Wykładziny podłogowe

Wykładzina podłogowa staje się coraz bardziej popularna, ponieważ dostępna jest w wielu rodzajach, kolorach i wzorach. Dzięki czemu stwarza ona nieograniczone możliwości aranżacyjne. Oczywiście wykładziny różnią się materiałem z którego zostały wykonane w związku z czym idealnie nadają się zarówno do salonu, pokoju dziecięcego, przedpokoju czy też kuchni.

Wykładzina jest tak samo ładna oraz ciepła jak dywan. W zależności od rodzaju w razie zaplamienia czy zabrudzenia łatwo się ją myje tak, że znowu wygląda jak nowa. Jest ona elastyczna, głuszy hałasy i co najważniejsze czyni wnętrze przytulniejszym.

Wykładziny dzielą się na dwie duże grupy o których możesz przeczytać więcej wybierając rodzaj poniżej:

Podkład pod wykładzinę

Jak było wyżej wspomniane podkład wykładziny jest to jej spodnia część. Może to być spód filcowy, jutowy, spód z gumy kauczukowej lub z gąbki. Podkład jest bardzo ważny i to praktycznie nim powinniśmy się kierować przy wyborze wykładziny. Ponieważ decyduje on o tym na jakim podłożu powinna dana wykładzina się znajdować. Jeśli chodzi o podkład z juty lub filcu to nadaje się on na każde podłoże. Jak również jest on odporny na wilgoć czy też zimno. Warto także wiedzieć, że w przypadku, gdy musimy połączyć na podłodze dwa pasy wykładziny to w takiej z filcowym spodem łączenie nie będzie widoczne. W przypadku podkładu z gąbki to on również ochrania przed zimnem i hałasem. Jednak tego typu podkład nadaje się tylko i wyłącznie do układania na powierzchniach betonowych. Natomiast jeżeli chodzi o podkład z gumy kauczukowej to nadaje się on również tylko i wyłącznie na podłoża z betonu. Dzięki temu podkładowi wykładzina jest bardziej odporna na rozdarcia, jak również chroni przed zimnem.

Wymiary wykładziny

Ogólnie wykładziny dostępne są w bardzo dużych rozmiarach, dlatego każdy bez problemu powinien znaleźć taką, którą ułoży się na podłodze z jednego kawałka. Oczywiście przed zakupem wykładziny należy bardzo dokładnie wymierzyć całe pomieszczenie w którym ta wykładzina będzie się znajdować, łącznie z wnękami. Należy jednak pamiętać, żeby zawsze kupić trochę więcej wykładziny, ponieważ lepiej żeby było o trochę za dużo, niż jak ma później brakować. Najlepiej, aby do obliczonej powierzchni dodać 15 centymetrów na szerokość i na długość. Tym bardziej, gdy wykładzina posiada duży wzór, ponieważ wtedy bez problemu go dopasujemy.

Montaż wykładziny
Idealne ułożenie wykładziny na podłodze jest bardzo proste. W przypadku, gdy powierzchnia pomieszczenia nie przekracza 10 m2 wystarczy wykładzinę ułożyć luźno bez przyklejania na podłodze w pokoju w którym ma się znajdować. Następnie należy jedynie odciąć pas zachodzący na ścianę, a nierówności które powstają podczas cięcia wystarczy przykryć specjalną listwą. Natomiast, gdy pomieszczenie przekracza 20 m2 wykładzinę należy przykleić do podłoża specjalnym klejem. Oczywiście miejsce, gdzie wykładzina styka się ze ścianą należy również wykończyć listwą.

Czyszczenie
Czyszczenie wykładziny nie jest jakąś wielka filozofią. W przypadku wykładzin zmywalnych wystarczy je tylko przetrzeć na mokro od czasu do czasu. Natomiast wykładziny dywanowe wystarczy tylko dokładnie odkurzać, tak samo jak dywan. Jak również raz na jakiś czas należy ją dokładnie umyć za pomocą specjalnych środków przeznaczonych do danego rodzaju wykładziny. Myć można gąbką lub szmatką. Zamacza się ją wtedy lekko w płynie i zmywa się wykładzinę. Następnie wilgotną szmatką usuwa się pianę, która powstała przy zmywaniu i zostawia się wykładzinę, aby wyschła.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

(zdjęcie: themullett)

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version