Żaluzje poziome

Nie tak dawno pisaliśmy na stronie o verticalach – szczególnym, bo pionowym rodzaju żaluzji. Tym razem przyjrzymy się tradycyjnym żaluzjom poziomym.

Autorką artykułu jest Anna Stokłosa

Żaluzje od czasu, kiedy pojawiły się w naszym kraju przeszły długą drogę. Są dobrym rozwiązaniem dla naszego wnętrza, jeśli nie mamy miejsca na zasłony. Ich wielką zaletą jest to, że pozwalają nam swobodnie regulować ilość światła, wpadającego do mieszkania, poprzez sterownie kontem nachylenia lameli (poziome listewki). Te same listewki blokują też napływ ciepła, co zwłaszcza latem jest bardzo pożądane wśród ich posiadaczy. Konstrukcja żaluzji zapewnia też dyskrecje. Lamele utrudniają widoczność obserwatorom, stojącym na zewnątrz, jednocześnie zapewniając dopływ światła słonecznego do środka. Szerokość listewek waha się od 16 do nawet 50 mm.

Żaluzje aluminiowe

Obecnie mało kto decyduje się na zainstalowanie w swoich oknach żaluzji aluminiowych. Zmieniło się również miejsce ich montażu. Nie instaluje się ich już wewnątrz okien, ale w przestrzeniach między listwami przyszybowymi. Co za tym idzie potrzebna jest kasetka, w której chowają się złożone listewki. Taką kasetkę możemy dobrać pod kolor naszych okien. Żaluzje aluminiowe wciąż królują w wielu naszych oknach, a to z powodu bogactwa wzorów i kolorystyki, jaką oferują nam ich producenci. Z kolei żaluzje plastikowe, choć tańsze i lżejsze, nie zachwycają oczu w takim samym stopniu, co ich aluminiowe odpowiedniki. Na dodatek odkształcają się pod wpływem ciepła.

Żaluzje z materiału

Nowością na rynku są żaluzje plisowane. Pozwalają zacienić dowolną przestrzeń okienną, ponieważ plisę można przesunąć wedle własnego uznania. Otwiera się je albo tradycyjnie – z góry do dołu, albo odwrotnie. Nadają się do każdego okna, ale ich wadą jest to, że całkowicie zasłaniają przestrzeń, w której są rozłożone. Chyba, że zdecydujemy się na takie plisy, których tkanina będzie transparentna. Żaluzje plisowane jako jedyne mogą być bez obaw prane i czyszczone w wodzie.

Drewniane żaluzje

Myśląc o montażu żaluzji, powinniśmy wziąć pod uwagę drewniane. Drewno przywodzi na myśl klasyczny luksus i naturalną prostotę. Jako takie jest doskonałym dodatkiem do wystroju każdego wnętrza – również nowoczesnego. Żaluzje drewniane są niezwykle eleganckie, trwałe i proste do utrzymania w czystości. Mają różne rozmiary listewek, wykonanych z różnych gatunków laminowanego drewna. Najczęściej jest to lipa. Do wyboru mamy także niezwykle lekkie i ekologiczne drewno bambusowe. Więcej o drewnianych żaluzjach >

Żaluzje budowlane lub fasadowe

Z kolei rolety antywłamaniowe, to nic innego, jak nieco błędna nazwa żaluzji budowlanych lub fasadowych. Gwarantują one bardzo szczelną ochronę przed słońcem, ale także zabezpieczają nasze mieszkania przed włamywaczami. Są montowane na zewnątrz okien. Przeważnie w mieszkaniach i biurach usytuowanych na parterze. Ale nie tylko. Wysoka jakość materiałów, z których są zrobione, zabezpiecza okna przez czynnikami atmosferycznymi. Przez wzgląd na swoją wagę mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie.

Żaluzje montowane w oknach dachowych

Na poddaszach warto przemyśleć zainstalowanie przy oknach żaluzji z powłoką thermostop, które w zależności od naszych potrzeb będą albo zatrzymywały ciepło w środku pokoju, albo je odbijały. Wszystko zależy od ustawienia lamelek, które pokryte są z obu stron specjalną warstwą.

żaluzje poziome
Zdjęcie: Shune / sxc

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ