Styl skandynawski

Pierwsza myśl jaka przychodzi większości Polaków na temat stylu skandynawskiego to oczywiście sklepy IKEA – prostota oraz minimalizm. A jaka jest na prawdę Skandynawia? Zimna, surowa, prosta, zdominowana przez naturalne kolory. I taki właśnie jest też styl skandynawski. Charakterystyczne są dla niego jasne i harmonijne wnętrza, proste formy, naturalne materiały oraz subtelna kolorystyka. Styl mimo iż sprawia wrażenie zimnego, jest zarazem bardzo nowoczesny i funkcjonalny co idealnie pasuje dla osób młodych, dysponującymi mieszkaniem o skromnych metrażach.

Autorem artykułu jest Łukasz Sas

Fundamentem tego stylu jest wszechobecna prostota – im mniej tym lepiej. Ma to zastosowanie zarówno w meblach, kolorach jak i dodatkach. Całe wyposażenie powinno być proste, klasyczne i jak najmniej ozdobne. Proste nowoczesne meble w jasnym kolorze idealnie będą pasować do tego surowego wnętrza. Jasne drewno – wierzba czy sosna, sklejka czy wiklina to materiał jak najbardziej wskazany w tym wnętrzu. Całość można ożywić dizajnerskim meblem – stolikiem czy krzesłem. Minimalizm ma zastosowanie również w ilości sprzętu elektronicznego który powinien być ograniczony do minimum.

Tuż obok prostoty znaczenie ma również naturalność. W skandynawskich wnętrzach widać znaczną przewagę drewna. Kontrast jasnego drewna z intensywnym drewnem hebanowym czy kasztanowym jest jak najbardziej wskazany. Materiał ten występuje zarówno na podłogach, meblach jak i w ramach obrazów czy luster. Naturalnymi materiałami występującymi w tym stylu jest oczywiście również wiklina, szkło, stal oraz wełna.

Do dużych powierzchni w pomieszczeniu koniecznie należy użyć jasnych odcieni. Na podłogę idealnie nada się dębowe drewno np. bielone. Na ścianie koniecznie trzymajmy się stonowanej kolorystyki czyli bieli, bezy lub szarości.

Dla Skandynawów bardzo ważne jest światło. Okna są najczęściej niczym nieosłonięte, w naszym klimacie ciężko zdecydować się na takie rozwiązanie dlatego użyjmy naturalnym tkanin jak len. Zadowolmy się roletami czy żaluzjami i nie obciążajmy niepotrzebnie wnętrza używając firan czy ciężkich zasłon. Jeżeli chodzi o dodatkowe oświetlenie to użyjmy lamp z papierowymi kloszami.

Monotonię kolorystyczną warto przełamać intensywnymi dodatkami. Duża ilość poduszek na łóżku, pledy na kanapie czy łóżku, koniecznie ze szlachetnych i naturalnych materiałów, dopełnią całość we wnętrzu. Koniecznie musza być w kolorach występujących w naturze – mile widziane są zielenie, błękity, wrzosy oraz brązy. Jednak trzeba pamiętać, że duże powierzchnie jak podłogi czy ściany pozostają jasne, a mocniejsze akcenty to tylko pojedynczy mebel czy dekoracja. Nie zapomnijmy tylko że styl ten nie lubi zagracenia, nadmiaru pamiątek i bibelotów także ograniczajmy je do minimum.

Styl skandynawski

źródło: home-designing.com

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ