Wąski korytarz, mały przedpokój
Wąski korytarz, mały przedpokój to kolejne architektoniczne koszmary mieszkań w bloku z wielkiej płyty. Korytarze są długie, ciemne i mało ustawne. Pomieszczenia nie mają bezpośredniego dostępu do światła słonecznego i na całej długości są w nich rozmieszczone drzwi do pozostałych pomieszczeń. Co można zrobić, żeby chociaż trochę optycznie poszerzyć oraz rozjaśnić to pomieszczenie oraz znaleźć miejsce potrzebne do przechowywania? Przedstawiamy kilka praktycznych porad.

autorem artykułu jest Łukasz Sas

Kolory

Tak jak w przypadku każdych innych małych pomieszczeń najważniejsze są kolory jakie zastosujemy na ścianach, podłodze i suficie. Oczywiście im jaśniejsze tym lepsze. Nic tak nie rozjaśni pomieszczenia jak jasny, błyszczący gres na podłodze. Niestety ma też on swoje wady – bardzo szybko się brudzi i w okresie jesienno-zimowym trzeba będzie podłogę myć nawet kilka razy dziennie. Kolor ścian wybieramy tak, żeby kolorystycznie pasował do podłogi. W tym przypadku wybór materiału jest mniej ważny, można wybrać zarówno panele ścienne, tapetę jak i pomalować ścianę farbą. Panele ścienne mogą zabrać nam kilka centymetrów z i tak niewielkiej przestrzeni korytarza. Na sufit natomiast idealnie będzie pasowała standardowa i klasyczna biała farba.

zdjęcia przedpokojów i korytarzy

zobacz zdjęcia przedpokojów i korytarzy

Przechowywanie ubrań, butów i rzeczy

Na szczęście większość korytarzy posiada odpowiednią ilość miejsca żeby wstawić szafę do przechowywania odzieży wierzchniej oraz obuwia. Żeby do maksimum wykorzystać dostępne miejsce, idealnym rozwiązaniem będzie system szaf wnękowych z przesuwanymi drzwiami na całej długości jednej ze ścian. Szafy powinny być wysokie aż do sufitu, natomiast nad drzwiami łatwo można umieścić szafki – pawlacze. Dzięki indywidualnemu wyposażeniu wnętrza szaf za pomocą półek, szuflad, koszy czy drążków, łatwo dostosujemy dostępną powierzchnię do naszych indywidualnych potrzeb. Fronty szaf z drzwiami przesuwanymi możemy śmiało zastąpić lustrzanymi taflami na całej powierzchni. Jak już wspomnieliśmy w poprzednich artykułach, lustro to najlepszy sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Oświetlenie korytarza

Mając zagospodarowaną całą jedną ścianę przez szafy wnękowe, powinniśmy zastosować sufitowe oświetlenie ogólne. Powinno być ono rozmieszczone równomiernie na całej długości pomieszczenia. Najlepiej żeby punkty świetlne były rozmieszczone w jednakowej odległości od siebie tak, żeby cały korytarz był odpowiednio oświetlony. Warto również przemyśleć sprawę rozdzielnia włączania źródeł światła poprzez włącznik, dzięki temu zaoszczędzimy zużycie energii. G dyż nie zawsze potrzebne będzie użycie jednocześnie wszystkich źródeł światła.

W zależności od stylu w jakim urządzimy korytarz i całe mieszkanie, można pomyśleć o dodatkowym oświetleniu dekoracyjnym które doda pomieszczeniu miły nastrój. Do najciekawszych metod należy podświetlany podwieszany sufit. Użyć do tego można małych żarówek halogenowych, węży świetlnych, światłowodów czy też modnych i bardzo popularnych ostatnio żarówkach LED. Innym ciekawym pomysłem jest umieszczenie małych lampek halogenowych na ścianie tuż nad listwami podłogowymi.
Przedpokój

Drzwi

Wąski korytarz w bloku to przede wszystkim same drzwi wejściowe do pomieszczeń, ile pokoi tyle drzwi wejściowych. Co zrobić żeby zmniejszyć ich ilość i doprowadzić więcej światła dziennego do tego ciemnego pomieszczenia? Najpierw trzeba się zastanowić czy mamy jakieś pomieszczenia do których drzwi nie są nam potrzebne np. kuchnia lub salon . Może warto połączyć te pomieszczenia z korytarzem? Zrezygnować z drzwi bez ingerencji w ściany nośne w mieszkaniu, a brzydkie i nieatrakcyjne ościeżnice zamienić na nowe i bardziej dekoracyjne w kolorze podłogi bądź mebli.

Są jednak pomieszczenia do których drzwi są niezbędne, takie jak łazienka i sypialnie. Żeby zagwarantować jak najwięcej dostępu światła dziennego można pomyśleć nad zastąpieniem masywnych całych zabudowanych drzwi w ich lżejszą wersję, wypełnioną matowym szkłem. Mogą być to zarówno drzwi w całości ze szkła bądź też z kilkoma szklanymi okienkami. Matowe szkło przepuszcza dużą ilość światła dziennego i zarazem zapewnie maksymalną prywatność w pomieszczeniu.

Jasne kolory, system mebli do zabudowy, równomierne oświetlenie i dostęp światła dziennego sprawią że każdy, nawet najdłuższy i najciemniejszy korytarz stanie się integralną częścią całego mieszkania, a poprzez zaprezentowane sztuczki stanie się pomieszczeniem funkcjonalnym, doświetlonym i przede wszystkim ładnym.

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ