Projektowanie ogrodów

Zaprojektowanie swojego ogrodu to nie tylko świetna zabawa, ale sprawdzenie swojej kreatywności i planowania. Poprzez samodzielne zaprojektowanie ogrodu, możemy być pewni, że nasz kawałek zieleni w pełni będzie spełniać nasze oczekiwania. Projektowanie ogrodu na własną rękę wiąże się z poświęceniem czasu, przeanalizowaniem każdego kąta ogrodu, jak również ustalenia wszystkich szczegółów. Co następnie przyczynia się na efekt i moc satysfakcji, która będzie towarzyszyć każdego dnia kiedy spojrzymy na własnoręcznie wykonany ogród.

Projektowanie ogrodu krok po kroku

W pierwszej kolejności musimy być pewni, czego oczekujemy, dlatego należy użyć wyobraźni, a następnie wszystkie pomysły przelać na papier. To najlepsza i najprostsza metoda, która pozwoli zobrazować przestrzeń i zaplanować kolejne kroki. Ale jeszcze przed planowaniem na kartce, warto pospacerować po naszym ogrodzie i wyobrazić sobie jak widzimy każde miejsce i kąt w ogrodzie. Poprzez użycie wyobraźni wstępnie możemy zaplanować ścieżki, miejsca z trawnikiem, rabaty, oczko wodne, miejsce odpoczynku itd. Kiedy już zaplanujemy, w naszych głowach, wstępną wizualizację ogrodu, następnym krokiem jest rozrysowanie domu oraz skrupulatnie naniesienie wszystkich pomysłów na papier. Warto wspomnieć, że plan ogrodu powinien być stworzony z lotu ptaka, czyli patrząc z góry na cały obiekt gospodarstwa domowego.

ogrod projekt

Pierwszym krokiem rysowaniu planu projektu ogrodu jest rzut budynku. Im lepiej rozrysujemy dom, tym prościej będzie zaplanować elementy ogrodu. Kolejnym etapem w projektowaniu na czystej kartce jest naniesienie ogrodzenia, dróg dojazdowych, drzew oraz innych zabudowań. W kolejnym kroku należy podzielić ogród na części i opisać funkcje, jakie mają spełniać tj. miejsce odpoczynku, plac dla dzieci, miejsce na samochody, czy miejsce na oczko wodne. Następnie możemy rysować plan ścieżek ogrodowych, rabat, oczka wodnego, wszystkich krawężników, które znajdą się w ogrodzie, altan, miejsc odpoczynku itd.

Kiedy mamy rozmieszczone wszystkie ścieżki oraz krawężniki następnym etapem będzie zaplanowanie oświetlenia, jakie ma znaleźć się w ogrodzie.

Ostatnim etapem będzie rozrysowanie roślinności oraz pozostałych elementów, które mają znaleźć się w projekcie ogrodu. Warto przeanalizować wielkość roślin, ich rozpiętość, kolor, oraz miejsce, w którym mają zostać posadzone. Należy tak zaplanować projekt i roślinność, aby całość współgrała z budynkiem mieszkalnym.

Autorką artykułu jest Karolina Pisarska

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ