Właściwie urządzona kuchnia

Kuchnia to pomieszczenie, które odgrywa jedną z głównych ról w życiu rodziny. Ponieważ jest to miejsce nie tylko przyrządzania czy też spożywania posiłków, ale również jest sercem domu, które tętni rodzinnym życiem. Dlatego tak ważne jest, żeby była zarówno funkcjonalna jak i wygodna.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

Urządzenia kuchenne: lodówka, kuchnia, zlewozmywak

Rozmieszczenie funkcji

Podczas projektowania kuchni na początku najlepiej jest zrobić listę całego kuchennego sprzętu, który będzie się na nią składał. Dzięki temu będziemy mieć obraz na to, co musimy w niej umieścić i unikniemy błędów, przez które później moglibyśmy mieć więcej pracy. Prawidłowo zagospodarowana kuchnia ma taki układ sprzętów oraz rozlokowanie naczyń, aby droga, którą przemierza gospodyni podczas przygotowania posiłków była jak najkrótsza. Dla sprawnego przygotowania posiłków ważne jest także rozmieszczenie sprzętu tak, aby wszystko zawsze było „pod ręką”. Jak również stanowiska kolejnych czynności związanych z przygotowaniem posiłków należy umieścić w taki sposób, aby praca była jak najmniej kolizyjna. Dlatego najlepszy jest układ mebli jednorzędowy. W tym układzie ustawiając meble zaczyna się od lodówki. Należy w tym przypadku zwrócić uwagę na to w jaki sposób otwierają się jej drzwi. Za lodówką powinna znajdować się szafka z powierzchnią do wstępnej obróbki jedzenia, potem zlewozmywak. Następnie główne miejsce pracy (stół lub blat szafki) i kuchenka. Choć niestety wiadomo, że nie we wszystkich mieszkaniach takie ułożenie mebli jest możliwe. Dlatego w kuchniach kwadratowych stosuje się zwykle układ dwurzędowy. Można także meble w literę L. W tym wypadku meble stoją w nieprzerwanym ciągu wzdłuż przylegających ścian. Następny układ to układ w kształcie litery U, gdzie zajęte będą 2 ściany przeciwległe i jedna pośrodku. Ostatni wariant to umieszczenie szafek w dwóch ciągach, czyli jeden wisi na ścianie a drugi stoi na podłodze. Podczas projektowania kuchni należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby wszystkie gniazdka z prądem znajdowały się jak najdalej wody.

Meble kuchenne

Meble wiele wnoszą do wystroju kuchni, dlatego warto zastanowić się czy mają one być drewniane, srebrne czy też kolorowe. Jak również czy mają to być meble gotowe czy takie robione „na miarę”. Ważna jest także wysokość mebli, powinny on być takie, aby osoba najczęściej pracująca w kuchni mogła bez problemu ustawiać oraz zdejmować poszczególne przedmioty z półek czy też z szafek.

Wentylacja

Kuchnia jest pomieszczeniem w którym wytwarza się bardzo dużo ciepła. Dzieje się tak, ponieważ jest to pomieszczenie, w którym jest bardzo dużo urządzeń elektrycznych, które powodują zwiększanie się wilgotności powietrza. Sprawna wentylacja jest niezmiernie ważna, dlatego w każdej kuchni na ścianie pod sufitem powinna być zamontowana specjalna klatka wentylacyjna. Takiej kratki nie powinno się pod żadnym pozorem niczym zaklejać. Ponieważ wymiana powietrza w kuchni powinna być ciągła. Powinno się ją także od czasu do czasu czyścić. Warto także umieścić w kuchni okap. Powinien on być zamontowany nisko nad kuchenką lecz tak, aby bez problemów można było zaglądać do garnków podczas gotowania, nie uderzając się o niego w głowę.

Podłoga w kuchni

Podłoga w kuchni powinna być zarówno nienasiąkliwa, jak również łatwo zmywalna. Szczególnie w miejscu przygotowywania posiłków i miejscu mycia naczyń.

Ściany/kolory

Urządzając kuchnię należy pamiętać, aby ściany były, tak jak w przypadku podłogi nienasiąkliwe. Tym bardziej w miejscu, gdzie zmywamy naczynia i w miejscu pacy związanym z przygotowaniem potraw. W tym wypadku najlepiej, aby wyłożyć tą część ściany glazurą. Natomiast jeśli chodzi o kolory to nasza kuchnia może być urządzona zarówno w kolorystyce sterylnej (biała, srebrna), jak również może być nowoczesnym wnętrzem o ekstrawaganckiej kolorystyce. Ponieważ coraz częściej możemy spotkać w sklepach radosne kolory farb, mebli oraz akcesoriów kuchennych. Jak również niektóre kolory takie jak na przykład żółty, który zaostrza apetyt oraz sprzyja lepszemu trawieniu, czy też niebieski od którego uciekają muchy, jak najbardziej nadają się do kuchni.

Oświetlenie w kuchni

Kuchnia powinna być oświetlona w sposób starannie przemyślany. Ważne jest równomierne oświetlenie blatów roboczych. Do oświetlenia całego pomieszczenia kuchennego najlepiej zastosować górną lampę. Natomiast blaty robocze będą najlepiej oświetlone, gdy umieścimy halogeny lub mniejsze lampki pod górnymi szafkami. Powinny one być umieszczone tak, aby światło kierowane było bezpośrednio na blat.

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ