Wykładziny elastyczne: linoleum i PCW

Tego typu wykładziny są bardzo trwałe i posiadają atest przeciwpożarowy. Polecane są dla alergików, ponieważ nie ma w nich fug ani żadnych szpar w których zbierałby się kurz. Także są one odporne na wilgoć oraz są łatwo zmywalne. Podłoga wyłożona taką wykładziną jest zarówno miękka, jak i ciepła. Jak również są one tanie i można dostać na nie nawet 10 lub 15 letnia gwarancję. Cena wykładzin elastycznych waha się od 12 zł do 50 zł za metr kwadratowy w zależności od producenta.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje wykładzin elastycznych

  • Wykładziny z linoleum – nie należy kojarzyć tego typu wykładzin z tą która była modna lata temu, ponieważ te, które są teraz na rynku są produkowane z naturalnych składników. Dzięki czemu są jak najbardziej ekologiczne. Bardzo łatwo utrzymuje się je w czystości oraz są one trwałe, ponieważ barwa, jak również wzór zachowują się na długie lata.
  • Wykładziny z PCW – tego typu wykładziny mogą być jednowarstwowe lub wielowarstwowe. Te pierwsze są bardzo trwałe choć niestety nie są dźwiękochłonne. Natomiast wielowarstwowe są zarówno trwałe, jak i bardzo dobrze tłumią dźwięki. Wykładziny PCW są proste w utrzymaniu i odporne na wilgoć, jak również są antyelektrostatyczne i dobre dla alergików. Charakteryzują się trwałością wzoru i koloru, ponieważ są również odporne na ścieranie.
  • Wykładziny z kauczuków syntetycznych – tego typu wykładziny najczęściej stosuje się w wielkich zakładach produkcyjnych, jak i w windach. Ponieważ charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, brud, na działanie związków chemicznych i na duże obciążenia.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Linoleum

(zdjęcie: Honeykennedy)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ