Naturalne ozdoby świąteczne

Jak co roku poza dobraniem odpowiedniej choinki należy pomyśleć o jej ozdobieniu i dekoracji mieszkania. Tegoroczna moda to przede wszystkim taka, która idzie zgodnie z naturą i ekologią. Jasne, że najłatwiej jest po prostu kupić sobie słomiane czy drewniane ozdoby i już. Jednak dla tych, którzy chcą mieć przede wszystkim ogromną satysfakcję z własnoręcznie wykonanych ozdób choinkowych zapraszam do dalszej lektury.

Owocowa choinka

Wystarczy trochę wyobraźni i niewiele więcej pracy, aby nasza choinka była przyozdobiona suszonymi owocami. Najlepiej do tego nadają się oczywiście cytrusy – pomarańcze, mandarynki, cytryny, limonki i grejpfrut. Owoce (oczywiście umyte!) kroimy w cienkie plastry – takie o grubości około 0,5 centymetra. Następnie plasterki owoców kładziemy na papier – najlepszy jest zwykły papier do drukarki (nie polecam gazet!) i całość kładziemy na kaloryfer. Wystarczy raz dziennie przewrócić owoce na drugą stronę. Po mniej więcej dwóch dniach owoce powinny być już odpowiednio ususzone. Na koniec wystarczy igłą i nitką zrobić „uszka” i możemy dekorować choinkę.

Orzechy i szyszki

Z nich również można zrobić ciekawe ozdoby. Orzechy im bardziej wysuszone tym lepsze – w miejsce po szypułce wbijamy zapałkę główką na zewnątrz. Nitką ostrożnie obwiązujemy główkę i robimy pętelkę tak aby całość można było zawiesić na choince. Z szyszkami jest troszkę trudniej – moim zdaniem najłatwiej od razu obwiązać delikatnie nitką i zawiesić na naszą choinkę. Dla lepszego efektu można również pomalować zarówno orzechy jak i szyszki sprayem – złotym czy srebrnym. Kupimy je w każdym markecie budowlanym za około 12-14 złotych.

Makaronowe Aniołki

Dla osób z większą ilością czasu polecam zrobienie makaronowych aniołków. Nie jest to nic trudnego jednak wymaga więcej poświęcenia i cierpliwości. Potrzebować będziemy różnego rodzaju makaronów – kokardki, penne, świderki, muszelki itd. oraz klej – najlepiej taki w pistolecie klejący na ciepło. Samo wykonanie nie jest skomplikowane i właściwie tylko od naszej fantazji zależy efekt końcowy. Polecam również pomalowanie aniołka sprayem. Koniecznie trzeba również przygotować pętelkę do zawieszenia aniołka na choince. Na zdjęciu znajdą Państwo efekt końcowy – przy sklejaniu własnego aniołka należy pamiętać o niedużych ilościach kleju.

ozdoby świąteczne

Choinka z katalogu

Bardzo ciekawą i łatwą do zrobienia ozdobą świąteczną jest nietypowa choinka robiona z jakiegoś katalogu czy też książki. Osobiście polecam format A4, około 250-300 stron. Moim zdaniem bardzo dobrze nadają się do tego katalogi biur podróży. Po pierwsze wyrywamy okładkę. Samo składanie jest czasochłonne jednak w godzinę uda nam się zrobić oryginalną choinkę. Strona po stronie najpierw zaginamy prawy górny róg do grzbietu a następnie całość jeszcze raz do środka. Początek przypomina składanie samolotu. Wystającą dolną część zaginamy do środka. Efekt końcowy sprawa, że naprawdę warto!
Ozdoby na Boże Narodzenie

Makaronowa choinka

Świetnie wygląda jednak wymaga sporo pracy – aczkolwiek bardzo łatwiej pracy. Z kartki z bloku robimy stożek. Żeby się nie rozleciał polecam podkleić go od środka mocną taśmą klejącą. Potrzebny nam będzie drobny makaron (muszelki czy podobny) oraz pistolet z klejem. Makaron jedne obok drugiego gęsto przyklejamy w rzędach do wcześniej zrobionego stożka. Na koniec również polecam pomalowanie całości złotym sprayem. Można również w niektóre miejsca dokleić czerwony czy inny koralik. Całość wygląda bardzo efektywnie i elegancko.

Ozdoby na święta

autorem artykułu i zdjęć jest Marcin Małysz. Data pierwszej publikacji: 16.12.2010

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ