Zasady Feng Shui: Yin, Yang, Chi i Wu Xing

Pierwszą i podstawową zasadą feng shui jest Yin i Yang. W dosłownym rozumieniu Yin znaczy “zacienione miejsce, północne zbocze (wzgórza), południowy brzeg (rzeki), zachmurzenie, zaciemnienie”. Reprezentowane jest przez czerń i Księżyc, i oznacza bierność, uległość, smutek, chłód i zimę. Yin klasyfikuje się jako żeńską zasadę natury, tym samym uznaje się ją za bierną i słabą.

Yang dosłownie rozumiane jest jako “nasłonecznione miejsce, południowe zbocze (wzgórza), północny brzeg (rzeki), światło słoneczne”) reprezentowane przez biel i Słońce, i oznacza siłę, aktywność, radość, ciepło i lato. Yang klasyfikowane jest jako męska zasada natury, aktywna i silna.

Yin i Yang przedstawiane są symbolicznie jako dwie przylegające do siebie ryby, które tworzą razem całość. Są to siły, które są od siebie zależne. Jedna nie może istnieć bez drugiej, tak jak dzień nie może istnieć bez nocy, światło bez ciemności, czy śmierć bez życia. Nadrzędnym celem feng shui jest osiągnięcie właśnie równowagi między tymi dwoma siłami. Te dwie siły są przeciwnościami: ciemne- jasne, spokojne- ruchliwe, pasywne- aktywne, kobieta- mężczyzna, itp.

Yin i Yang znajdują się zwykle w stanie równowagi – kiedy jedno wzrasta, drugie maleje. Mogą się też jednak nie równoważyć. Wyróżniamy cztery stany braku równowagi: nadmiar Yin, nadmiar Yang, niedostatek Yin i niedostatek Yang. Jednakże cały czas wzajemnie się uzupełniają: w przypadku nadmiaru Yin występuje niedostatek Yang i odwrotnie. Brak równowagi jest czynnikiem względnym: nadmiar Yang “wymusza” zmniejszenie się Yin. W pewnej konkretnej sytuacji Yin może przekształcić się w Yang i odwrotnie. Noc zmienia się przecież w dzień, ciepło stygnie, a życie zmienia się w śmierć. Zasadę Yin i Yang używa się do wyjaśniania struktury i ładu wszechświata oraz zachodzących w nim zmian.

Zasada Wu Xing czyli pięciu żywiołów

Druga elementarną zasadą feng shui jest wu xing- zasada pięciu żywiołów. Żywioły te to drzewo, ogień, ziemia, metal i woda, a niekiedy za pięć żywiołów uważa się wodę, wiatr, ziemię, ogień i powietrze. Tych pięć chińskich żywiołów działa w dwóch przeciwstawnych sobie kierunkach, zgodnie z zasadą Yin i Yang. Podlegają one cyklowi niszczenia i odradzania. W cyklu niszczenia woda gasi ogień, ogień topi metal, metal niszczy drewno, drewno wrasta w ziemię, ziemia zasypuje wodę. W cyklu odradzania z wody rodzi się drewno, z drewna ogień, z ognia (poprzez popiół) ziemia, z ziemi wydobywa się metal, metal zamienia się w ciecz. Oba cykle regulują przyrodę i są źródłem jej zmienności.

W Chinach liczba pięć uważana była za idealną. Odpowiadało jej pięć planet, pięć zbóż, pięć rodzajów istot żywych, pięć organów ciała, pięć barw, pięć smaków, pięć dźwięków muzycznych, pięć cnót, pięć cech charakteru. Wszystkie działania musiały być zgodne z harmonią wu xing. Dlatego np. oficjalny strój zmieniał się w zależności od pory roku, a przestępcy byli traceni w czasie symbolizującej śmierć jesieni.

Zasada Chi

Ważną koncepcją feng shui jest zasada chi. “Chi” to chińskie słowo oznaczające oddech, ducha, witalność, energię życiową. Chi jest wewnętrzną, wibrującą we wszystkich żywych stworzeniach siła, która w niewidzialny sposób daje im energię, witalność oraz wprawia je w ruch. W naszych domach chi przepływa wzdłuż linii konstrukcyjnych wynikających z geometrii, rozplanowania przestrzeni, kolorów, użytych materiałów, a także innych czynników. Rozmieszczenie pokoi, proporcje pomieszczeń oraz związek domu z terenem kształtują kanały i wzorce energetyczne domu.

Zrównoważenie przepływu jego energii jest niezwykle istotne, ponieważ stanowi ona jeden z najsilniejszych czynników stale nas warunkujących i wpływających na nasz osobisty zasób i przepływ chi. Zadaniem feng shui jest dostosowanie chi domu do chi osób go zamieszkujących. Chi najbliższego otoczenia tworzy głęboki, organiczny związek z naszym chi. Te przepływy energii stale się przenikają, uwarunkowują i nawzajem kształtują.

Dawniej feng shui znane było i praktykowane tylko w południowo-wschodniej Azji, w szczególności w Hongkongu. Kilka lat temu moda na stosowanie się zasadami feng shui dotarła i na Zachód, głownie do Stanów Zjednoczonych i Europy. Tu kojarzone jest głównie z kolorystyką, aranżacją przestrzeni, rozmieszczeniem przedmiotów w mieszkaniu. Feng shui to nauka o energii chi, która ma nam pomóc żyć w harmonii z otoczeniem. Jest to wiedza, jak użytkować daną nam przestrzeń. Mówi również o tym, czym kierować się przy wyborze działki pod zabudowę, przy kupnie nowego domu, czy mieszkania i samej ich aranżacji.

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ