Lodówki side by side

Garnek jeden na drugim, nie mieszczące się butelki i opakowania oraz przepełniony zamrażalnik – to wygląd wnętrza lodówki w wielu naszych domach. Powodem tego jest zbyt mała wielkość tradycyjnych chłodziarko-zamrażarek, które nie są sprostać potrzebom kilkuosobowej rodziny. Na szczęście jest sposób aby rozwiązać ten problem – lodówka side by side, nazywana również dwudrzwiową. Oglądając amerykańskie filmy nie sposób nie zauważyć sprzętu AGD, bez którego Amerykanie nie wyobrażają sobie swoich kuchni. To właśnie z tego kraju przyszła do Europy moda na tego typu sprzęt AGD.
Kostkarka side by side

Charakterystyczną cechą lodówek side by side jest ustawienie części zamrażającej obok części chłodzącej (w klasycznym urządzeniu część chłodząca jest na zamrażającej), oraz drzwi otwierają się skrzydłowo na boki. Największą zaletą tego rodzaju chłodziarek jest duża pojemność, ale nie tylko na tym kończą się ich zalety. Najczęściej posiadają one mnóstwo udogodnień, o których właściciele standardowych lodówek mogą tylko pomarzyć. Do tych najczęściej spotykanych zaliczyć można kostkarkę do lodu wraz z dozownikiem lodu i wody pitnej, droższe modele posiadają również bezpośrednie przyłączenie do ujęcia wody, dzięki czemu nie musimy ręcznie jej napełniać. Standardem w tej klasie produktów jest również filtr wody, dzięki któremu możemy się cieszyć czystą, orzeźwiającą wodą pitną.

Kolejnym interesującym dodatkiem umiejscowionym na froncie części chłodzącej jest barek, dzięki któremu bez otwierania całych drzwi chłodziarki, bez marnotrawienia energii możemy wyjmować najbardziej potrzebne napoje oraz przekąski.

Standardową i bardzo użyteczną funkcją lodówek side by side jest technologia no frost. Żywność przechowywana w chłodziarce pozostaje świeża, nie traci walorów odżywczych i ma smakowity wygląd. Dodatkowo nie trzeba zaprzątać sobie głowy koniecznością rozmrażania urządzenia, oszczędzając tym samym mnóstwo czasu. Technologia no frost chroni jednocześnie przed osadzaniem się szronu na produktach oraz lodu w środku urządzenia, zarówno w części chłodzącej jak i zamrażającej.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety lodówek side by side nasuwa się jedno pytanie: dlaczego w Polsce są one wciąż bardzo mało popularne? Odpowiedzi są dwie. Po pierwsze zajmują dwa razy więcej miejsca niż standardowa lodówka więc osoby mające małą kuchnię nie mogą sobie na nią pozwolić. Natomiast po drugie: cena. Niestety ale ceny lodówek side by side są cały czas bardzo wysokie i przekraczają dwu krotność ceny standardowej lodówki dobrego producenta.

Najtańsze lodówki side by side można kupić już za ok. 2 500 złotych, jednym z najtańszych modeli w tej chwili jest Samsung RS20VRHS, ten model nie ma jednak kostkarki którą uważa się za niezbędne wyposażenie lodówki side by side. Rozpiętość cenowa lodówek dwudrzwiowych jest bardzo duża, na rynku dostępna jest nawet lodówka za kilkanaście tysięcy złotych. W zależności od sklepu w którym ją kupimy można za nią zapłacić od około 12 000 do nawet 18 000 złotych.

autorem artykułu jest Łukasz Sas

Lodówka dwudrzwiowa

(zdjęcia prezentują lodówki marki Samsung)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ