Oświetlenie kuchni

Jeżeli prawdą jest, że odpowiednim światłem nadajemy wnętrzu charakter i klimat, oraz że kuchnia jest sercem każdego domu, to nie należy bagatelizować kwestii jej oświetlenia. Tym bardziej, że odpowiednie doświetlenie tego miejsca wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Bardzo często zdarza się, że kuchnie w naszych mieszkaniach są źle oświetlone.

Autorką artykułu jest Anna Stokłosa

Kuchnia, jako miejsce, gdzie przyrządza się posiłki, jest przeważnie przytulnym pomieszczeniem z „duszą”, które często sprawdza się lepiej niż salon w przypadku pogaduszek przy herbacie. Warto, żeby była przytulna, bo gotowanie w ładnie urządzonym otoczeniu jest przyjemniejsze. Dlatego, choć oświetlenie kuchni powinno być przede wszystkim funkcjonalne, to coraz częściej przy okazji remontów poza jego praktycznym przeznaczeniem, decydujemy się też na dekoracyjne. Tym bardziej, że dzisiejsza technologia umożliwia nam skorzystanie z całego wachlarzu rozwiązań.

Odnawiając bądź wykańczając swoją kuchnie trzeba pamiętać o tym, żeby punkty oświetleniowe zaplanować wcześniej, jeszcze na etapie projektowania. Ponieważ potrzebne będzie doprowadzenie instalacji elektrycznej do wybranych przez nas miejsc. Jeśli zbyt późno zmienimy zdanie, to może się okazać, że wymagana jest dodatkowa dziura w miejscu, gdzie pan Andrzej dopiero co położył płytki.

Nosząc się z zamiarem aranżacji kuchni szczególnie pomocna może być zasada czterech źródeł światła. Gdyż kuchni nie da się dobrze oświetlić jedną tylko lampą, na dodatek przeważnie powieszoną na środku sufitu. Wprawdzie otrzymamy wtedy równomiernie rozłożenie światła na całe pomieszczenie, ale znacząco utrudni nam to gotowanie. Bo mając tak ustawione oświetlenie ogólne, często sami tworzymy sobie cień w miejscu pracy. Dlatego, jeśli już decydujemy się na główne źródło światła, warto pomyśleć o plafonie albo o szeregu halogenów, biegnących przez sufit.

Zamiast wieszać lampę na środku sufitu, można ją powiesić nad kuchennym stołem. Tym bardziej, że jest tam potrzebna. Powinna być umiejscowiona na tyle nisko, żeby nie raziła osoby stojącej przy stole. Wato kupić lampę z takim kloszem, który pozwoli na dowolne kierowanie snopem światła.

Równie ważne powinno być dla nas oświetlenie blatu kuchennego. Tu dobrym rozwiązaniem mogą być zarówno nowoczesne żarówki LED zainstalowane podszafkowo, jak i punkty halogenowe przymocowane do spodu szafek, a nawet stanowiące integralną część tego mebla. Ta iluminacja jest potrzebna do pracy przy gotowaniu, dlatego nie powinny być to jarzeniówki, w których bladym świetle jedzenie traci swój naturalny wygląd. Poza tym ten rodzaj żarówek męczy oczy. Dodatkowo, jeśli w naszej kuchni ma stanąć wyspa ze zmywarki, kuchenki bądź blatu, to miejsce to również trzeba osobno doświetlić.

Drugim, równie ważnym miejscem roboczym w kuchni, wymagającym światła jest kuchenka. Okapy i pochłaniacze instalowane nad nią przeważnie mają swoje oświetlenie. Ale kupując je należy zwrócić uwagę na rodzaj żarówek, które mają wmontowane i ich moc. Światełko przy okapie kuchennym może pełnić funkcję światła dyżurnego. Przydatnego zwłaszcza wieczorami, kiedy już wprawdzie nie korzystamy z kuchni, ale domownicy wpadają do niej po przekąskę, albo zrobić sobie coś do picia.

Czwarte źródło światła ma przede wszystkim funkcję ozdobną. Ciężkie do zaprojektowania w tak praktycznym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia. Ale i tutaj mamy duże pole do popisu. Żeby daleko nie szukać, coraz częściej spotyka się szafki, których wnętrze jest podświetlone. Wiele osób ten rodzaj doświetlania uważa za nieekonomiczny i zbyteczny. Tak samo, jak szuflady, w których jaśnieje, gdy tylko się je wysunie. Prym wiedzie tu oświetlenie ledowe. Z kolei ciekawą propozycją dla niskich kuchni są kinkiety i małe reflektorki, które wycelowane w sufit tworzą bardzo delikatne i nastrojowe światło.

Możliwości jest znacznie więcej. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia i nasze fundusze. Jedyne, o czym należy pamiętać, to aby światło dekoracyjne nie przyćmiewało pozostałego oświetlenia, a jedynie je uzupełniało. Oraz żeby służyło naszej wygodzie, a nie męczyło wzrok. To dotyczy całości kuchennego oświetlenia. Nie może ono ani razić, ani tworzyć zbyt głębokich cieni. Jedna i druga sytuacja obniży zarówno komfort pracy, jak i przyjemność z przebywania w kuchni.

oświetlenie w kuchni

źródło: Stadshem.se

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ