Noże kuchenne

Do każdej wykonywanej czynności należy wybierać odpowiednie narzędzie. Dotyczy to również wyboru odpowiedniego noża kuchennego. Odpowiednie dobranie noża do wykonywanej czynności w dużym stopniu decyduje o wydajności pracy, wygodzie a czasami nawet o jej bezpieczeństwa! W artykule przedstawiamy wybór noży które bez wątpienia powinny znaleźć się w każdej kuchni.

Nóż do chleba powinien mieć długie, proste lub ewentualnie lekko wygięte ostrze. Ostrze może być gładkie, jednak musi ono być dobrze naostrzone inaczej zamiast krojenia chleba będziemy go tylko ugniatać i kruszyć. Drugim rodzajem (najbardziej upowszechnionym) są ostrza w postaci ząbków lub fali których nie musimy ostrzyć i z jego pomocą zawsze ukroimy idealne kromki pieczywa.

Nóż szefa kuchni (inaczej duży nóż) służy do krojenia grubego kawałka mięsa na plastry lub ryby na dzwonki. Duża powierzchnia ostrza pozwala na krojenie na równe plastry za jednym pociągnięciem noża.

Nóż do siekania warzyw ma prawie proste i długie ostrze ostrze co znacznie ułatwia krojenie twardych warzyw w nawet bardzo cienkie plasterki oraz drobne posiekanie cebuli, czosnku czy ziół.

Nóż do filetowania ryb posiada bardzo cienkie, sprężyste oraz bardzo ostre ostrze. Pozwala ono na precyzyjne oddzielenie filetu ryby od jej skóry oraz ości.

Nóż do trybowania kości w przeciwieństwie do noża szefa kuchni jest mniej stabilny. Podczas wycinania kości, żyłek czy chrząstek pozwala nam na zmiany kierunku w trakcie cięcia. Jest jednak bardziej sztywny od noża do filetowania i nie nadaje się do filetowania ryb bądź mięsa.

Duży nóż uniwersalny. Za pomocą takiego noża można wygodnie sprawiać dużą rybę albo drobno porcjować mniejsze i cieńsze kawałki mięsa. Można też rozciąć bułeczki, pociąć warzywa na nieco grubsze kawałki.

Mały nóż uniwersalny ma takie samo zastosowanie jak duży nóż uniwersalny. Wybór pomiędzy dużym a małym nożem zależy tylko od wielkości produktu który chcemy oprawić za pomocą noża.

Nóż do obierania warzyw jak nazwa wskazuje nóż ten znajduję zastosowanie w obieraniu wszelkiego rodzaju jarzyn bądź owoców. Ostrze noża jest sztywne i dosyć krótkie co pozwala na operowanie nożem na różne strony i zmiany kierunków. Ostrze powinno tez być jak najbardziej cienkie, gdyż grubsze ścinałoby zbyt wąskie i zbyt grube obierki z warzyw.

autorem artykułu jest Łukasz Sas

noże kuchenne
(zdjęcie: p3t0r)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ