Rodzaje odkurzaczy: workowe, bezworkowe, piorace, centralne, parowe i automatyczne. Jaki wybrać?

Odkurzacz jest jednym z niezbędnych urządzeń w każdym domu. Istnieje wiele rodzajów odkurzaczy i przed zakupem warto zapoznać się z nimi zapoznać. Odkurzanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności, jakie wykonujemy w domu. Jednakże właściwy dobór urządzenia pozwoli na bardziej komfortowe i przyjemniejsze sprzątanie naszego mieszkania. Do wyboru mamy kilka typów odkurzaczy.

Odkurzacze tradycyjne, workowe

Działanie tego urządzenia polega na zbieraniu kurzu i innych nieczystości do specjalnego worka. Odkurzacze tradycyjne mogą być zaopatrzane w worki papierowe, oraz stałe worki tekstylne. Worki papierowe po zapełnieniu po prostu wyrzucamy. Natomiast worki tekstylne musimy regularnie czyścić, co dla zwłaszcza dla alergików może być nie lada problemem. Korzystanie z worków papierowych jest pod tym względem bardziej higieniczne, natomiast eksploatacja tego modelu jest dużo droższa niż korzystanie z typu z wbudowanymi workami tekstylnymi.

Odkurzacze bezrowkowe

Zamiast worka umieszczony jest w nim specjalny pojemnik, który po wypełnieniu trzeba regularnie opróżniać i myć. Działają w bardzo prosty sposób: nieczystości z podłogi zostają wprawione w ruch wirowy i trafiają do tegoż pojemnika. Największą zaletą tego modelu jest tania eksploatacja. Sam odkurzacz, co prawda jest droższy, niż model w wymiennymi workami, ale pozbywamy się tu problemu stałego dokupowania worków.

Odkurzacze piorące

Ten typ umożliwia nam wypranie wykładziny, dywanu, czy podłogi. Na powierzchnie nanoszony jest środek piorący w formie piany. Niemal jednocześnie odkurzacz zasysa pianę z rozpuszczonym brudem. Brudna woda gromadzi się w specjalnym pojemniku. Odkurzaczami tymi można również zbierać rozlane substancje płynne, można również umyć tapicerkę, a niektóre modele umożliwiają również umycie okien i luster. Można nim także sprzątać na sucho. Wadą tych modeli są przede wszystkim ich spore gabaryty. Są duże i ciężkie (przeciętny odkurzacz piorący waży ponad 6 kg), a więc mało praktyczne w codziennym zastosowaniu. Ze względu na ich wszechstronność i nowatorskość, nie są również tanimi urządzeniami. Te cechy mogą sprawić również, że ich skomplikowany system sterowania może być dla nas kłopotem.

Odkurzacze parowe

Pod ciśnieniem wytworzona para kierowana jest na czyszczoną powierzchnie, gdzie rozpuszcza wszelkie zanieczyszczenia, nawet takie jak zarodki pleśni czy roztocza. Następnie para wodna wsysana jest z powrotem do odkurzacza. Jest to doskonałe rozwiązanie dla alergików. Do sprzątania tym modelem nie wykorzystuje się żadnych środków chemicznych.

Odkurzacze centralne

O takim odkurzaczu warto już pomyśleć na etapie budowy domu, jednak możliwe jest zainstalowanie tego modelu w domu już istniejącym. Główną jednostka ssącą (agregat) umieszczamy w osobnym pomieszczeniu, na przykład w piwnicy, na strychu, lub w garażu. Z niej poprowadzone są kanały zasysające, które są ukryte w ścianach lub kanałach wentylacyjnych. Mają one wyjścia w poszczególnych pomieszczeniach w domu w postaci gniazd, do których podpina się jedynie sam elastyczny wąż. Wąż ten jest podobny do tego w zwykłych odkurzaczach, ale jest znacznie dłuższy (nawet do 16 metrów). Dzięki tej długości jedno gniazdo umożliwia pracę w dwóch, lub nawet w trzech pomieszczeniach. Odkurzacz w piwnicy czy na strychu uruchamia się pilotem, przełącznikiem umieszczonym blisko gniazda wtykowego, lub poprzez obrót końcówki węża elastycznego w gnieździe wtykowym. Jednostki ssące są wyposażone w większe silniki, niż te stosowane w zwykłych odkurzaczach i dlatego wytwarzają większą siłę ssącą. Umożliwia to dokładne sprzątanie każdej powierzchni.

Odkurzacze automatyczne

Pracuje właściwie całkowicie samodzielnie. Dzięki wbudowanym emiterom wysyła ultradźwięki, które po odbiciu od ścian i mebli wracają do niego i pozwalają na omijanie przeszkód oraz tworzenie mapy pomieszczenia. Odkurzacze te zasilane akumulatorowo. Przeważnie możemy ustalić godziny oraz częstotliwości odkurzania. Ich wadą jest na pewno wysoka cena, oraz średnia skuteczność. Nasze pomieszczenia nie będą tak dokładnie wysprzątane, jak przy pomocy zwykłego odkurzacza.
Wybór odkurzacza do naszego domu zależy od nas. Musimy wziąć pod uwagę jego praktyczność, funkcjonalność, komfort użycia, oraz wielkość odkurzanej powierzchni. Na szczęście mamy w czym wybierać i na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich oczekiwań.

Autorką artykułu jest Anna Wołoszyn

odkurzacz

Zdjęcie: Martin Abegglen

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ