Mała łazienka w bloku

Kupując mieszkanie w bloku z tzw. „wielkiej płyty” należy się liczyć z kilkoma niedogodnościami jakie stwarza przyszłym lokatorom rozkład pomieszczeń mieszkań pochodzących nawet z lat 50. XX wieku. Jedną z najbardziej uciążliwych niedogodności jest wielkość łazienki, która rzadko przekracza 4 metry kwadratowe powierzchni. Wielkim wyzwaniem jest zaplanowanie pomieszczenia tak, żeby zmieściły się w nim wszystkie niezbędne sanitariaty (umywalka, wanna bądź prysznic oraz miska ustępowa) jak i odpowiedniej ilości szafki czy półki.


Wanna z prysznicem w łazience

(zdjęcie: juhansonin )

Ściany w łazience

Jeżeli już podjęliśmy decyzję o remoncie łazienki najpierw powinniśmy zastanowić się nad kolorem materiału jaki użyjemy do ścian i podłóg. Niestety przy dysponowaniu tak ograniczoną powierzchnią musimy zapomnieć o aranżacji według najnowszej mody i skupić się bardziej na funkcjonalności. Dlatego najczęściej wybieranym rodzajem materiału są płytki ceramiczne. Należy jednak pamiętać iż dominujący kolor powinien być jak najjaśniejszy, tak żeby łazienka nie była pomieszczeniem ciemnym i klaustrofobicznym, dlatego należy raczej odrzucić ciemne kolory. Możemy je natomiast użyć (w małych ilościach) do nadania ciekawego i interesującego wyglądu, np. obudowując wannę bądź kabinę prysznicową płytkami w innym kolorze. Ciekawy efekt wizualny daje również użycie dwóch kolorów płytek na powierzchni ścian. Dzięki takiemu zabiegowi łazienka nie będzie nudna i monotonna.

Prysznic i wanna

Kolejnym krokiem jest odpowiedź na pytanie: wanna czy prysznic? A może wanna z prysznicem? O tym pisaliśmy już jednak wcześniej zapraszam do lektury „Wanna czy prysznic”.  Przy wyborze prysznica najlepszym rozwiązaniem w małej łazience będzie zamontowanie w pełni przezroczystej kabiny prysznicowej. Nie będzie ona bowiem optycznie rozdzielać i tak małego już pomieszczenie (dotyczy to również parawanu nawannowego). Wybór materiału (plastik bądź szkło) zależy już od indywidualnych gustów właścicieli, oraz oczywiście od budżetu na remont, gdyż szklana kabina jest znacznie droższa od plastikowej. Oczywiście jak najbardziej możliwe jest również użycie zasłony prysznicowej, jednak podczas remontu warto przeznaczyć dodatkowe pieniądze z budżetu na zakup parawanu.

Umywalka

Najprostszym zadaniem jest wybór umywalki do małej łazienki. Po prostu wybieramy tę jak największą która się zmieści w łazience. Przy trochę większej ilości miejsca możemy pomyśleć o dodatkowej szafce pod umywalką, która posłuży nam do schowania niezbędnych przyborów kosmetycznych i detergentów, których przechowywanie w widocznym miejscu na pewno nie doda urokowi pomieszczeniu.

Toaleta w łazience

Jeżeli w mieszkaniu nie mamy oddzielnego pomieszczenia, w łazience musi się również znaleźć miejsce na miskę ustępową. Możemy zainstalować standardową miskę z ceramiczną zewnętrzną spłuczką lub ewentualnie zmniejszyć trochę łazienkę poprzez zainstalowanie wiszącej miski z ukrytym stelażem i spłuczką za ścianką z płyty kartonowo-gipsowej. Dodatkowe miejsce w ścianie nad stelażem możemy śmiało przeznaczyć na półki wnękowe ewentualnie wykonać na zamówienie szafkę wnękową.

Mała łazienka
(zdjęcie: Sitka Projects LLC)

Pralka w łazience

A co z pralką? Jeżeli na nią znajdziemy miejsce to bardzo dobrze. Do małych łazienek najbardziej pasują pralki ładowane od góry. Zajmują o około połowę mniej miejsca niż ich odpowiedniki ładowane z boku. Zaoszczędzone miejsce możemy przeznaczyć np. na szafkę na płyny i proszki, kosz na brudną bieliznę lub po prostu zostawić pustą przestrzeń.

Duuuuuże lustro!

O lustrze nie trzeba nawet wspominać. Im większe tym lepsze! Mile widziane takie które zajmuje całą powierzchnię ściany na której jest umywalka. Użycie luster to najlepszy sposób na optyczne zwiększenie pomieszczenia. Proponujemy przede wszystkim zwykłe lustrzane tafle, bez żadnych zdobień czy wymyślnych kształtów. Najlepsze jest najprostsze rozwiązanie czyli kwadratowa/prostokątna lustrzana tafla.

Oświetlenie łazienki

W łazience niezbędne jest również dobranie odpowiedniego oświetlenia. Ze względu na brak dostępu światła dziennego lampy jakie wybierzemy w wielu przypadkach są jedynym źródłem oświetlenia w pomieszczeniu Optymalną ilością są dwa rodzaje punktów świetlnych – górne oraz boczne. Zadaniem górnego oświetlenia sufitowego jest rozpraszanie mroku poprzez dążenie do uzyskania równomiernego oświetlenia w pomieszczeniu, bez zbędnych cieni i obszarów kontrastowych (zbyt mocno lub słabo oświetlonych). Oświetlenie ogólne łazienki powinno dawać światło rozproszone lecz wystarczająco mocne. W łazienkach powinno być również zastosowane oświetlenie boczne – miejscowe. Najważniejszym miejscem wymagającym taki typ oświetlenia jest lustro przy którym kobiety robią makijaż, a mężczyźni się golą. Należy zastosować jasne oświetlenie które nie pozwali na powstawanie cieni na twarzy oraz takie które nie oślepia. Optymalną wysokością umieszczenia punktów świetlnych jest ok. 160 cm nad podłogą, po obu stronach lustra. W łazience można również zastosować dodatkowe oświetlenie które podkreśli niektóre elementy wyposażenia – dodatkowe punkty świetlne w obudowie wanny, kabiny prysznicowej czy wnęk z półkami dodadzą przytulny i dekoracyjny efekt w każdej łazience.

autorem artykułu jest Łukasz Sas

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ