Tuż przy zachodniej granicy Polski jest wiele niezagospodarowanych, poniemieckich domów, które w odpowiedni sposób wyremontowane oraz urządzone mogą być świetnym domem mieszkalnym. Decydując się na zakup i remont poniemieckiego domu, musimy być przygotowani na wszelkie niespodzianki. Niestety dużo tego typu domów ma pewne defekty, na które należy bacznie zwrócić uwagę. Jednak jeszcze przez planowanym remontem warto dowiedzieć się jak najwięcej o remontowanym budynku.

Planowanie przed remontem poniemieckiego domu

Jeszcze przed przystąpieniem do remontu, w najpierw powinniśmy dokładnie zaplanować rozmieszczenie pomieszczeń, system wentylacji, system cieplny, obejrzeć dach oraz jego więźbę, oraz przygotować wstępny kosztorys. Planowanie całego przedsięwzięcia z pewnością przyśpieszy całą pracę oraz pozwoli zmniejszyć koszty. Jednak warto być przygotowanym na wszelkie niespodzianki, które mogą wyjść dopiero w trakcie rozbudowy.

Wymiana pokrycia dachu w poniemieckim domu

W pierwszej kolejności rzecz, którą należy wykonać to zadbać o pokrycie dachowe podczas remontu poniemieckiego domu. Jeszcze przed pierwszą demolką, warto sprawdzić więźbę oraz jakość drewna. W tym przypadku warto dopytać się zaprzyjaźnionego specjalistę, czy obecna więźba posłuży jeszcze przez następne lata, czy warto na tym etapie ją wymienić. Po ocenie jakości więźby kolejnym krokiem jest wymiana pokrycia dachowego.

Walka z wilgocią

Po renowacji dachu kolejną ważną czynnością jest osuszenie budynku oraz zadbanie o zabezpieczenie go przed wilgocią. Niestety wilgoci towarzyszą grzyby oraz pleśnie, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie domowników, oraz mogą powodować różnego typu choroby. Dlatego też należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i izolację fundamentów, wymianę posadzki – jeśli jest ona nadal gliniasta, lub jeśli zastosowano nieodpowiednią izolację. Ponadto podczas walki z wilgocią, ważny jest prawidłowy odpływ wody wokół budynku. W związku z tym należy wykonać odpowiedni drenaż, który odprowadzi wodę z posesji.

Ocieplenie poniemieckiego domu

Kolejną ważną czynnością jest ocieplenie poniemieckiego domu. Dlatego też należy zadbać o zabezpieczenie od utraty ciepła przez dach. W tym przypadku można zastosować odpowiednią wełnę mineralną, która dobrze spełni funkcję izolacyjną. Ponadto należy zaplanować odpowiedni system wentylacyjny, dzięki któremu w pomieszczeniach będzie ciągła wentylacja, a jednocześnie powietrze nie będzie zbyt szybko uciekać (co jest niebezpieczne w trakcie zimy).

Co więcej, podczas ocieplania budynku warto zadbać o prawidłowe zabezpieczenie izolacyjne elewacji. W typ przypadku warto zastosować odpowiedniej grubości styropian, który uniemożliwi ucieczkę ciepła przez mury budynku.

Ponadto w domach poniemieckim zdarza się, że ciepło ucieka przez podłogę. W dużej części starych, poniemieckich domów, zastosowano gliniastą lub drewnianą posadzkę, która w dzisiejszych czasach nie spełnia swojej funkcji. Dlatego też warto na całej powierzchni domu zadbać o wylewkę, pod którą zostanie wyłożony styropian posadzkowy.

System cieplny

Chyba jedną z najtrudniejszych rzeczy, podczas remontu poniemieckiego domu jest zastosowanie odpowiedniego systemu cieplnego, który będzie ogrzewał dom w trakcie chłodnych dni. W tego typu domach można spotkać, co najwyżej, piece kaflowe, czy kocioł opalany węglem lub koksem. Dlatego też warto wymienić system ogrzewania na centralne ogrzewanie z wykorzystaniem kotła gazowego. Wspomniane rozwiązanie z pewnością dobrze sprawdzi się podczas ogrzewania domu, jak również jest świetnym ekologicznym rozwiązaniem.

Co więcej, warto zastosować ogrzewanie podłogowe na wyznaczonych powierzchniach domu np. w miejscach, gdzie zaplanowaliśmy rozmieszczenie płytek.

Aranżacja wnętrza

Cały wystrój wnętrz zależny jest od właściciela remontowanego budynku. Duża część osób decydujących się na remont poniemieckiego domu chce zachować pewien klimat wcześniejszych lat. Dlatego też świetnym rozwiązaniem jest zachowanie starej więźby dachowej (oczywiście jeśli jest ona w dobrym stanie) oraz zaaranżowanie jej do pomieszczeń. Oczywiście cały wystrój możemy urządzić w nowoczesnym stylu z zachowaniem elementów, które pochodzą z dawnych czasów. Tak naprawdę wszystko zależy od wizji osoby remontującej dany dom.

Autorką artykułu jest Karolina Pisarska