Lawenda

Lawenda jest rośliną z rodziny wargowych. Występuje w formie krzewu lub półkrzewu. Rośnie przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego. Jest to roślina dwuletnia.Lawenda posiada kwiaty w kolorze fioletowym, niebieskim lub liliowym. Zebrane są one w baldachy oraz kłosy. Natomiast liście są wąskie i szarozielone. Charakteryzuje się tym, że zarówno kwiaty, jak i liście posiadają cudowny zapach. Lawenda posiada ponad 45 gatunków. Najpopularniejszą i głównie uprawiana jest Lawenda wąskolistna. Jej najpiękniejsze odmiany to: Rosea -bladoróżowe kwiaty; Blue Dwarf -kwiaty niebiesko liliowe; Munstead – kwiaty liliowe; Hidcote – kwiaty niebieskofioletowe.
Uprawa lawendy
(zdjęcie: Tony Donnelly, uprawa lawendy w Kolumbii Brytyjskiej, Kanada)

Zastosowanie lawendy

Lawendę można sadzić w ogródkach skalnych, na rabatach oraz na skarpach. Nadaje się także na nisko strzyżone żywopłoty oraz na obwódki. Również jak każdy wie lawenda jest prastarą rośliną leczniczą i należy do wysoko cenionych roślin zielarskich. Dlatego działa ona zarówno stymulująco, jak i uspokajająco. Wykorzystywana jest ona również w przemyśle kosmetycznym, jako składnik do produkcji mydeł oraz wód zapachowych.

Wymagania hodowanie

Lawenda najbardziej lubi glebę nieco zasadową i lekką. Nie powinno się jej sadzić na terenach wilgotnych oraz kwaśnych. Stanowisko powinno także być w pełni nasłonecznione. Lawendę nie powinno się zasilać nawozami. Natomiast jeśli chodzi o podlewanie to należy ją podlewać bardzo skromnie. Lawendę powinno się przycinać. Najlepsza do tego będzie wczesna wiosna, jak również możną lekko ją przycinać już po kwietniu. Kwitnie ona od czerwca do lipca. W przypadku, gdy ktoś chciałby ściąć ją na suchy bukiet to należy to zrobić jeszcze przed pełnym rozkwitem kwiatów.

Zimowanie i rozmnażanie lawendy

W ostre zimy konieczne jest jej lekkie przykrycie lub przeniesienie do jakiegoś jasnego pomieszczenia. Odporna na mrozy jest jednak lawenda wąskolistna i jej odmiany. Natomiast jeśli chodzi o rozmnażanie to rozmnaża się ją z sadzonek pędowych i rozłogów lub z nasion. Należy to robić wiosną lub pod koniec lata.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

lawenda
(zdjęcie: eisenrah)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ