Pokój dla nastolatka

Urządzenie pokoju dla nastolatka lub nastolatki, to pogodzenie własnej wizji tego miejsca z oczekiwaniami młodego człowieka. Bez kompromisów się nie obejdzie. Przedstawiamy kilka rzeczy, o których rodzice powinni pamiętać, pertraktując ze swoimi pociechami.

Autorem artykułu jest Anna Stokłosa

Mój pokój, mój wybór!

Aranżując pokój nastolatka, powinniśmy pozwolić mu zabrać głos w tej sprawie. W końcu, to ma być jego pokój. Eksperci radzą, żeby punktem wyjściowym do takich rozmów było wspólne przeglądanie gotowych aranżacji i uzgodnienie najważniejszych kwestii aż do wyczerpania tematu. Otwartość na jego zdanie sprawi, że młody człowiek będzie chętniejszy do współpracy i kompromisów.
W granicach rozsądku może więc wybrać okrycia ścienne i ich kolor, jak również umeblowanie i jego układ. Jeśli nasze dzieci mają swój ulubiony kolor, warto to uszanować, przy wyborze farb i tapet. Skoro jednak mieszkamy w starym budownictwie, to nim przejdziemy do malowania, warto pomyśleć o wyłożeniu ścian wełną mineralną. Wyciszy to pokój i odgrodzi sąsiednie pomieszczenia od głośnej muzyki, której niewątpliwie nasze dziecko będzie chciało słuchać. Także przytłumi odgłosy życia sąsiedzkiego lokatorów, płynące zza ściany. Mówiąc o wyciszaniu – nowoczesne drzwi wewnętrzne, które są bardziej dźwiękochłonne niż ich starsze odpowiedniki, zapewnią nastolatkom prywatność, na której tak bardzo im zależy.

Wygodna funkcjonalność

Nie możemy jednak zapomnieć, że pokój ten musi być nie tylko komfortowy, ale i funkcjonalny. Na pewno przyda się w nim wygodne miejsce do nauki i pracy – biurko. Oczywiście z dużą ilością szuflad, na którego blacie zmieści się nie tylko komputer, ale i rozłożone zeszyty. Wraz z biurkiem dopasowane siedzisko. Tu prym wśród młodych wiodą obrotowe krzesła biurowe. Nie da się ukryć, że są bardzo praktyczne. Ważne jest, żeby wysokość krzesła i biurka dopasować pod kątem młodego człowieka, który ma z nich korzystać. W ten sposób będzie miał zdrowszy kręgosłup i oczy. Jeśli już o wzroku mowa. Idealnie byłoby, gdyby biurko stało zaraz przy oknie. Możemy je ustawić centralnie naprzeciwko okna, lub bokiem. Ale jeśli decydujemy się na tę drugą wersje, to w ten sposób, aby światło słoneczne padało na jego blat z lewej strony. Jeśli nasze dziecko jest leworęczne, to z prawej.

Innymi ważnymi meblami w pokoju będą szafy, szafki i półki, które pomieszczą nie tylko garderobę młodego człowieka, ale cały jego bogaty dobytek. W skład którego wchodzą ubrania, książki, płyty i kosmetyki oraz mnóstwo innych rzeczy, które jeśli nie znajdą miejsca w szafkach, przyczynią się do powiększania bałaganu w pokoju, zalegając na parapetach, podłodze lub łóżku.

Właśnie. Łóżko, oto kolejna rzecz, którą warto pozwolić wybrać dziecku osobiście, ale do pewnych granic. Oczywiście idealne byłoby takie z szufladą na pościel, a jeśli pokój ma mieć nieduży metraż – składane.

Praktyczne rozwiązania

Inne praktyczne pomysły są do zastosowania, pod warunkiem, że znajdzie się na nie miejsce w pokoju. Musimy się liczyć z tym, że nasze dziecko w przyszłości może chcieć wygospodarować sobie w pokoju kącik, gdzie chłopcy będą trzymali hantle, a dziewczyny ustawią kosmetyczkę. Dobrze jest, jeśli przewidzimy to wcześniej i uwzględnimy w planie. W pokoju przyda się tez duże lustro. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno takiej szafy, która w ma je w drzwiach. Dobrym pomysłem będzie też korkowa tablica, wisząca koło biurka, Wciągnie cześć bałaganu panującego na blacie bądź w szufladach. Dodatkowo będzie doskonałą pomocą dla aktywnego młodego człowieka. Jeśli tylko pozwoli nam na to metraż, możemy wstawić naszemu nastolatkowi do pokoju jedną lub dwie pufy, wypełnione kulkami styropianowymi. Są wygodniejsze od krzeseł, zajmują miej miejsca niż fotele, a przydadzą się na pewno. Przestrzeń oszczędzą nam tekturowe pudełka, w których nasza kreatywna młodzież będzie mogła przechowywać swój pęczniejący dorobek.

Zobacz więcej pokojów dla nastolatka: foto.domhome.pl/pokoje/pokoj-dla-nastolatka-ucznia

Pokój dla nastolatka

źródło: Freshome.com

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ