Urządzanie małej kuchni

Jeśli już urządziliśmy małą łazienkę przed nami remont kolejnego, równie ważnego pomieszczenia – kuchni. Wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo odpowiednio rozplanować pomieszczenie, tak żeby praca w kuchni była przyjemnością i żeby wszystkie niezbędne urządzenia i produkty były zawsze pod ręką.

Trzy strefy w kuchni

Planując od podstaw kuchnię podziel ją na trzy główne strefy operacyjny – pozwoli to na bezsensowne i czasochłonne przemieszczanie się po pomieszczeniu podczas przygotowywania posiłków. Kuchnię więc dzielimy na: strefę gotowania, zmywania i przechowywania.


Mała kuchnia
(zdjęcie: bradleyjohnson)

Bardzp mała kuchnia
(zdjęcie: halcyonday)

Strefa gotowania

Strefa gotowania to przede wszystkim urządzenia do przygotowania posiłków czyli kuchenka, piekarnik czy mikrofalówka. W miarę możliwości wszystkie te trzy urządzenia powinny się znajdować jak najbliżej siebie. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednią ilość wolnej powierzchni do przygotowywania posiłków na blacie. Powinna to być wolna przestrzeń nie zastawiona przez inne urządzenia czy przedmioty. Przy posiadaniu małej kuchni może to być mały problem, wówczas wszelkie nie używane codziennie urządzenia jak np. toster powinny być schowane do szafek i wyjmowane tylko wówczas kiedy będą potrzebne. Dodatkowo warto zdecydować się na drążki mocowane do ściany, które pomieszczą wszystko, od pokrywek na garnki, poprzez słoiczki z przyprawami, aż po akcesoria kuchenne.

Strefa zmywania

Kolejny obszar to strefa zmywania, powinien on sie znajdować między strefą przechowywania, a gotowania. W jego skład wchodzi zlewozmywak, pojemnik na odpadki i ewentualnie zmywarka do naczyń. Wielkość zlewu zależy od ilości miejsca jakie posiadamy, jeżeli miejsca jest mało w zupełności wystarczy jednokomorowy, nie należy jednak zapominać o około 40-60 cm wolnej powierzchni blatu na suszarkę do naczyń. Jednakże gdy tego miejsca nie mamy to nic straconego, w końcu od czego mamy wolną powierzchnię na ścianie. Bez obaw możemy suszarkę powiesić na drążkach na ścianie. Warto również pomyśleć o znalezieniu dodatkowego miejsca i budżetu na zmywarkę do naczyń, nie tylko zaoszczędzimy dużo cennego czasu ale również na rachunkach za wodę, gdyż do pełna załadowana zmywarka o klasie energetycznej A zużywa 7 razy mniej wody niż podczas zmywania ręcznego.

Warto również wziąć pod uwagę kwestię segregacji odpadów. Odpowiednim miejscem na pojemniki jest szafka pod zlewem. Wykorzystaj tą przestrzeń na oddzielne kosze na odpady, pomogą one w utrzymaniu porządku i będą Twoim osobistym wkładem w ochronę środowiska.

Strefa przechowywania

Ostatnia strefa, która wymaga najwięcej miejsca to strefa przechowywania, czyli wszystkie szafki, półki czy szuflady jakie mamy w pomieszczeniu. Powinno ich być tyle na ile pozwala nam wielkość pomieszczenia, ale nie należy również przesadzać, kuchnia powinna być przecież pomieszczeniem w którym się gotuje, a nie tylko przechowuje żywność. Zamiast standardowych szafek z drzwiami uchylnymi na boki powinniśmy przemyśleć zamianę ich na głębokie szuflady. Odpowiednie ich zagospodarowanie pozwoli nam na optymalne i maksymalne wykorzystanie ich powierzchni. Regulowane przegrody w szufladach oraz przechowywane produkty żywnościowe w plastikowych pojemnikach pozwolą nam na utrzymanie porządku.

Osobną kwestą są szafki wiszące. Jeżeli mamy wysokie pomieszczenie to nic nie stoi na przeszkodzie żeby zamiast standardowych niskich szafek, zawiesić podwójne sięgające aż pod sam sufit. Wówczas w niskich szafkach przechowujemy produkty potrzebne nam na co dzień. Natomiast w wyższych, trudniej dostępnych, przechowujemy sprzęty i produkty których nie używamy codziennie.

Jeżeli pomimo wszystko nadal brakuję nam dodatkowego miejsca na przechowywanie, możemy zrezygnować z cokołów pod szafkami i w ich miejsce zainstalować niskie szuflady. Bez problemu możemy w nich przechowywać bieliznę kuchenną, patelnie czy inne drobne sprzęty AGD.

autorem artykułu jest Łukasz Sas

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ