Kolory w Feng shui

Kolory w mieszkaniach i domach wpływają na nasze nastroje i emocje. Koncepcja Yin i Yang umożliwia oddzielenie kolorów i pomaga sterować naszym samopoczuciem. W Feng shui kolor jest nośnikiem pewnej energii, znając jakość energii jaką mają odpowiednie kolory możemy zmienić nasze życie, wpływając na nasze samopoczucie, energię. Kolory Yin to głównie zieleń, błękit, czarny, biały i brązowy. Są to kolory łagodne. Yang to kolory aktywne takie jak czerwień, żółć i kolor pomarańczowy. Jak je dobrać w poszczególnych pokojach i jak na nas wpływają?

Kolory feng shuiNajwiększą ilość energii ma w sobie kolor czerwony. Ten kolor sprawia, że mamy chęć do osiągania celów. W sypialny wzmaga popęd, ciśnienie krwi. Ten kolor jest nośnikiem sławy, dynamiki, ekspresji. Czerwieni czy różu możemy dodać kiedy szukamy nowego partnera albo kiedy nudzi nas aktualny związek i potrzebujemy nadać mu dynamiki, nowego rytmu.

Kolor zielony ma małą ilość energii, niweluje stres i odpręża. Dobry jest na początek nowego związku, nowej drodze życia czy w rozpoczynaniu jakiegoś interesu.

Kolor żółty i brązowy są barwami stabilizujące sytuację. W wielu przypadkach nie możemy ruszyć z jakimś projektem, pracą, nasz związek utkwił w martwym punkcie. Rozwiązaniem okazać się może zmiana barw ścian z żółtych, beżowych na bardziej żywe, od pomarańczy po czerwień.
Kolor biały, srebro i odcienie szarości. Takie kolory skupiają energię w wewnątrz. Mieszkańcy domów urządzonych w tych kolorach mogą mieć problemy z realizacją planów i marzeń.

Kolor niebieski i granatowy

to kolory wskazane w komunikacji. Energia wody, ruchu i komunikacji to dobre porozumienie, profesjonalizm. Dobre są tam gdzie mamy do czynienia z ludźmi, np. w biznesie, w salach konferencyjnych, przy stołach negocjacyjnych. Nadmiar tych kolorów może doprowadzić jednak do rozmycia celów.

Jak pogodzić nasze wszystkie cele – dobrać odpowiednie barwy? Ich dobór w domu dla konkretnego człowieka to suma wielu czynników. Feng shui przy doborze barw sugeruje również nasłonecznienie, siatkę bagua i kierunki świata. Ponadto pod uwagę trzeba wziąć temperament mieszkańców, kierunki świata, liczbę Kua. Są jednak uniwersalne zasady i na nich się skupimy.

Przedpokój powinien być zapraszający, jasny i radosny. Można użyć koloru zielonego i niebieskiego ale i białego.

W kuchni możemy użyć różnych barw. W niebieskiej kuchni nie będzie chciało nam się jeść więc może mieć to dobre właściwości dietetyczne dla tych którzy się objadają. Kolor ciepły i żółty pobudzają apetyt. Połączenie czerwieni z bielą sprawi, że pomieszczenie będzie wyrzucało domowników.

Kolory w sypialni również mogą nas stymulować. Zszarzała i źle zagospodarowana przestrzeń może mówić o problemach z poznaniem partnera. Majątkowe kolory mogą osłabić namiętność. Czerwona sypialnia może pobudzać seksualnie, ale będzie prognozować niespokojne sny i agresję. Dla nowego związku dobra jest sypialnia w kolorach drzewa i ziemi. Dla osób szukających szczęścia w związku kolor brzoskwiniowy i różowy. Zawsze pamiętajmy, że sypialnia to miejsce odpoczynku, powinna więc dominować kolorystyka energii jin – stonowane kolory zamiast nasyconych i jaskrawych. Pokoje dziennie, salony to ognisko rodziny. Proponujemy kolorystykę centrum. Są to kolory ziemi, beże, wanilia i żółcienie. Dodatki w takim pomieszczeniu mogą mieć wyraźne i mocne barwy, np. czerwienie.

Łazienki w blokach zwykle są małe i ciemne. Zalecamy więc kolory jasne, beżowe. Kolory sprzyjające utrzymaniu czystości: biały, różowy, niebieski, zielony.

Autorem artykułu jest Damian Wiącek

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ