Kominek na biopaliwo

Kiedy za oknem prószy śnieg większość z nas myśli o sposobie ogrzania mieszkania. Przyjemnym rozwiązaniem tego problemu będzie kominek który nie tylko ogrzeje ale również stworzy romantyczny nastrój. Tylko co zrobić jeżeli nie mamy przewodów kominowych i nie możemy podłączyć klasycznego kominka na drewno? Warto wtedy pomyśleć o kominku na biopaliwo. Pozwoli on zrealizować marzenia o kominku nawet w mieszkaniu w bloku.

Posiadając kominek na biopaliwo można zapomnieć o większości kłopotów z jakimi borykają się właściciele klastycznych kominków, jak przygotowanie drewna, czyszczenie kominów czy przewodów wentylacyjnych. Do zamontowania kominka nie wymagane jest zezwolenie, potrzebujemy jedynie wolne miejsce na ścianie (w przypadku kominków wiszących) bądź na podłodze (kominki wolnostojące) i już po kilku minutach od zamontowania możemy cieszyć się prawdziwym ogniem!

Biopaliwo czyli etanol, to bezpieczny dla nas i otoczenia środek palny. Jest bezwonny, podczas spalania nie wydziela dymu ani sadzy, lecz parę wodną która nawilża powietrze w przeciwieństwie do kaloryferów bądź grzejników elektrycznych które je wysuszają. Wydzielająca się para wodna sprawia, że wzrasta wilgotność co od razu podnosi komfort przebywania w pomieszczeniu.

Już po kilku minutach od zapalenia odczuwalny jest wzrost temperatury i kominek z powodzeniem zastępuje grzejnik o mocy ok. 2-3kW (w zależności od modelu). Natomiast jeden litr paliwa spala się w czasie ok. 4-5 godzin. Warto wspomnieć, że biopaliwo daje ok. 40% więcej energii niż spalane drewno w tradycyjnym kominku gdyż cała energia w postaci ciepła wytwarzana podczas spalania kierowana jest do pomieszczenia. Jeżeli jednak jesteś tradycjonalistą i nie wyobrażasz sobie ognia bez drewna, polecamy wkład ceramiczny do kominka w kształcie drewna.

autorem artykułu jest Łukasz Sas

kominek na biopaliwo
(zdjęcie: © Apollo Fireplace Candelabra)

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version