Bezpieczna łazienka dla seniora

Jak wyposażyć łazienkę dla osoby starszej? Łazienka dla osoby starszej powinna spełniać podstawową funkcję: być miejscem bezpiecznym. To w łazienkach zdarza się najwięcej wypadków. Wszystkie akcesoria i sprzęty w takiej łazience powinny zapewnić bezpieczeństwo i ułatwić wykonywanie wszelakich czynności.

W łazience dla seniora nie powinno być barier które dla osób młodszych nie są przeszkodą, jednak z wiekiem, coraz bardziej będą nam przeszkadzać w kąpieli czy korzystaniu z muszli klozetowej.

Bariery z jakimi spotykają się seniorze w łazienkach to:

  • zbyt wysoko umieszczona umywalka;
  • za nisko zamontowana miska wc;
  • bateria łazienkowa z za krotką wylewką;
  • całkowicie zabudowana i wysoka wanna;
  • śliska podłoga.

Łazienki przygotowane specjalnie dla seniorów mają liczne poręcze i uchwyty które pomagają najstarszym z nas wyjść i wejść do wanny czy pod prysznic, pomagają bezpiecznie usiąść na sedesie. Takich uchwytów w łazience może być bardzo dużo i bardzo pomagają one przy poruszaniu się po łazience.

W przypadku łazienek z wanną dostępne są wanny z siedziskami dla osób starszych. Można również kupić wanny otwierane z drzwiczkami, dzięki czemu osoba starsza i mająca problem z poruszaniem się może bez problemu wejść do wanny. Wanny takie są całkowicie bezpieczne i szczelne. Do zwykłej wanny można również kupić nakładane krzesełka i w ten sposób ułatwić seniorowi codzienną kąpiel.

W przypadku pryszniców niezbędne może okazać się siedzisko i wspomniane wcześniej poręcze i uchwyty. Siedzisko może być na stałe wmontowane w ścianę przy prysznicu, ale może to być też zwykły stołek, który senior będzie dostawiał pod prysznic przed kąpielą. Dobrze jeśli brodzik będzie na poziomie podłogi tak, żeby ułatwić seniorowi wejście i wyjście.

Jak napisaliśmy na początku, łazienka to miejsce gdzie najłatwiej o wypadek, powód jest jeden, jest to miejsce wilgotne i śliskie. Powinniśmy więc zadbać o to, żeby podłoga w łazience była matowa i nie ułatwiała ślizgania się w wilgotnej po prysznicu łazience. Prysznic czy wannę można wyposażyć w specjalne maty przeciwpoślizgowe, które z pewnością pomogą osobom starszym utrzymać równowagę podczas codziennych kąpieli.

łazienka bezpieczna dla seniora

Autor zdjęcia: Faungg, CKD, licencja CC BY-ND 2.0.

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ