Wzory na ścianę i naklejki ścienne

Panujący w naszym mieszkaniu nastrój to przede wszystkim zasługa kolorów oraz wzorów. Do niedawna modne były ściany idealnie gładkie i bardzo starannie pomalowane. Natomiast obecnie zastosowanie różnych motywów może dać nam zaskakujące efekty. Barwne dekoracje sprawiają, że zwykła ściana, która dotąd była jedynie tłem, nabiera charakteru oraz rozwesela wnętrze. Oprócz gotowych elementów, które wystarczy tylko przykleić na ścianę (dostępne w każdym sklepie z artykułami dla domu) są także sposoby zdobienia ścian, które można wykonać samodzielnie. Można to zrobić szablonem, wałkiem, specjalnym pędzlem, czubkiem pędzla czy też gąbką. Nie trzeba także ozdabiać wszystkich ścian w pomieszczeniu, ponieważ ciekawy efekt można uzyskać ozdabiając na przykład tylko jedną ścianę.

Dekorowanie dwoma kolorami za pomocą gąbki

Należy pomalować ścianę na jednolity kolor. Po wyschnięciu ściany nanosimy na nią plamy w innym kolorze. Zanim zdążą wyschnąć, wilgotną gąbką (zakupioną w drogerii) rozcieramy plamy. Najlepiej aby nie dociskać gąbki do ściany, lecz postarać się pracować nadgarstkiem. Oczywiście rytm zatarć oraz dobór kolorów zależy tylko i wyłącznie od indywidualnego gustu.

Dekorowanie dwoma kolorami za pomocą pędzla

Na początku malujemy ścianę jednolitym kolorem za pomocą wałka. Następnie zamaczamy końcówki włosia płaskiego pędzla w farbie o jaśniejszym odcieniu. Nakładamy farbę na ścianę półkolistymi ruchami. Po czym zaledwie dotykając ściany, prawie suchym pędzlem uzupełniamy półkoliste jaśniejsze smugi wzorem przypominającym cudzysłów.

Dekorowanie dwoma kolorami za pomocą szczotki

Pokrywamy ścianę jednolitym kolorem. Następnie końcówki włosia szczotki zamaczamy w kuwecie z farbą o innej barwie, oraz nanosimy na ścianę kulistymi ruchami. Aby uzyskać efekt kulistych, zachodzących na siebie zatarć, należy pracować samym nadgarstkiem, nie dociskając szczotki do ściany.

Dekorowanie dwoma kolorami za pomocą papieru ściernego

W tym przypadku należy nanieść na ścianę dwie warstwy farby. Najpierw jaśniejszą, a potem ciemniejszą (na przykład jasnożółtą, a potem odważną pomarańczową). Jednak, gdy ściana wyschnie po pierwszym malowaniu przecieramy ją delikatnie drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylamy i ponownie malujemy ciemniejszą farbą. Po wyschnięciu przecieramy ponownie papierem ściernym.

Ozdabianie szablonem

Szablony pozwalają wzbogacić wygląd pomieszczeń. Doskonale prezentują się w przedpokojach, salonach a przede wszystkim w pokojach dziecięcych. Takie szablony można zakupić w sklepach dla plastyków, jak również w supermarketach z artykułami dla domu. Natomiast jeżeli posiada ktoś zdolności plastyczne, może je również wykonać samodzielnie, a jeśli nie to skorzystać z gotowych wzorów. Jeśli chodzi o szablony to należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze farba użyta do malowania powinna być dość gęsta to znaczy, że nie może kapać. Podczas malowania szablon powinien idealnie przylegać do malowanej powierzchni. Farbę powinno się, również nanosić dobrym pędzlem o zbitym sztywnym włosiu. Natomiast aby nie dopuścić do powstania zacieków należy malować punktowo trzymając pędzel pod kątem prostym do podłoża.

Ozdabiając nasze mieszkanie należy także pamiętać , że wzór na ścianie powinien kolorystycznie pasować do zasłon, dywanu lub mebli. Tak aby w pomieszczeniu został zachowany kolorystyczny ład. Ponieważ nadmiar wzorów, źle wybrane lub zbyt duże desenie mogą zniszczyć harmonię oraz równowagę wnętrza. Wyjściem zawsze bezpiecznym jest powtarzanie jednego wzoru w różnych rozmiarach na przykład duży wzór kwiatowy na firanach i obiciach mebli i ten sam mały deseń na ścianie. Natomiast jeśli wprowadzimy wiele wzorów spokój i relaks powinny zapewnić strefy jednobarwne w odpowiednich odcieniach. Jednobarwny dywan, jednobarwne meble i poduszki stworzą wtedy naturalne otoczenie, w którym wzory zabłysną swoją urodą.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

naklejka na ścianę
(Autor zdjęcia: Vinyl Design)
Zobacz więcej zdjęć naklejek na ścianę na: www.domhome.pl/zdjecia/naklejki-na-sciane-zdjecia/

(Tematy: szablony na ścianę, naklejki na ścianę, szablony malarskie, wzory na ścianę chomika, wzory na ściany, szablon na ścianę, szablony do malowania na ścianę, dekoracje na ścianę,  wzory na ścianę do malowania, wzory na ścianę do pobrania, wzory na ścianę do sypialni. )

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ