Oświetlenie w domu i mieszkaniu

Jednym z najważniejszych elementów wnętrza jest jego odpowiednie oświetlenie. Dzięki odpowiedni efektom świetlnym, każde pomieszczenie jest w stanie prezentować się i wyglądać lepiej. Wiadomo również, że sztuczne światło ma wpływ na organizm człowieka i zbyt długie przebywanie w źle oświetlonych pomieszczeniach może prowadzić nawet do kłopotów ze zdrowiem, czy po prostu złym samopoczuciem. Operowanie światłem we wnętrzu nie jest taż takie proste jak by się mogło wydawać ponieważ, gdy wnętrze będzie zbyt jasno oraz równomiernie oświetlone może sprawiać wrażenie nieprzytulnego. Jak również duże kontrasty światła i cienia mogą męczyć oczy. Dlatego tak ważne jest, aby światło w naszych domach było odpowiednie i wpływało na nas korzystnie, a nie negatywnie.

Kiedyś mieszkania oświetlało się wyłącznie jednym źródłem światła, które było umieszczone centralnie pod sufitem. Powstawały wtedy żyrandole z dużą ilością żarówek, aby w pomieszczeniu było jaśniej. Teraz wystarczy jedynie zwiększyć moc żarówki. Dlatego żyrandol nie powinien być już jedynym źródłem światła, ponieważ sztuczne światło w każdym mieszkaniu musi być dostosowane do wielu różnego typu celów. To znaczy, że należy zapewnić różne poziomy jasności w zależności od różnych czynności wykonywanych przez nas np. czytania, gotowania, czy też oglądania telewizji. Światło w mieszkaniu może stanowić także pewnego rodzaju element dekoracyjny. To znaczy dzięki niemu możemy wyeksponować najciekawsze elementy wnętrza.

Jak wiadomo, sztuczne światło jest ważnym elementem kształtowania kolorystycznego obrazu wnętrza. Ponieważ sposób w jaki postrzega się formy, kolor, jak i fakturę jest zależny od tego, w jaki sposób jest ono oświetlone. Dzięki oświetleniu można wykonać w danym pomieszczeniu również parę sztuczek. Na przykład, gdy nasz pokój jest zbyt mały to możemy optycznie go powiększyć za pomocą równomiernego oświetlenia ścian jasnym światłem. Natomiast, gdy pokój jest zbyt wysoki to wystarczy światło skierować bezpośrednio w dół z nisko umieszczonych lamp. W każdym pomieszczeniu powinno jednak znajdować się głownie oświetlenie takie jak żyrandol, jak również należy je uzupełnić punktowymi lampami rozmieszczonymi w różnych miejscach w pokoju.

Oświetlenie poszczególnych pomieszczeń w domu

Oświetlanie w jadalnii – w tym pomieszczeniu lampa powinna wisieć nad stołem z niezbyt silną żarówką, pozostawiając resztę pomieszczenia w cieniu. Światło nie powinno świecić w oczy.
Kącik do pracy – gdy biurko jest oświetlone tradycyjną lampą to powinna ona być umieszczona w przypadku osoby praworęcznej z lewej strony i na odwrót tak, aby podczas pisania nie robić sobie cienia. Światło powinno być skierowane jedynie na blat w taki sposób, aby nie raziło w oczy.
Kącik wypoczynkowy – w tym miejscu najlepiej sprawdzi się lampa stojąca, która da nam łagodne oświetlenie ogólne, jak również będzie to dobre światło do czytania.
Światło w sypialnii – w sypialni ważne jest zarówno oświetlenie ogólne, jak również potrzebne jest tutaj także oświetlenie punktowe przy łóżku. Oczywiście w tym przypadku dobrze jest mieć wyłącznik oświetlenia zarówno przy drzwiach, jak i przy łóżku.
Oświetlenie w łazience – w łazience najważniejsze jest światło przy lustrze takie, aby osoba stojąca przed nim była dobrze oświetlona. Najlepszy efekt dadzą dwie lampki po obu stronach lustra. Dobrze jest również zamontować kilka reflektorów w różnych miejscach tak, aby bez problemów można było sięgnąć kosmetyki z szafki, czy też coś przeprać.
Oświetlenie kuchnia – w kuchni również oprócz jednej lampy zawieszonej w centralnym punkcie sufitu można zainstalować różne inne źródła światła np. halogeny umieszczone pod górnymi szafkami, które będą nam oświetlać blat roboczy.
Półki – w każdym pomieszczeniu ciekawy efekt może stworzyć oświetlenie półek we wnęce, co również da optyczne wrażenie większej przestrzeni.
Jeśli chodzi o oświetlenie to warto zapamiętać, że oprócz głównego żyrandola warto także w niektórych pomieszczeniach umieścić dodatkowe oświetlenie. Ponieważ może ono dać nam nowe efekty estetyczne oraz praktyczne. Jak również możemy uzyskać efektowną grę światła jako efektu plastycznego. Dzięki czemu jesteśmy w stanie wydobyć z mroku element dekoracyjny, który z pewnością zachwyci wszystkich.


(zdjęcie: Playhockeyeh)

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version