Meble do ogrodu i działki

Ogród przydomowy kojarzy nam się przede wszystkim z relaksem i odpoczynkiem na łonie natury. Najczęściej doceniamy jego walory w czasie wiosny, lub lata, kiedy to staje się miejscem spotkań z przyjaciółmi i miejscem zabaw dla dzieci. Oprócz tak istotnych rzeczy, jak dobór odpowiednich roślin, kwiatów i krzewów, warto zwrócić uwagę na właściwy wybór mebli ogrodowych, które to w znacznej mierze przyczynią się do jakości naszego wypoczynku na łonie natury.

Plastikowe meble do ogrodu

Najbardziej popularne w Polsce są wciąż meble plastikowe, mimo, iż tak naprawdę jedyną ich zaletą jest stosunkowo niska cena. Są tej tańsze z pośród wszystkich dostępnych na rynku rodzajów mebli ogrodowych. Sprawdzają się w ogrodach prostych i urządzonych w sposób minimalistyczny. Tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na zagospodarowanie mebli, a więc również na tarasie, czy werandzie. Są odporne na deszcz, a ich konserwacja nie wymaga użycia specjalistycznych środków i nie zajmuje zwykle dużo czasu: tak naprawdę wystarczy tylko od czasu do czasu przetrzeć je wilgotną szmatką, a większe zabrudzenia łatwo można usunąć za pomocą zwykłego mleczka do czyszczenia. Można także stosować środki pielęgnujące zawierające filtry chroniące przed promieniami UV. Dzięki temu zabiegowi meble nie będą tak szybko matowieć. Meble plastikowe są bardzo lekkie, bez problemu mogą być więc przenoszone przez dzieci, czy osoby starsze. Ich największą wadą jest bez wątpienia mała stabilność, oraz wysoka podatność na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego warto sprawdzić, czy mają w sobie domieszkę żywic utwardzających, które sprawią, że meble będą bardziej odporne na uszkodzenia typu zadrapania, zarysowania, a także pękanie. Meble plastikowe nie są szczególnie komfortowe. Nie można również powiedzieć, że mają oryginalne walory estetyczne.

Meble rattanowe w ogrodzie

Meble rattanoweDużą popularnością cieszą się również meble rattanowe. Rattan wykonany jest z palm pnących z rodziny arekowatych, spotykanych w lasach tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej. Jest to materiał podobny do wikliny; lekki i wytrzymały, co bez wątpienia jest jego główną zaletą. Ponadto jest niezwykle elastyczny. Bez problemu można go połączyć z innymi materiałami, takimi jak szkło, drewno, czy metal. Posiada też właściwość łatwości barwienia. W wysokich temperaturach rattan staje się jeszcze bardziej elastyczny, dzięki czemu mamy możliwość stworzenia naprawdę finezyjnych i oryginalnych kształtów. Największą wadą mebli wykonanych z rattanu jest ich niska wytrzymałość i mała trwałość. Rattan jest materiałem dosyć kruchym i bardzo wrażliwym na wilgoć. Z tego względu nie można dopuścić do ich zmoknięcia w czasie deszczu. Gdy tak się jednak stanie, mokrych mebli nie należy suszyć na słońcu, lecz postawić w zadaszonym, przewiewnym miejscu. Dobrze jest je pokryć wodoodpornym lakierem. Czyścimy je wtedy za pomocą flanelowej szmatki. Meble zarówno rattanowe, jak i wiklinowe niepolakierowane czyścimy roztworem wody z cytryną (na 1 l wody 4 łyżki soku cytrynowego. Zabezpieczamy je w ten sposób przed matowieniem. W sprzedaży są już dostępne meble ogrodowe pokrywane żywicą lub polietylenem, co uodparnia je na częste zmiany temperatury i mrozy. Do usunięcia kurzu z oparć i siedzeń najlepiej użyć odkurzacza. Meble rattanowe należy trzymać z daleka od źródeł ciepła (grill, ognisko), gdyż bardzo wyschnięte mogą się łatwo pokruszyć. Meble rattanowe pasują do większości ogrodów, doskonale komponują się z zielenią drzew i trawy, tworząc przytulny, ciepły klimat.

Meble z technorattanu w ogrodzie

Lepszą, pod względem wytrzymałości, alternatywą rattanu jest technorattan. To wysokiej jakości syntetyczne tworzywo, którego wizualnie bardzo trudno odróżnić od naturalnego rattanu. Technorattan jest materiałem, który doskonale sprawdza się w zastosowaniach na otwartej przestrzeni. Meble wykonane z tego tworzywa nadają się do ogrodu i na taras. Są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i są odporne na warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć, czy działanie słońca. Mają zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie nie można uniknąć narażenia mebli na zamoknięcie, jak na przykład kącik przy basenie. Są lekkie, wygodne i łatwe do utrzymania.

Drewniane meble do ogrodu

Meble drewniane do ogroduRównie popularne są również drewniane meble ogrodowe. Mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, jak na przykład dąb, buk, świerk, sosna, lub z bardziej egzotycznych gatunków, na przykład z drewna drzewa teakowego. Meble drewniane są o wiele trwalsze niż meble plastikowe, no i niestety znacznie droższe. Często zawierają elementy żeliwne, które trzeba chronić przed rdzą preparatami antykorozyjnymi. Przy meblach z drewna surowego niezbędna jest impregnacja, czyli zabezpieczenie tworzywa przed wilgocią. Zaleca się minimum dwukrotne nałożenie impregnatu pędzlem. Preparat ten nanosi się na meble przynajmniej raz w sezonie. Zabieg dodatkowo uchroni meble przed glonami. Tego typu meble należy przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu.

Meble drewniane z drewna egzotycznego są wytrzymałe i zawierają naturalny składnik oleisty, woda nie wsiąka więc bezpośrednio w strukturę, tylko spływa po ich powierzchni. W trakcie sezonu meble z drewna egzotycznego warto co jakiś czas odkurzyć i przetrzeć lekko zwilżoną szmatką. Zaleca się do tego specjalne środki do czyszczenia mebli ogrodowych. Z czasem meble z teku mogą pokryć się białawym nalotem. Olejowanie nowych mebli, zaraz po ich zakupie, może zapobiec powstaniu tego nalotu. Ważną sprawą jest tu systematyczność: jeżeli choć raz zdecydujemy się na olejowanie mebli z teku, zabieg ten trzeba będzie przeprowadzać regularnie, przynajmniej dwa razy w sezonie.

Meble z drewna są wrażliwe na zmiany warunków atmosferycznych – występują czasem niewielkie pęknięcia i skrzywienia. Pojawiające się one w związku z występowaniem napięć w drewnie, lecz nie wpływają na ich wytrzymałość. Dlatego należy pamiętać o regularnym dokręcaniu śrub. Pęknięcia powinno się delikatnie przetrzeć drobnym papierem ściernym, aby zlikwidować ewentualne ostre krawędzie.
Po zakończonym sezonie musimy wybrać odpowiednie miejsce na „przezimowanie” naszych mebli. Drewnianych mebli ogrodowych nie wolno przechowywać w miejscu bardzo suchym i ciepłym, ponieważ mogą za bardzo przeschnąć. Miejsce powinno być zatem chłodne, ale zabezpieczone przed mrozem i nadmiarem wilgoci. Doskonale sprawdzi się tu garaż, czy komórka. Mebli nie należy przykrywać folią, lub podobnym materiałem, gdyż może to doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Drewno jest materiałem pochodzenia naturalnego, a zatem dobrze komponuje się z ogrodową zielenią. Pasuje do innych drewnianych elementów znajdujących się w naszym ogrodzie, jak płotki, pergole czy altanki. Drewniane meble równie dobrze prezentują się na trawniku, jak i na nawierzchniach utwardzanych, z płyt czy z kamienia. Nadają się więc również na taras czy patio. Odpowiednio pielęgnowane drewniane meble ogrodowe będą nas cieszyć przez długie lata.

Metalowe meble w ogrodzie

Ogród domowy możemy również wyposażyć w meble metalowe. Pamiętajmy jednak, że meble żeliwne nie będą pasować do każdego ogrodu. Najczęściej są bardzo ozdobne, więc wymagają odpowiedniego „towarzystwa”. Pasują do ogrodów nowoczesnych, w których znajdują się kamienie, rzeźby, fontanny, marmury. Dobrze prezentują się też w oranżeriach lub patio. Niewątpliwą zaletą mebli żeliwnych jest ich trwałość, nie ma konieczności chowania ich na zimę. W związku z tym należy regularnie sprawdzać powłokę antykorozyjną. W razie jej uszkodzenia należy pomalować warstwę farbą lub zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym. Dobrą metodą będzie również malowanie proszkowo, oksydowanie, chromowanie, ocynkowanie lub powleczenie plastikiem Meble te są odporniejsze na uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne. Ich użytkowanie jest higieniczne, ponieważ na powierzchni metalu nie gromadzą się drobnoustroje. Wadą jest z pewnością ich znaczny ciężar. Mamy tu jeszcze do wyboru meble aluminiowe, które są o wiele lżejsze. Cechuje je surowy, zimny, ascetyczny wręcz wygląd. Nie pasują do każdego ogrodu, nie każdemu ogrodowi dodadzą uroku. Dużą zaletą jest możliwość szybkiego i łatwego wyczyszczenia wodą.

Odpowiedni dobór mebli jest niezwykle ważny. To na nich będziemy cieszyć się letnią pogodą wśród przyjaciół i rodziny. Mają być komfortowe, zgodne z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Będą służyć nie tylko do wypoczynku, staną się także, obok pięknej roślinności, elementem dekoracyjnym naszego ogrodu.

Autorką artykułu jest Anna Wołoszyn

Komentarze

NAJNOWSZE:

Mieszkanie w piwnicy

Większość osób nie wyobraża sobie mieszkania w piwnicy. Piwnica kojarzona jest z ciemnym pomieszczeniem i małą ilością światła. Ale jeśli dobrze zaplanujemy wnętrze na...

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne z pewnością dodają wdzięku i uroku w ostatniej fazie wystroju wnętrza. Na rynku jest szeroki wybór różnego typu drzwi od klasycznych, po...

Jak odśnieżać?

Zimowe krajobrazy zapierają dech w piersiach. Wielu z nas oczekuje tylko do pierwszego opadu śniegu. Niektórzy dostają jednak palpitacji serca. Biała zima dla mieszkańców...

Całoroczna choinka ekologiczna

Całoroczna choinka zero waste w doniczce. Jesteśmy w okresie przedświątecznym. Jeżeli zastanawiacie się nad tym czy wybrać choinkę sztuczną czy naturalną odpowiedź znajdziecie tutaj jeśli...

iRobot Roomba i7 [wideo]

Odkurzacz możesz kupić w: Media MarktMorele.netMedia ExpertElectro.pl

Bezpieczna łazienka dla seniora

Jak wyposażyć łazienkę dla osoby starszej? Łazienka dla osoby starszej powinna spełniać podstawową funkcję: być miejscem bezpiecznym. To w łazienkach zdarza się najwięcej wypadków....

Ogrzewanie nadmuchowe

Popularne w Ameryce Północnej ogrzewanie nadmuchowe w Europie nie przyjęło się, ale ciągle jest dostępne. Również na Polskim rynku. Ten system grzewczy polega na...

Trawnik z rolki

Największą zaletą trawników kupowanych z rolki jest to, że można od razu mieć trawę, z godziny na godzinę trawa po prostu "wyrosła". Poza tym...

CZYTAJ WIĘCEJ

Mieszkanie w piwnicy

Większość osób nie wyobraża sobie mieszkania w piwnicy. Piwnica kojarzona jest z ciemnym pomieszczeniem i małą ilością światła. Ale jeśli dobrze zaplanujemy wnętrze na...

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne z pewnością dodają wdzięku i uroku w ostatniej fazie wystroju wnętrza. Na rynku jest szeroki wybór różnego typu drzwi od klasycznych, po...

Jak odśnieżać?

Zimowe krajobrazy zapierają dech w piersiach. Wielu z nas oczekuje tylko do pierwszego opadu śniegu. Niektórzy dostają jednak palpitacji serca. Biała zima dla mieszkańców...

Całoroczna choinka ekologiczna

Całoroczna choinka zero waste w doniczce. Jesteśmy w okresie przedświątecznym. Jeżeli zastanawiacie się nad tym czy wybrać choinkę sztuczną czy naturalną odpowiedź znajdziecie tutaj jeśli...

iRobot Roomba i7 [wideo]

Odkurzacz możesz kupić w: Media MarktMorele.netMedia ExpertElectro.pl

Bezpieczna łazienka dla seniora

Jak wyposażyć łazienkę dla osoby starszej? Łazienka dla osoby starszej powinna spełniać podstawową funkcję: być miejscem bezpiecznym. To w łazienkach zdarza się najwięcej wypadków....

Ogrzewanie nadmuchowe

Popularne w Ameryce Północnej ogrzewanie nadmuchowe w Europie nie przyjęło się, ale ciągle jest dostępne. Również na Polskim rynku. Ten system grzewczy polega na...

Trawnik z rolki

Największą zaletą trawników kupowanych z rolki jest to, że można od razu mieć trawę, z godziny na godzinę trawa po prostu "wyrosła". Poza tym...

Dom bez rynien i okapów

Od niedawna coraz modniejsze jest budowanie domów z dachem spadowym ale bez rynien i okapów. Takie domy wyglądają nowocześniej, a ich bryła nie jest...

Jak pielęgnować blat kuchenny z granitu i marmuru?

Kamienne blaty kuchenne z marmury i granitu mogą być piękną wizytówką każdej kuchni. Blaty te to kategoria pro w porównaniu do blatów drewnianych czy...

Jak zrobić stroik świąteczny? Sześć pomysłów

Stroik świąteczny to obok choinki jeden z najczęstszych akcentów Bożego Narodzenia w naszych domach. Mamy dla Was 6 pomysłów na to jak zrobić go...

Jaką choinkę wybrać na Boże Narodzenie? Sosna, jodła czy świerk?

Najpopularniejsze drzewka świąteczne w polskich domach to sosna, jodła kaukaska, świerk pospolity i świerk kłujący. Co wyróżnia te trzy najchętniej wybierane drzewka na Boże...

Jak zrobić samemu bombki choinkowe?

Bardzo ciekawym sposobem na przygotowanie samodzielnie dekoracji Świątecznych jest wykorzystanie zużytych żarówek. Owalny lub spiczasty kształt żarówek wygląda perfekcyjnie na choince. Żarówkę należy najpierw...

Wzmacniacze sieci komórkowych do domów

Często budując dom na obrzeżach miast lub w mniejszych miejscowościach nie możemy cieszyć się dobrym zasięgiem sieci komórkowych w domu, czasami wewnątrz budynku zasięgu w...

Choinka sztuczna czy prawdziwa?

Odwieczne pytanie przed Bożym Narodzeniem jakie sobie zadajemy o tej porze roku to jaką wybrać choinkę, prawdziwą czy sztuczną? Żywa choinka może przysporzyć nam kłopotu....

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek to bezsprzecznie element domu który dodaje mu wiele uroku. Jego najważniejszą funkcją jest jednak ogrzewanie. Dzięki zastosowaniu płaszcza wodnego możemy nie tylko ogrzewać się przy kominku ale cieszyć jego ciepłem w całym domu.

Beton w łazience

Beton, kiedyś spotykany tylko w przemysłowych wnętrzach wkroczył kilka lat temu do naszych mieszkań. Coraz częściej pojawia się również w naszych łazienkach. Dodaje łazienkom...

Mikrofalówka w kuchni

Pierwsze mikrofalówki pojawiły się w sklepach AGD w Polsce dopiero w latach 90' ubiegłego wieku. W ciągu kilkunastu lat ewoluowały, obecnie można w nich...

Niechciane bakterie w domu

Bakterie i zarazki to nieodłączny choć niechciany towarzysz życia każdego z nas. Są wszędzie. W miejscach publicznych, w pracy, w domu, na telefonach, banknotach, klamkach...

Pomysły na garderobę

Niestety nie każdy może sobie pozwolić na oddzielny pokój czy pomieszczenie tylko na składowanie odzieży i ich akcesoriów. Garderoby są obecne w domach i...

Wyspa w kuchni

Wyspa w kuchni to przydatny i wielofunkcyjny element. W Polskich kuchniach można ją spotkać niezbyt często, głownie z powodu małych mieszkań, małych kuchni i...

Płytki cegłopodobne do wnętrz

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na posiadanie prawdziwej cegły na swojej ścianie to najlepszym rozwiązaniem będzie położenie na niej płytek cegłopodobnych. To bardzo dobry...

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa - coraz bardziej modna, coraz mniej egzotyczna, kwitnie dopiero pod koniec lata i jest świetną alternatywą dla tych, którzy tak bardzo chcą...

Węgiel z Czech, Rosji czy Polski?

Na polskim rynku najpopularniejszy jest węgiel pochodzenia polskiego. Dostępny jest jednak jeszcze węgiel czeski oraz rosyjski. Każdy z nich jest inny. Podejmując decyzję o...

Komentarze