Wentylacja w domu

Dobra, odpowiednio zaplanowana i zaprojektowana wentylacja w domu to jedna z najważniejszych rzeczy, które musimy spełnić podczas budowy lub remontu domu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jaki wpływ ma dobra wentylacja pomieszczeń. Odpowiednia cyrkulacja powietrza w domu powinna być na takim poziomie, aby przepływ powietrza był wyrównany. Zapewni to odpowiednie samopoczucie i wpływ dla zdrowia, przy jednoczesnym usuwaniu nadmiaru wilgoci i niepotrzebnych związków chemicznych. Dobra wentylacja uchroni przed osadzaniem się pleśni na ścianach, tworzeniu grzybów, gromadzeniu się toksycznych związków, roztoczy i bakterii. Wszystko to ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Oznaką źle wykonanej wentylacji mogą być powyżej wymienione czynniki, jak również ciągle zaparowane okna, wilgotne ściany, czy słabo suszące się pranie.

wentylacja w domu
Zdjęcie: Grégory Roose.

Prawidłowa wentylacja w domu

Prawidłowa wentylacja w domu powinna zapewniać kilka warunków, które świadczą o prawidłowym jej wykonaniu. W pierwszej kolejności dobrze zaprojektowana wentylacja powinna dostarczać ciągłej cyrkulacji powietrza, która przyczynia się do zapewnienia odpowiedniego środowiska i mikroklimatu w naszym domu. Co więcej, jakość powietrza powinna być ciągle dobrej jakości.

Kolejną kwestią jest odpowiednia regulacja przepływu powietrza. Dlatego też jako domownicy powinniśmy swobodnie regulować przepływ powietrza, co oznacza możliwość jego zwiększania i zmniejszania. Ma to na celu dostosowanie przepływu powietrza, które przyczynia się do usuwania niepotrzebnych związków tj. związki siarki, dwutlenku węgla, pary wodnej, tlenku węgla, oraz wszystkich zapachów, oraz oparów z funkcjonowania gospodarstwa domowego.

Dobra wentylacja powinna nie powodować przeciągów. Musi być tak wyrównana, aby nie następowała zbyt duża cyrkulacja powietrza. W dodatku wentylacja musi być tak skonstruowana, aby nie powodować zbyt dużego przepływu powietrza w trakcie okresu grzewczego.

Kolejnym ważnym aspektem jest pozbywanie się wilgoci, która powoduje powstawanie grzybów oraz pleśni w pomieszczeniu. Grzyby oraz pleśnie mogą powodować nieodwracalne negatywne skutki dla organizmu człowieka i przyczynić się do wielu ciężkich chorób. Dlatego też cyrkulacja musi być tak skonstruowana, aby zapobiegać powstawanie tych szkodliwych dla zdrowia organizmów.

Odpowiednia ilość powietrza

W trakcie budowy lub remontu domu należy dobrze zaprojektować wentylację, tak aby spełniała w jak najlepszy sposób swoje zadanie. Dlaczego jest to takie ważne? Każde z pomieszczeń powinno mieć odpowiednio dobraną ilość wymienianego powietrza liczonego w m3 na każdą godzinę.

Każde z pomieszczeń w domu zważywszy na jego funkcję, powinno mieć zapewnioną wymianę powietrza na określonym poziomie:

  • łazienka min. 50 m3/h
  • Kuchnia z kuchenką gazową 70 m3/h
  • kuchnia z kuchenką elektryczną 50 m3/h
  • przedsionek 15 m3/h
  • pokój 30 m3/h.

Systemy wentylacji

Pomieszczenie można wentylować w różny sposób. Wybierając odpowiednią wentylację należy uwzględnić koszty inwestycyjne jak i koszty eksploatacyjne. Warto dobrać odpowiedni system wentylacyjny w taki sposób, aby był zgodny z naszymi preferencjami. Poniżej zostały wymienione różne wentylacje stosowane w gospodarstwie domowym.

Wentylacja grawitacyjna

Jednym z najczęstszych i najprostszych systemów wentylacyjnych jest wentylacja grawitacyjna. Polega ona na tym, że powietrze wpływa przez nawiewniki, a usuwane zostaje przez kanały wywiewne. Jest to najtańsza i najprostsza konstrukcja w wykonaniu. Jednak koszty eksploatacyjne mogą być o dużo większy niż w wykorzystaniu innych systemów. Niestety w tym rodzaju wentylacji nie jesteśmy w stanie regulować przepływu zimnego powietrza dostarczanego w porze zimowej, a tym samym zużycie energii grzewczej staje się o dużo wyższe w celu zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Wentylacja mechaniczna

Kolejnym zastosowaniem jest wentylacja mechaniczna inaczej wyciągowa. Wymiana powietrza następuje przez pracę wentylatora, który wymusza przepływ powietrza. Składa się ona z wentylatora kanałowego, kanałów, odpowiednich kratek, które zamontowane są w pomieszczeniach, w których wentylacja jest konieczna; oraz wyrzutu powietrza, który jest montowany na zewnętrznych ścianach budynku do usuwania zużytego powietrza.

Wentylacja mechaniczna zapewnia 100% wymianę zużytego powietrza na świeże. Ważną rzeczą jest odpowiednie dostosowanie cyrkulacji, które nie powinno przekraczać 2m3/s. Do głównych zalet tej wentylacji można zaliczać jej regulację, która odgrywa kluczową rolę w trakcie okresu grzewczego. Dzięki mechanizmowi możemy dostosować tak cyrkulację, aby ciepłe powietrze zbyt szybko nie uciekało z pomieszczeń.

Pozostałe systemy wentylacyjne

Do kolejnych systemów wentylacyjnych można zaliczyć wentylację hybrydową, wentylację nawiewno – wywiewną, oraz rekuperację. Pierwsza z nich, inaczej zwana wentylacja dwubiegunowa polega na połączeniu wentylacji grawitacyjnej z wentylacją mechaniczną. Wentylacja nawiewno – wywiewna polega na pracy specjalnych wentylatorów. Składa się z wentylatorów nawiewnych, które dostarczają powietrze oraz wentylatorów wywiewnych, które usuwają powietrze z pomieszczenia.

Ostatnia z nich, rekuperacja polega na wymianie powietrza przy zastosowaniu specjalnych wentylatorów nawiewno – wywiewnych, ze specjalną funkcją odzyskiwania ciepłego powietrza.

Autorką artykułu jest Karolina Pisarska

 

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ