Urządzanie przedpokoju

Jak urządzić przedpokój? Co powinno się w nim znaleźć? Czy wieszak jest niezbędny i co z pawlaczem? Dowiedź się więcej z artykułu o urządzaniu przedpokoju.

Wiadomo powszechnie, że pierwsze wrażenie liczy się najbardziej. Przedpokój to wizytówka naszego domu. Często jednak, nie jest on najlepszą zapowiedzią tego, co znajdziemy dalej. Skutkiem tego bywa, nie tylko nonszalancja w traktowaniu tego miejsca jako niezupełnie należącego do mieszkania, ale także zwyczajna nieporadność w przystosowaniu go do jego celów.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Przeczytaj też o meblach do przedpokoju

Funkcje przedpokoju

Przedpokój pełni kilka funkcji w mieszkaniu, a mianowicie: jest przedsionkiem izolacyjnym chroniącym pomieszczenie mieszkalne przed hałasem i zbytnimi stratami ciepła w okresie zimowym. Jest szatnią na wierzchnie okrycie. Łącznikiem zapewniającym komunikacje między pomieszczeniami oraz izolację między nimi. Dlatego tak ważne jest, aby go odpowiednio zagospodarować.

Przedpokój i ściany

Ta część mieszkania stanowić ma łagodne przejście z otoczenia zewnętrznego do domu, a jednocześnie wprowadzać w atmosferę mieszkania. Idealna będzie tu kolorystyka, która zaprasza niejako do środka, lecz jednocześnie nie zachęca do dłuższego pozostania w korytarzu. Użyte w nim barwy są zapowiedzią tego, co znajduje się w głębi mieszkania. To miejsce kolorystycznych wyzwań. W zależności od temperamentu właścicieli, można sobie pozwolić na mocniejsze efekty kolorystyczne. Kolory, których boimy się w pokoju lub w kuchni tutaj okażą się w sam raz. Atrakcyjnie tez wygląda pokrycie ścian boazerią z listew. Takie rozwiązanie poza walorami estetycznymi ma jeszcze te zaletę, że wycisza hałas dochodzący z klatki schodowej. Zresztą boazerię można wykonać własnoręcznie z już przyciętych i przyheblowanych listew, kupionych w odpowiednim sklepie.

Co z podłogą w przedpokoju?

Może być wykonana zarówno z płytek, paneli, jak i z wykładziny. Ważne jest, aby podłoga była odpowiednio zabezpieczona przed zawilgoceniem i nadmiernym zabrudzeniem. Szczególnie w miejscu składania używanego codziennie, mokrego od deszczu czy śniegu obuwia. Przydatną informacją dla osób, które zdecydują się na panele podłogowe jest fakt, że choć są tanie i łatwe w czyszczeniu, pod większym wpływem wody rozwarstwiają się. Należy je wtedy wymienić, ponieważ niestety nie da się ich odnowić.

Czym oświetlić przedpokój?

Przedpokój jest z reguły ciemny, ponieważ jest to pomieszczenie pozbawione okien. Tego okna oczywiście sobie nie zafundujemy, natomiast lepsze oświetlenie jak najbardziej. Jest to idealne miejsce do zastosowania na przykład rzędu reflektorów w podwieszonym suficie, które są parokrotnie ekonomiczniejsze od zwykłych żarówek. Polecane są one do tego miejsca, ponieważ przedpokój będzie wtedy ładnie rozświetlony i nie trzeba będzie żałować prądu. Dobrym rozwiązaniem może być także zastosowanie lampy sufitowej lub bocznych kinkietów zamocowanych w okolicy lustra. Snop światła powinien być wtedy tak skierowany by nie oślepiał osoby stojącej przed lustrem.

To prawda, że przedpokój jest przestrzenią przejściową, ale to nie znaczy, że powinien zostać zaniedbany. Wszystko co chcielibyśmy powiedzieć najważniejszego o naszym mieszkaniu i o nas samych znajduje swój wyraz właśnie w przedpokoju. Jest on bowiem pierwszym fragmentem wnętrza widzianym przez każdego przybywającego do naszego domu. Wiążę się z tym pierwsze decydujące wrażenie, a także ostatnie zatrzymane w pamięci na odchodnym. Dlatego ważne jest, by miał przyjazny i zapraszający charakter, a jego urządzenie aby współgrało z resztą mieszkania.

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version