Łazienka, projekty i wyposażenie

Już dawno przestało się traktować łazienkę jako pomieszczenie służące tylko do zabiegów higienicznych. Teraz każdy z nas chce, aby łazienka nawet bardzo mała była przytulnym i estetycznym miejscem relaksu. Chcemy, by była modnie urządzona, jak również żeby budziła zachwyt gości. Niekiedy nie trzeba nawet robić wielkich remontów wystarczy tylko wymienić kilka drobiazgów. Czasem to wystarczy, by całkowicie zmieniła dotychczasowy charakter.

Oświetlenie

Oświetlenie łazienki, szczególnie położonej wewnątrz mieszkania, a więc ciemnej, powinno być starannie przemyślane. Dobrze wiedzieć, że światło pomaga budować nastrój, gdy będzie dobrze dobrane może podkreślić walory łazienki. Po pierwsze, a najważniejsze należy pamiętać o tym, aby wszystkie przewody elektryczne były schowane w ściany. Łazienka wymaga oświetlenia ogólnego, czyli lampy pod sufitem oraz dobrego jasnego oświetlenia do makijażu i golenia nad lustrem lub umywalką. Mogą to być na przykład dwa kinkiety zawieszone po obu stronach lustra, mniej więcej na wysokości oczu, ponieważ wtedy nasza twarz będzie wyglądała najkorzystniej. Innym pomysłem jest zamontowanie wzdłuż górnej krawędzi lustra kilka małych żaróweczek w ładnych oprawkach lub zamocowanie kilku reflektorów w specjalnie zaprojektowanej półeczce. Należy także pamiętać, że światło przy lustrze powinno być łagodne, aby nie oślepiało patrzącego.

Wentylacja

Ważna w łazience jest również dobrze działająca wentylacja. Ponieważ przeciwdziała ona skraplaniu się wilgoci na ścianach, zwłaszcza podczas używania prysznica. Służy do tego widoczna pod stropem klatka wentylacyjna, przez którą uchodzą wilgotne opary. Jak również znajdujące się w dolnej części drzwi łazienkowych otwory, które zapewniają napływ świeżego powietrza. Dlatego nie wolno zaklejać zarówno klatki wentylacyjnej, jak i tych specjalnych otworów w drzwiach, ponieważ wymiana powietrza w łazience powinna być stała i nieprzerwana.

Ściany i podłoga

Jeżeli chodzi o pokrycie ścian to dobrze wiedzieć, że do dużych łazienek pasują płytki we wszystkich rozmiarach. Natomiast w małych łazienkach najlepiej będą się prezentowały małe kafelki lub mozaiki. Kafelki jednak nie są jedynym pomysłem na pokrycie ścian i podłóg w łazience. Jeżeli ktoś chciałby, aby jego łazienka wyróżniała się oryginalnością może poeksperymentować z farbą, drewnem lub z kamieniem. Należy jednak pamiętać, że nie każda farba czy drewno nadaje się do tego pomieszczenia. Najważniejsze aby wybrać takie materiały, które będą miały nie tylko walory estetyczne, ale również praktyczne, czyli będą chronić przed wilgocią oraz będą ułatwiać utrzymanie czystości. Farba wiadomo musi być wodoodporna i odporna na szorowanie. Natomiast jeśli ktoś zdecyduje się na drewno to należy wybrać takie z gatunku twardych, które obowiązkowo musi być zabezpieczone wodoodpornym lakierem. Ponieważ dzięki temu nie straci swoich walorów estetycznych z powodu wilgoci. W wypadku kamienia to jest on twardy i odporny na wilgoć, jak również dekoracyjny. Jednak jest bardzo drogi przez co uchodzi za szczyt luksusu.

Kolory

Atmosferę łazienki tworzy nie tylko jej dobre wyposażenie, ale również pewne efekty dekoracyjne. Zwłaszcza, że tutaj możemy pozwolić sobie na większe zuchwalstwa, których boimy się w innych pomieszczeniach. Na przykład możemy pomalować ściany soczystymi kolorami: niebieskim, zielonym, czy też malinowym. Ogólnie to kolor błękitny kojarzy się z wodą, czystością, jak również z relaksem, tak więc pasuje do łazienki idealnie. Jest to co prawda chłodny kolor, lecz sprawia, że pomieszczenie optycznie wydaje się większe i uporządkowane. Ładnie prezentuje się w łazience w połączeniu z bielą. Natomiast nie jest wybierany do łazienki kolor czerwony, ponieważ kolor ten bardziej sprzyja dyskusji niż relaksowi w wannie. Czasem jednak skomponowanie łazienki w jednym kolorze jest dość trudne w realizacji. Ponieważ za sprawą barwnych opakowań kosmetyków nasze łazienki często przypominają tęczę. Warto jednak spróbować opanować ten kolorystyczny nieład. Ponieważ łazienka w różnych odcieniach tej samej barwy jest bardziej elegancka i sprawia wrażenie większej. Przy wyborze koloru warto kierować się dwoma nastrojami: na początek i koniec dnia. Ponieważ w tym miejscu nabieramy rozpędu na cały dzień, a także odpoczywamy wieczorem, relaksując się przed snem.

Łazienka powinna być urządzona w ten sposób, aby zachęcała do pielęgnacji ciała. Tak, aby znalezienie się w niej każdego poranka było przyjemnością, dodającą otuchy na trudy dnia. Natomiast wieczorem po znalezieniu się w domu, aby była oazą relaksu. Powinna być także tak samo funkcjonalna jak kuchnia oraz tak samo przytulna jak pokój ogólny. W łazience powinien rządzić komfort. Nie w postaci profesjonalnie złoconych półek i uchwytów, lecz w postaci czystych zadbanych ścian, nie zażółconej umywalki i muszli klozetowej oraz zawsze czystych ręczników.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk



(zdjęcie: Jeremy Levine Design)

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version