Urządzanie sypialni

Sypialnia to nasz codzienny azyl, często widziany tylko rano i wieczorem. Dlatego ma ona być przytulna, wygodna, ma dawać poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Musi być miejscem regeneracji sił. Ma także być zupełnie nasza. W ulubionych barwach, z najwygodniejszym łóżkiem na świecie, mięciutką pościelą i w miarę możliwości odizolowana od reszty mieszkania. Tylko w takiej sypialni jest się w stanie szybko zapomnieć o codziennych troskach.
Urządzenie sypialni, zależy od trybu życia rodziny, jej struktury, zajęć i przyzwyczajeń jej członków, od tego jak traktują oni całe mieszkanie. Może to być pokój używany rzeczywiście tylko do spania i praktycznie niewykorzystywany przez 12-14 godzin w ciągu dnia. Jak również pokój, którego zasadnicza funkcja rozszerzona jest o pracę, wypoczynek oraz przyjmowanie gości.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Urządzanie sypialni

Przy dużej liczbie pokoi w mieszkaniu lub domu można wydzielić tradycyjny pokój sypialniany, chociaż w naszych warunkach będzie on z pewnością pełnił, także inne funkcje użytkowe. Sypialnia to przede wszystkim łóżko, obok niego potrzebna jest szafka nocna oraz duża szafa ubraniowa. Także, jeżeli pozwoli na to wielkość pomieszczenia inne meble, takie jak toaletka, komoda czy też fotel. Wiadomo, że podstawowym wyposażeniem tego wnętrza będzie właściwe dobrane pod względem powierzchni łóżko. Przy dużej powierzchni mieszkania można sobie pozwolić na duże łoże ustawione na środku pokoju z nocnymi stolikami po bokach. Warto wiedzieć, że chodź duże łoże jest w sypialni meblem najważniejszym, to jednak w małych pomieszczeniach czasem lepiej ustawić je pod ścianą niż eksponować na środku. Dzięki temu wygospodarujemy miejsce na niezbędny podręczny stolik, komodę czy też fotel. Natomiast, gdy i tak nie da się wcisnąć choćby wąskiej nocnej szafki dobrym pomysłem może być zamówienie u stolarza specjalnej półki. Można ja zamontować nawet wzdłuż całej ściany nad łóżkiem. Przyda się aby położyć na nią ulubioną książkę, budzik lub lampkę. Natomiast, gdy, mamy do czynienia z bardzo małym mieszkaniem np. w bloku, wtedy o osobistym pokoju do spania, nie ma co marzyć. Ale nie należy się martwić, ponieważ nawet w wydzielonej części pokoju dziennego możemy urządzić przytulny sypialniany kącik. Dlatego, aby niewielki aneks sypialniany przeobraził się w sypialnię niemal doskonała, należy zaprojektować go i urządzić ze szczególną starannością. Sofa lub narożnik, które z konieczności muszą nam zastąpić łóżko, powinny się łatwo rozkładać. Lecz jeśli wysuwana część posiada kółka, istnieje niebezpieczeństwo, że będą one rysować podłogę. Pod taką sofą na wszelki wypadek dobrze jest rozłożyć wykładzinę dywanową czy też dywan z krótkim włosem. Bardzo istotne jest również odpowiednie obicie kanapy, takie aby nie zsuwało się z niej prześcieradło podczas snu. W sypialnianym kąciku należy również rozwiązać problem chowania pościeli. Dlatego najlepiej jest kupić sofę, która posiada odpowiedni do tego pojemnik.

Okna

Jeżeli nasza sypialnia jest umieszczona przy ruchliwej ulicy można temu zaradzić kupując okna o podwyższonej dźwiękoszczelności. Niemal wszyscy producenci okien posiadają teraz takie w swojej ofercie. Wyciszająco działają także grube kotary oraz solidny dywan. W pomieszczeniu sypialnianym okna powinny być zasuwane na noc, dlatego należy zadbać o odpowiednie rolety, które będą izolowały wnętrze od światła zewnętrznego. Wytwarzając w pomieszczeniu intymny nastrój.

Ściany w sypialni

Sypialnia to przystań i miejsce prawdziwego odpoczynku. Należy ją rozważnie zaplanować. Jej kolorystyka to jedna z ważniejszych decyzji dotyczących wystroju naszego mieszkania, ponieważ sypialni powinna koić nerwy oraz wprowadzać nas w nastrój odpoczynku. Nastrój sypialni w dużym stopni zależy od stylu mebli i dodatków, ale również od kolorystyki dużych powierzchni takich jak ściany, podłogi, zasłony, pościel czy też narzuta. Trudno powiedzieć, jakie barwy są do tego najodpowiedniejsze. Pastelowe, łagodne barwy to kanon sypialnianych kolorów, ponieważ niektórzy twierdzą, że te kolory wyciszają i uspokajają przed snem. Natomiast czasami odważne decyzje przynoszą niespodziewane rezultaty. Można podjąć twórcze ryzyko malując to wnętrze zupełnie wbrew regułom, tylko dla samych siebie. Tego typu poszukiwania i decyzje podkreślają bliskość partnerów i ujawniają znaczenie symboliki kolorów w życiu każdego człowieka. Nastrój pogodny i przytulny tworzy w sypialni czerwień, ale w zależności od intensywności. Kolor ten w odmianach intensywnych działa w sposób pobudzający do działania, dlatego najlepiej jest stosować go w odcieniach nieco osłabionych np. morelowym lub czerwonobrązowym. Błękit z reguły obniża ciśnienie krwi i działa uspokajająco. Natomiast zieleń obniża naszą wrażliwość na hałas i dlatego nadaje się do sypialni, które mogą być niedostatecznie przed nim zabezpieczone. Dlatego może zupełnie na odwrót warto zastosować żywe barwy, które rano, po przebudzeniu, dadzą nam zastrzyk energii. Dla osób, którym jednak ciężko jest wybrać kolorystykę najlepszym rozwiązaniem będzie zatem zastosować taki kolor czy też deseń, na który będzie chciało się patrzeć rano i wieczorem.

Oświetlenie w sypialni

Bardzo ważne w sypialni jest jej odpowiednie oświetlenie. Dla osoby pracującej sypialnia, przez co najmniej kilka tygodni w roku, jest wnętrzem używanym wyłącznie przy sztucznym oświetleniu. Niezależnie więc od rozmiarów, sypialnia powinna mieć kilka punktów światła służącym różnym celom. Światło górne, umożliwiające sprzątanie, korzystanie z szaf, zmianę ubrania itp. Jak również lampki nocne czy też kinkiety, które powinny być zamontowane przy łóżku. Służą one takim czynnością jak czytanie w łóżku lub wypoczynek. Powinny także stwarzać odpowiedni dla każdej z tych czynności nastrój. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to aby były one odpowiednio usytuowane. Mianowicie aby korzystanie z nich przez jedną osobę, nie zakłócało wypoczynku drugiej.

Łóżko i materac w sypialni

Kącik do spania to wyjątkowe miejsce do domu, ponieważ tu odpoczywamy i nabieramy sił na następny dzień. Dobierając wyposażenie, szczególna uwagę należy zwrócić na materac, który jest podporą kręgosłupa. Ponieważ w znacznym stopniu to od niego zależy nasze samopoczucie. Za twardy materac utrudnia krążenie, może także powodować napięcie mięśni oraz skurcze. Wskutek czego budzimy się zdrętwiali. Natomiast, gdy śpimy na zbyt miękkim materacu, kręgosłup nadmiernie się wygina. Trudniej jest wtedy zmienić pozycje ciała, przez co rano budzimy się z bólem kręgosłupa. Niestety nie ma jednego idealnego materaca dla wszystkich. Ponieważ ten, który jest odpowiedni dla kobiety o drobnej budowie ciała z reguły nie jest wygodny dla mocniej zbudowanego mężczyzny, ponieważ będzie się w niego zapadać i odwrotnie materac idealny dla osoby cięższej jest zbyt twardy dla szczupłej. Dlatego w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zakupienie dwóch pojedynczych materacy do podwójnego łóżka. Można także bardzo łatwo sprawdzić czy dany materac jest dla nas idealny. Należy położyć się na materacu w pozycji na wznak, ponieważ wtedy kręgosłup będzie miał naturalny kształt litery „S”. Wsunąć dłoń pod plecy na odcinku lędźwiowym. Powinna ona wchodzić z lekkim oporem. Natomiast jeśli nasza ręka nie dotknie pleców, to znaczy, że materac jest zbyt twardy. Jeśli ledwo da się ją wsunąć, to materac jest zbyt miękki. Należy również pamiętać, że materac jest idealnym miejscem dla roztoczy. Szczególnie istotne jest to dla osób ze skłonnością do alergii. Dlatego warto rozejrzeć się za takim, którego powłokę pokryto substancją zabezpieczającą przed bakteriami, roztoczami i grzybami.

Zdjęcia sypialni, foto inspiracje.

urzadzanie sypialni
(zdjęcie: Feff Croft)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ