Kanapa

Kanapa jest meblem, który towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna. Istnieje wiele rodzajów kanap: małe, jedno- lub dwuosobowe. Występują nawet takie duże, które są w stanie pomieścić aż kilkanaście osób.

Na rynku dostępne są także leżanki o wygięciu dostosowanym do ludzkiego ciała Także każda kanapa posiada odmienną linię o różnym rozwiązaniu oparcia i poręczy. Różnice można by długo wyliczać, w każdym razie różnorodność tych typów łączy to, ze jest to mebel odznaczający się wygodą i pięknem zarówno w swej linii jak również dzięki pięknej tapicerce, a co najważniejsze służy nam do wypoczynku.

Kupując kanapę należy zwrócić uwagę nie tylko na wzornictwo, ale co najważniejsze na jej wymiary. Ponieważ to, czy będzie pasowała do wnętrza, zależy przecież nie tylko od jej koloru czy też formy, lecz także od proporcji. Dlatego przed zakupem najlepiej jest sprawdzić ile miejsca jesteśmy w stanie przeznaczyć na kanapę. Dobrze jest uzyskać w sklepie dokładną informację o długości, szerokości i wysokości kanapy (z uwzględnieniem wyprofilowania oparcia oraz boków). Następnie należy porównać te wymiary z miejscem, w którym będzie ona stała. Tym sposobem można uniknąć przykrej niespodzianki, że mebel się nie mieści lub przytłacza wejście. Ważne jest również upewnienie się, czy nie będzie problemu z wniesieniem mebla do mieszkania (czy zmieści się w drzwiach lub w windzie). Gdyby był z tym problem najlepiej jest rozejrzeć się za meblami modułowymi.

Szukając odpowiedniej kanapy do naszego mieszkania należy wziąć pod uwagę fakt, że kanapy, które są wysokie, choć wyglądają zawsze najbardziej zachęcająco, jako obiecujące niebiańskie wygody, są w rzeczywistości dość niewygodne. Trudno jest na takiej usiąść, ponieważ głęboko się zapada, a co najgorsze jeszcze trudniej jest się z takiej podnieść. Złudna jest również wygoda kanap super miękkich, ogromnie przepasanych dzięki grubej warstwie gąbki. Najwygodniejsza pozostaję zatem grubość gąbki na około 6-10 centymetrów, nie więcej. Wybierając kanapę do swojego mieszkania należy także pamiętać, że powinna ona być w naszych skromnych warunkach przestrzennie uniwersalna. To znaczy, ze powinna być takiej długości oraz szerokości, aby można ja było traktować także jako awaryjne miejsce do spania. Warto wtedy sprawdzić, czy po jej rozłożeniu będzie się w stanie poruszać po pokoju oraz czy mamy odpowiednie dojście do łóżka. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że kanapa choć służy wypoczynkowi oraz sprzyja tworzeniu przytulnej atmosfery, może także być wykorzystywana jako element organizujący przestrzeń mieszkalną.

Przywykło się, aby zawsze podpierać nią ściany, ale jeśli przestrzeń na to pozwala może ona powędrować na środek pokoju. Może stać luzem lub z fotelami naprzeciwko. Jak również tyłem do okna, z widokiem na pokój. Natomiast, by wydzielić z całości odrębną część pokoju można ustawić kanapę jednym bokiem przy ścianie. Ze względu na tę przestrzenno- organizacyjną funkcję dużym powodzeniem cieszą się tu kanapy narożne. Dobrze komponują się one w pokoju, tworząc zaciszny kącik. Łatwo jest w takim wypadku zrezygnować z foteli, które w niewielkich przestrzeniach mieszkalnych trudno jest gdziekolwiek ustawić. Niedogodnością takiej kanapy pozostaje jednak fakt, że ustawia ona wszystkie meble w pokoju raz na zawsze. Wszelkie przemeblowania w tym wypadku są już często niemożliwe. Na ogół jest tylko jeden taki kąt w pokoju, w którym narożna kanapa jest dobrze ulokowana.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

kanapa
(zdjęcie: Th3 ProphetMan)

CZYTAJ WIĘCEJ

Exit mobile version