Wykładziny dywanowe

Wykładziny dywanowe są podobne do dywanów, równie ciepłe, miłe i dostępne w wielu wzorach i kolorach, a przy tym dużo tańsze. Wykładzina dywanowa zbudowana jest z trzech warstw: z podkładu, osnowy oraz z runa. Podkład jest to spodnia część wykładziny, jest tak zwaną warstwą izolacyjną. Osnowa zapewnia odpowiedni kształt włókien oraz je utrzymuje. Natomiast runo jest to rodzaj włókna od którego zależy zarówno trwałość wykładziny, jak i jej wygląd. Przy wykładzinie dywanowej jesteśmy w stanie wyróżnić sześć różnych rodzajów splotów: strzyżony (różne długości włókien), welurowy (pęki włókien), pętelkowy (włókna są wszyte pętelkowo), igłowy (cienkie włókna wszyte bardzo gęsto), mieszany (pomieszanie włókien wraz z pętelkami), wysepkowy (małe pętelki umieszczone wokół wyższych włókien). Cena wykładzin dywanowych waha się od 5 zł do 100 zł za metr 2 w zależność od firmy. Oczywiście również w tym przypadku możemy wyróżnić parę rodzajów wykładzin dywanowych.

Rodzaje wykładzin dywanowych

  • Runo poliamidowe – tego typu wykładziny posiadają jedne z najlepszych parametrów użytkowych. Po pierwsze są odporne na przetarcia i zużycie, jak również są łatwe w czyszczeniu. Mają również bardzo ciekawą kolorystykę.
  • Runo polipropylenowe – te wykładziny posiadają uboższą kolorystykę niż poliamidowe, ale za to przeważnie pokryte są specjalną powłoka antyelektrostatyczną i antyzabrudzeniową. Niestety posiadają one jeszcze jedną wadę, mianowicie pod ciężarem mebli ulegają wgnieceniom.
  • Runo wełniane – jest to włókno naturalne. Takiego rodzaju wykładziny są miękkie, elastyczne oraz sprężyste. Oczywiście są także dźwiękochłonne i łatwe w czyszczeniu. Wchłaniają one również nadmiar wilgoci dzięki czemu w pomieszczeniu utrzymany jest odpowiedni mikroklimat. Niestety nie są one odporne na wodę i przy jej dużej ilości mogą po prostu zgnić, jak również należy uważać, aby nie zagnieździły się w niej mole. Z włókien naturalnych możemy wyróżnić także włókna z juty, kokosu czy też trawy morskiej, które posiadają praktycznie takie właściwości jak runo wełniane.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

(zdjęcie: Honeykennedy)

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version