Dachówka czy blachodachówka

Jest wielu zwolenników dachówki, jak i blacho dachówki. Obie mają swoje wady oraz zalety. W dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać wątpliwości odnośnie jednej i drugiej, oraz wymienić zalety i wady obu z nich.

Specyfika dachówki

Dachówki można podzielić na dwie kategorie: dachówki ceramiczne, oraz dachówki cementowe. Dachówki ceramiczne są wypalane z gliny natomiast dachówki cementowe, jak sama nazwa wskazuje, są wykonywane z cementu, piasku kwarcowego i wody. Oba typy dachówek są bardzo trwałym materiałem, a żywotność dachówki ceramicznej sięga do 100 lat, gdzie przy kupnie możemy uzyskać gwarancję na około 50-60 lat. Natomiast dachówki cementowe to materiał, który świetnie sprawdzi się przez okres od 70 do 90 lat. W przypadku dachówek cementowych, ich żywotność zależy od wykorzystanego materiału do produkcji oraz proporcji użytych składników. Gwarancja na dachówki cementowe to około 25-35 lat. Należy zaznaczyć, że cena dachówki jest o dużo większa niż cena blachodachówki, jednak uwzględniając proces żywotności dachówki staje się ona opłacalna w stosunku do blachodachówki, którą należy wymieniać częściej.

Specyfika blachodachówki

Blachodachówka jest z pewnością lżejsza oraz tańsza. Wykonana jest ze stali, której grubość oraz jakość wpływa na żywotność produktu. Ponadto na trwałość blachodachówki wpływa również rodzaj powłoki zewnętrznej oraz wysokość przetłoczeń. Blachodachówka wytrzymuje średnio do 50 lat, a producenci dają na nią gwarancję do 15-20 lat. Jest ona znacznie tańsza niż dachówka i coraz częściej cieszy się na popularności.

Ciężar oraz kąt nachylenia

Dachówka jest z pewnością cięższa niż blachodachówka. Podczas wyboru dachówki trzeba uwzględnić m.in. kąt nachylenia dachu, który powinien być w granicach 35-45o. Przy bardziej stromych kątach istnieje duże ryzyko, że dachówki spadną z powierzchni dachu i doznają uszkodzeń. Dlatego też, kiedy budujemy dom ze stromym dachem lepiej wybrać blachodachówkę. 

Ciężar blachodachówki jest zdecydowanie mniejszy niż dachówki i wynosi około 4-6 kg na 1 m2. Ciężar dachówki ceramicznej to nawet 70 kg na 1 m2, natomiast dachówki cementowej to około 45 kg na 1 m2. Dlatego też podczas wyboru rodzaju pokrycia dachowego musimy wziąć pewne aspekty pod uwagę takie jak, położenie budynku, warunki atmosferyczne, czy wspomniany wcześniej kąt nachylenia.

Rozmiar dachówki i blachodachówki

Dachówki są znacznie mniejsze niż blachodachówki. Rozmiar tej pierwszej to około 25 x 40 cm, natomiast blacho dachówka jest produkowane w dużych arkuszach o szerokości 1 metra oraz długości nawet do 5 metrów.

Jaki kolor?

Kolor pokrycia dachu jest równie kluczową rzeczą, należy wybrać taki kolor, aby kontrastował z całością domu. Kolor dachówki powinien współgrać barwami elewacji domu, oraz pozostałych elementów np. kostki brukowej, czy innych budynków w okolicy.

Autorką artykułu jest Karolina Pisarska

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ