Rolety wewnętrzne – wady, zalety i użytkowanie

Ostatnio dużo miejsca na naszej stronie poświęcamy kwestiom związanym z ozdobami okiennymi. W takim razie, żeby wyczerpać około okienne tematy warto jeszcze wspomnieć o roletach wewnętrznych.

Rolety uważane są za najbardziej praktyczne i bezproblemowe zasłony okienne. Dają się zamontować na każdym oknie. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż firany i zasłony, a dodatkowo, co podkreślają ich zwolennicy, wiesza się je tylko raz. Nie kurzą się tak, jak żaluzje, choć tak samo jako one są proste w montażu i obsłudze. Ich przeciwnicy podkreślają, że ich prostota i funkcjonalność pozbawiają je walorów dekoracyjnych. Ale to nieprawda. Nawet najbardziej wybredni nie mogą narzekać na brak ciekawych wzorów i kolorów, gdyż coraz częściej na rynku spotkać można rolety nie tylko jednokolorowe, ale też z wielobarwnym, ciekawym ornamentem. Co więcej, od jakiegoś czasu, użytkownikom rolet udało się wypracować kompromis i poza tymi prostymi zasłonami okiennymi, montują nad swoimi oknami karnisze na ozdobne zasłony.

Autorką artykułu jest Anna Stokłosa

Jedyną wadą, jaką można znaleźć w tym rozwiązaniu, jest kwestia doświetlenia pomieszczeń. Decydując się na rolety, musimy od razu zdecydować się, ile światła chcemy mieć w pokoju po zainstalowaniu w oknach rolet i wybrać odpowiednio transparentny materiał. Ponieważ, w przeciwieństwie do żaluzji, w przypadku których można sterować ilością światła słonecznego, wpadającego do pokoju, w przypadku zasłoniętych rolet ograniczamy i widok tego, co za oknem i jasność w pomieszczeniu. Możemy rzecz jasna opuścić rolety do oczekiwanej przez nas wysokości, ale nie jest to w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie. Jednak co dla niektórych jest wadą, dla innych może być zaletą. Niektórzy właśnie tę szczelną ochronę przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów cenią sobie najbardziej.

Czyszczenie rolet materiałowych, bo jest to najczęstszy ich rodzaj występujący w naszych mieszkaniach, odbywa się na sucho. Możemy je odkurzyć, bądź zamieść z nich kurz za pomocą szczotek lub zetrzeć go na sucho. Wszelkie punktowe zabrudzenia należy spróbować najpierw zdrapać lub usunąć przy pomocy gumki do mazania. Bardziej uparte zabrudzenia możemy potraktować wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym. Do czyszczenia w żadnym wypadku nie używamy detergentów, a wodę stosujemy jedynie w ostateczności. Może ona bowiem spowodować odbarwienia w miejscu, w którym ją zastosowaliśmy.

rolety wewnętrzneZdjęcie: Some rights reserved by krzakptak / flickr

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ