Oświetlenie łazienki

mala-lazienka-1Odpowiednie oświetlenie łazienki jest niezwykle ważne, chociażby ze względu na typ czynności, które w niej wykonujemy, jak golenie czy zrobienie makijażu. Bardzo wiele łazienek, głównie w starym budownictwie, pozbawiona jest okien i jedynym światłem, na które możemy w takim wypadku liczyć jest oświetlenie sztuczne.

Oświetlenie ogólne łazienki jest zamiennikiem światła naturalnego, a jego umiejscowienie zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia. W mniejszych łazienkach można zastosować jedną, umieszczoną w centralnym punkcie sufitu oprawę oświetleniową typu plafoniera wykorzystującą żarówkę tradycyjną lub energooszczędną świetlówkę kompaktową. Ciekawą opcją jest instalacja żyrandola lub schowanie instalacji oświetleniowej w suficie podwieszanym. W pomieszczeniach większych, o całkowicie lub częściowo obniżonym suficie, oświetlenie ogólne zapewnią oprawy punktowe wbudowane w przestrzeń pomiędzy sufitem podwieszonym, a stropem właściwym.

W łazience szczególnie powinniśmy zadbać o światło przy lustrze, bo to właśnie przy nim wykonujemy większość czynności związanych z poranną, czy też wieczorną toaletą. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie kinkietów, lub opraw liniowych, które montuje się albo bezpośrednio na tafli lustra, albo poza jego rantem, najlepiej po obydwu stronach lustra. Stosowane do tego celu oprawy oświetleniowe umieszczane są zazwyczaj na wysokości wzroku człowieka i w bliskiej odległości od jego oczu. Dzięki temu twarz jest dobrze oświetlona z każdej strony. Oprawy takie powinny być wyposażone w silnie rozpraszające światło osłony wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego.

Innym rozwiązaniem są panele instalowane nad lustrem, posiadające kilka źródeł światła. Oświetlenie powinno znajdować się na wysokości 2 m od ziemi. Idealna rozpiętość powinna wynosić 60 cm, dzięki temu światło będzie równomiernie padało na włosy i twarz. Ważne jest, by nasza twarz była ona równomiernie oświetlona, bez cieni pod oczami. Takie cienie powstają, gdy twarz oświetlona jest z góry, za pomocą pojedynczej lampy.

Przy wąskich lustrach lepsze jest oświetlenie boczne, a przy szerokich panelem od góry.

Podstawowym źródłem światła do oświetlania łazienki są żarówki tradycyjne, gdyż ze sztucznych źródeł światła ludzki wzrok jest najbardziej przyzwyczajony do światła tradycyjnych żarówek. Jeśli chodzi o wierność oddawania barw, jest najbardziej zbliżone do światła słonecznego.

Oświetlenie pozostałej części łazienki powinno być skierowane na wannę lub natrysk. Jednak ze względów bezpieczeństwa należy pamiętać, że urządzenia można instalować, w odległości większej niż 60 cm od wanny i natrysku oraz na wysokości powyżej 2, 25 m od podłogi. Tak by zażywając kąpieli nie można było sięgnąć ręką żadnych niebezpiecznych urządzeń elektrycznych.

Oświetlenie dekoracyjne jest kolejnym sposobem na dodanie światła w naszej łazience. Oświetlenie to zwykle instalowane jest nad lub pod półkami i skierowane jest na elementy dekoracyjne pomieszczenia np. dzieło sztuki. Można także pomyśleć o ściance z oświetlonych luksferów, podświetlanych wnękach, czy o bateriach z diodami LED, które wprowadzają światło w strumień wody.

Autorką artykułu jest Anna Wołoszyn

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ