Pionowe żaluzje w mieszkaniu

O verticalach, czyli pionowych żaluzjach, mówimy zazwyczaj wtedy, kiedy najważniejsza dla nas jest funkcjonalność. Kojarzymy je więc głównie z miejsc użyteczności publicznej takich, jak szkoły, czy szpitale. Ale czy to oznacza, że będą źle wyglądały w naszym domu?

Autorką artykułu jest Anna Stokłosa

Verticale albo brzmiące bardziej po polsku wertikale, zazwyczaj wykonywane są z tkaniny, głównie poliestru. Zdarzają się również inne materiały, nawet PCV. Ale niezależnie od tego, z czego je wykonano, verticale są niezwykle lekkie, niewyszukane i estetyczne. Świetnie nadadzą się do statycznych, poważnych i oficjalnych wnętrz, ale nie tylko. Wiele osób decyduje się na ich montaż w domu właśnie przez wzgląd na ich prostotę. Pozwalają w przystępny sposób regulować ilość światła, jakie wpada do pomieszczenia. W zależności od potrzeb zapewniają zarówno pełną prywatność domowników, jak i wnętrza tonące w ciepłym świetle słonecznym.

Samodzielne ich zainstalowanie może okazać się niemożliwe. Wymaga bowiem nie tylko sprzętu, ale także dodatkowej pary rąk. Najlepiej więc, żeby były to ręce fachowca, który wie, jak zabrać się do pracy, aby montaż był możliwie szybki, nieskomplikowany i nie uszkodził pasów. Sami możemy zadecydować o tym, z jakiego materiału mają być nasze pionowe żaluzje. A wybór jest bardzo bogaty. Tkaniny mają coraz ciekawsze wzory i kolory. Niektóre firmy oferują nawet verticale z prostym rysunkiem. Na popularności zyskuje przeplatanie ze sobą pasów w dwóch lub większej ilości kolorów. Możemy też zadecydować o sposobie ich rozsuwania. Większość firm zajmujących się instalacją ma już nawet w swojej ofercie verticale sterowane pilotem.

Zaletą pionowych żaluzji jest to, że nadają się nawet do starszego budownictwa. To, że nasz parapet jest krzywy, nie stanowi żadnej przeszkody. Jest to tylko kwestią odpowiedniego pomiaru, który wykona firma monterska. W takim wypadku nasze taśmy będą przycinane kaskadowo.

Problematyczne jest natomiast wyczyszczenie naszych verticali. Nie ma jednej sprawdzonej metody czyszczenia ich domowymi środkami. Tym bardziej, że podejmując się samodzielnego ich mycia, niejednokrotnie możemy postrzępić pasy lub pomiąć je. W wyniku prania mogą się też skurczyć, albo zacząć falować. Niektóre pasy po upraniu tracą impregnat – apreturę. Nie wspominając już o możliwym uszkodzeniu łańcuszków, czy samego mechanizmu szyny. Chcąc wyczyścić nasze verticale wezwijmy specjalną ekipę, która za pomocą myjki ultradźwiękowej oczyści nasze żaluzje z zabrudzeń, a nawet tłuszczu.

Niejednokrotnie może się okazać, że firma, która sprzedała nam nasze żaluzje i je zamontowała, ma w swojej ofercie i taką usługę. Koszt prania verticali jest różny, ale średnio wynosi od 7 do 11 złotych za metr kwadratowy.

żaluzje pionowe verticale
Zdjęcie: BWPanda / sxc

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ