Wanna czy prysznic?

Decyzja nad wyborem wanny czy też prysznica to dylemat prawie wszystkich osób. Ponieważ każde z nich ma zarówno wady, jak i zalety. Pytanie „wanna czy prysznic” najczęściej pojawia się u właścicieli małych łazienek. Poniżej pomożemy Wam wybrać odpowiedni mebel do swojej łazienki opisując wady i zalety poszczególnych wyborów.

Wanna

Wanna to specjalny mebel służący do kąpieli. Jest bardzo funkcjonalna oraz wygodna, choć niestety trzeba przyznać, że zajmuje ona również dość dużą powierzchnie. Jest ona idealna dla fanów długich kąpieli i relaksu w wannie i na pewno zawsze będzie miała swoich zwolenników. W sklepach jest bardzo duży wybór wanien, przez co trudniej zdecydować się na tą jedyną. Warto jednak wiedzieć, że najpopularniejsza jest wanna prostokątna. Jej długość to 140 – 190 centymetrów, a szerokość to przeważnie od 60 do 100 cm. Dlatego ten rodzaj wanny bez większych problemów zmieści się nawet w bardzo małej łazience.
Możemy także wyróżnić wanny narożne, dzięki którym w bardzo ciekawy sposób można zaaranżować naszą łazienkę. Niestety mają one większe wymiary przez co bardziej pasują do większych łazienek. W tym przypadku możemy wyróżnić wanny narożne symetryczne i asymetryczne. Symetryczne mają długość od 110 – 155 cm oraz wszystkie boki są jednakowej długości. Natomiast w przypadku wanny narożnej asymetrycznej jej boki są różnej długości, to znaczy jeden jest dłuższy, a jeden jest krótszy. Taka wanna ma długość 140 – 170 cm, a szerokość od 90 cm.
Można spotkać także wanny okrągłe, jednak te przeważnie są bardzo duże i nadają się tylko i wyłącznie do bardzo przestronnych łazienek. Wszystkie te wanny dostępne są zarówno z odpowiednio wyprofilowanym siedziskiem, jak i z hydromasażem. Należy jednak pamiętać o tym, że wanny z hydromasażem najlepiej nadają się do większych łazienek, ponieważ inaczej z nadmiaru pary na ścianach będzie się skraplać woda.

Wanny różnią się także materiałem z którego są wykonane. Możemy wyróżnić wanny akrylowe, stalowe oraz żeliwne. Najpopularniejsze są wanny akrylowe, są one odporne na środki czystości, gorącą wodę, jak również na zadrapania, ponieważ można je w bardzo szybki sposób spolerować. Wanny stalowe są również dobre jak akrylowe. Niektóre z nich są nawet pokryte specjalną powłoką , która umożliwia lepsze spływanie wody. Ważne jest to, że wanny żeliwne kupuje się jak gdyby na całe życie, ponieważ nic nie powinno się z nimi dziać przez długie lata, ale przez to są one droższe od pozostałych.

Prysznic

Dzięki prysznicowi jesteśmy w stanie szybko oraz wygodnie się odświeżyć nie narażając przy tym na szwank ani fryzury, ani makijażu. Nie trzeba także czekać, aż wanna się napełni i co najważniejsze myjemy się ciągle w czystej wodzie, a nie moczymy we własnym brudzie. Jak również prysznic zajmuje znacznie mniejszą przestrzeń, przez co możemy dzięki temu wygospodarować miejsce w łazience na inne niezbędne urządzenia. Jednym ważnym elementem prysznica jest brodzik. Możemy spotkać brodziki metalowe lub akrylowe. Jak również można dowolnie zaplanować wymiary prysznica i zamiast brodzika można w jego miejscu położyć płytki ceramiczne lub mozaikę. Takie rozwiązanie jest w stanie optycznie powiększyć łazienkę. Oczywiście producenci pryszniców zadbali również o to aby w kabinie prysznicowej można było się zrelaksować. Dlatego możemy spotkać kabiny z hydromasażem, z radiem w środku, z lustrem oraz ze specjalnymi pojemnikami do mydła czy też szamponu, pasującymi do wnętrza. Prysznic jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla ludzi aktywnych i dla ludzi którzy są wiecznie zabiegani.

Wanna i prysznic

W przypadku, gdy ktoś naprawdę nie może się zdecydować na prysznic czy też wannę to może wybrać trzecią opcję czyli połączenie wanny z prysznicem, czy też jak kto woli prysznica z wanną. Mianowicie w przypadku wanny można w prosty sposób zamontować natrysk. Jak również potrzebna będzie także odpowiednia zasłona prysznicowa lub parawan wannowy, aby nie ochlapać łazienki. Natomiast w drugim przypadku można wybrać kabinę prysznicową z głębokim brodzikiem w którym również będzie można posiedzieć i się odprężyć.

W przypadku kiedy mamy dużą łazienkę czy nawet pokój kąpielowy możemy sobie pozwolić na prysznic i wannę jednocześnie. Nie ma powodu, żebyśmy musieli wybierać. Wielkim plusem posiadania zarówno prysznica jak i wanny jest możliwość mycia się dwóch osób w tym samym czasie w łazience.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Wanna i prysznic

(zdjęcie: James Fraleigh)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ