Zakup mieszkania od dewelopera

Decydując się na zakup mieszkania, musimy dokonać wyboru, czy jesteśmy zainteresowani rynkiem wtórnym – czyli mieszkaniami, które miały już swoich właścicieli -czy może rynkiem pierwotnym, czyli zakupem nowego mieszkania m.in. od dewelopera. W dzisiejszym wpisie przedstawię kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas kupna mieszkania od dewelopera.

Planowanie zakupu

Jeszcze przed kupnem oraz poszukiwaniem mieszkania, każdy zainteresowany powinien wypisać kluczowe czynniki, którymi ma zamiar się kierować, podczas zakupu mieszkania od dewelopera. Mianowicie, w pierwszej kolejności należy określić budżet, jakim osoba zainteresowana będzie się kierować podczas wyboru mieszkania. Następnie zadecydować, czy zakup mieszkania będzie za gotówkę, czy może jednak na kredyt hipoteczny. Jeśli to drugie należy zgłosić się do banku i ustalić zdolność kredytową. Warto pamięta, że w przypadku wyboru kredytu hipotecznego jesteśmy zobowiązani do wpłacenia od 10% do 20% wkładu własnego.

Kolejnymi ważnymi czynnikami, wpływającymi na wybór nieruchomości od dewelopera są:

 • ustalenie metrażu nieruchomości,
 • ustalenie ilości pokoi z uwzględnieniem, czy planujemy posiadać w przyszłości, lub posiadamy dzieci,
 • dogodna lokalizacja,
 • mieszkanie z balkonem lub tarasem,
 • piętro,
 • winda,
 • układ całego mieszkania oraz standard jego wykonania,
 • dodatkowe pomieszczenie jako schowek na przyrządy.

Koszty zakupu mieszkania u developera

Wszystkie powyżej wymienione czynniki mają kluczowy wpływ na koszt mieszkania. Kolejnym etapem jest uwzględnienie kosztów, które należy ponieść w trakcie zakupu mieszkania od dewelopera.

Do głównych kosztów związanych z zakupem oraz poszukiwaniem mieszkania należą:

 • wykończenie mieszkania od dewelopera,
 • koszty związane z usługą notarialną,
 • prowizja agenta/ biura nieruchomości.

Dodatkowo w wyżej wymienione koszty można doliczyć wkład własny oraz koszty związane z zaciąganiem kredytu hipotecznego, jeśli wybieramy ten sposób finansowania.

Poszukiwanie i wybór dewelopera

Poszukiwanie mieszkania możemy rozpocząć od przeglądnięcia ogłoszeń z nieruchomościami w Internecie. Poza tym możesz poszukać swojego wymarzonego mieszkania za pośrednictwem agenta nieruchomości, który dodatkowo pomoże z wyborem odpowiedniego dewelopera oraz przeprowadzi przez cały proces finalizacji zakupu mieszkania. Jednak w tym przypadku należy spodziewać się dodatkowych kosztów związanych z pomocą udzieloną od doświadczonego agenta. Warto pamiętać, że agent nieruchomości będzie służył pomocą oraz niezbędną wiedzą podczas wszystkich etapów finalizacji, co jest ogromnym plusem.

Podczas poszukiwania wymarzonego mieszkania należy wybrać 3-4 nieruchomości, które spełniają nasze priorytetowe kryteria. Niestety istnieje małe prawdopodobieństwo, że znajdziemy idealne mieszkanie, które w 100% spełni nasze oczekiwania. Dlatego też warto wybrać tylko kilka kluczowych elementów z listy, które są dla nas priorytetem podczas wyboru nieruchomości.

Jak sprawdzić developera?

Kolejnym etapem poszukiwania mieszkania jest sprawdzenie oraz wybór odpowiedniego dewelopera. Podczas poszukiwania mieszkania od dewelopera mamy wybór pomiędzy dwoma możliwościami, gdzie:

 • budowa nieruchomości została zakończona,
 • nieruchomość jest w trakcie budowy.

W pierwszej sytuacji wszystkie niebezpieczeństwa związane z transakcją są minimalne. Jedynie musisz sprawdzić, czy deweloper posiada pozwolenie na użytkowanie, czy wszystkie mieszkania zostały wyodrębnione, oraz czy pomieszczenia są obciążone w księdze wieczystej. Jeśli wystąpi sytuacja o obciążeniu w księdze wieczystej, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z finalizacji transakcji zakupu mieszkania od dewelopera.

W przypadku drugiej z wymienionych sytuacji należy dopilnować kilku ważnych formalności, które zagwarantują pozytywną finalizację zakupu mieszkania od dewelopera. W większości przypadków deweloper oczekuje części zapłaty za mieszkanie. I tutaj przychodzi na pomoc ustawa deweloperska. Zgodnie z dokumentem, deweloper ma obowiązek przekazanie prospektu informacyjnego. W dokumencie tym zawarte są wszystkie kluczowe informacje, które przyczyniają się do podjęcia decyzji o finalizacji transakcji. Zawiera on informacje o:

 • postępowaniu egzekucyjnym wobec dewelopera,
 • doświadczeniu dewelopera,
 • wszelkie zezwolenia na inwestycję,
 • terminy zakończenia budowy,
 • dane inwestora,
 • rachunku powierniczym.

Finalizacja zakupu

Ostatnim etapem jest finalizacja zakupu mieszkania. W tym kroku podlegają takie czynności jak: negocjacje, odbiór i przekazanie mieszkania, oraz podpisanie umowy ostatecznej. Negocjacje mogą przebiegać różnie, wszystko zależy od popytu na inwestycję, lokalizacji oraz ceny za m2.

Zawsze staraj się negocjować cenę za mieszkanie! Więcej informacji o odbiorze i przekazaniu mieszkania przeczytacie we wpisie: „Ile kosztuje odbiór mieszkania”.
Podpisanie umowy ostatecznej to najważniejszy krok w procesie zakupu mieszkania od dewelopera. Wspomniana umowa jest zawierana w postaci aktu notarialnego, a koszty jej sporządzani ponosi nabywca mieszkania. Aby podpisanie umowy ostatecznej miało miejsce, to cała budowa powinna być zakończona oraz zrealizowane wszystkie powyżej wypisane kroki. Po podpisaniu umowy oraz przekazaniu mieszkania możemy się cieszyć nowo kupionym mieszkaniem od dewelopera.

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ