Styl rustykalny

Rustykalizm według słownika języka polskiego to zamiłowanie do życia na wsi. Termin ten odnosząc się do wnętrz dotyczy przestrzeni mającej cechy wiejskiej domku. Styl ten jest cały czas jednym z najpopularniejszym w Europie, gdyż kojarzy się ze spokojem, domem i rodzinną atmosferą. Wszystkie elementy takiego wnętrza związane są z naturą oraz rękodziełem, widocznym we wszystkich detalach począwszy od podłogi poprzez ściany, meble a kończąc na dodatkach.

autorem artykułu jest Łukasz Sas

Rdzeniem tego stylu jest prostota i ciepło. Dominującym materiałem jest lite drewno które często jest bejcowane, ługowane lub malowane na delikatny odcień błękitu, zieleni bądź bieli. Kolorystyka jaką powinniśmy stosować to naturalne i ciepłe barwy, czyli gliny, cegły drewna a także cały wachlarz brązów, bordo, ciemnych czerwieni i żółcieni. Dominującym kolorem powinna być biel którą używamy do pomalowania ścian i sufitów. Warto również dodać pastelowe odcienie zieleni bądź fioletu, a także delikatne ornamenty kwiatowe które idealnie pasuję na zasłonkach czy obrusach. Ważną częścią tego stylu są również rękodzieła którymi możemy dopełnić całość wnętrza w postaci drobnych dekoracyjnych figurek, zegarem z kukułką, plecionkami, firanami, ręcznie plecionymi koszami z wikliny czy skórami zwierząt na podłodze. Należy jednak pamięta że stereotypowo styl ten kojarzy się z dużo ilością niepotrzebnych elementów, dlatego aby uzyskać dobry efekt należy stosować charakterystyczne elementy wnętrza z umiarem, tak żeby nie zasłonić naturalnego piękna drewna oraz detali wykonanych z naturalnych materiałów.

styl rustykalny
zdjęcie: Wicker Paradise / flickr

W kuchniach dominuje prostota która nadaje wnętrzu przytulność. W pomieszczeniu tym oprócz drewna wykorzystuje się cegłę, płytki ceramiczne oraz różne detale z żelaza i mosiądzu. Do mebli dobiera się sprzęt AGD o stylizowanym wyglądzie. Często w takich pomieszczeniach pojawiają się piece kaflowe i tradycyjne kuchnie z paleniskami. Dominującym kolorem w takiej kuchni jest niebieski oraz ciepły brąz, berze i biel. Przytulny i ciepły klimat możemy podkreślić za pomocą dodatków i dekoracyjnych drobiazgów. Do takiego wnętrza pasują wiklinowe koszyki z przyprawami i ziołami, drewniane półki, koronkowe serwety na kredensie czy gliniane misy i talerze. Wszystko to podtrzymuje sielski i nastrojowy charakter.

Jeżeli chodzi o salon to obowiązkowym punktem centralnym tego pomieszczenia jest kamienny kominek a nie telewizor. W dobrze skomponowanym wnętrzu sprzęty RTV powinny być ukryte w szafkach gdyż nie stanowią wartości dekoracyjnej dla wnętrza. W salonie urządzonym w tym stylu nie może zabraknąć drewnianych mebli Najlepszymi meblami będą antyki od babci lub ze strychu na których widać upływający czas. Jeżeli takimi nie dysponujemy to można je zastąpić ręcznie postarzanych mebli prosto ze sklepu. Meble tapicerowane jak sofa czy fotele powinny być pokryte miękkimi obiciami, wykonanymi z naturalnych materiałów. Bardzo ważnym elementem jest również podłoga, która musi być wykonana z drewnianych desek. Całości dopełnią mocno postarzane przedmioty i rzemiosło ludowe.


styl rustykalnyzdjęcie: Wicker Paradise / flickr

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ