnica najlepiej będzie rosła w glebie wilgotnej. Wszystkie gatunki Skalnicy można rozmnażać poprzez siew, podział, jak i poprzez sadzonki.

Możemy wyróżnić dwa podstawowe gatunki skalnicy:

  • Skalnice rozetkowe – tego typu Skalnice posiadają duże rozetki twardych liści, które są srebrzyście nakrapiane. Gatunki te bardzo dobrze rosną w pełnym słońcu. Możemy wyróżnić tu: Skalnicę proszkową która kwitnie w maju i czerwcu i ma białe lub różowe kwiaty. Jak również Skalnicę longifolia, która posiada duże stożkowate kwiatostany.
  • Skalnice mchowe – posiadają drobne oraz miękkie liście tworzące brązowe lub zielone kobierce. Skalnice tego typu kwitną na biało, czerwono lub różowo w okresie od kwietnia do czerwca. Należy jednak pamiętać o tym, że ten gatunek Skalnicy w okresie zimy wymaga przykrycia w celu ochrony liści. Również w przeciwieństwie do Skalnic rozetkowych, Skalnice mchowe należy umieścić w wilgotnej oraz zacienionej części naszego ogrodu skalnego. Warto również w przypadku tego gatunku zwrócić uwagę na jego odmiany, mianowicie godna uwagi jest: Skalnica hypnoides, która jest bardzo niska, Skalnica Camposi, która jest wysoka na 20 centymetrów i posiada białe kwiaty. Jak również ciekawa jest Skalnica Hybrida kwiatach purpurowych, białych lub różowych.

skalnica
(zdjęcie: Tim Waters)
skalnica zdjęcie (zdjęcie: brewbooks)

autorem artykułu jest Joanna Rybarczyk

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ