Jak zrobić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to praktyczny i bardzo ładny sposób na zasłonę okienną. Niestety te ładniejsze są drogie. Do tego materiał samej zasłony nie zawsze nam odpowiada. Jest na to proste rozwiązanie. Roletę rzymską bez większych trudności można uszyć samodzielnie. Poniżej prezentujemy poradnik, jak to zrobić.

Autorką artykułu jest Anna Stokłosa

jak zrobić rolety rzymskie
Zabierając się za szycie rolety rzymskiej, musimy mieć automat roletowy, w którym ją zainstalujemy. Można je kupić w większości sklepów oferujących tkaniny i w pasmanteriach. W ostateczności nawet zamówić w internecie. Ważne, żebyśmy pamiętali, że musi być on z dwóch stron szerszy o 5 centymetrów niż nasza wnęka okienna. Nawet jeśli mamy okna, które nie są standardowej wielkości, możliwe jest zamówienie mechanizmu do rolety na wymiar. Warto zdecydować się nieco droższy, a przez to solidniejszy automat roletowy. Dzięki temu zasłona będzie nam służyła dłużej i pomyśleć, z której strony chcemy mieć przelotkę ze sznurkami bądź łańcuszkiem do regulacji rolety.

Tkanina do naszej zasłony powinna być gruba. Będzie wtedy przepuszczała mniej słońca i ładnie układała się przy unoszeniu zasłony. Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy po wymierzeniu materiału jest przyszycie do jego górnej krawędzi paska z rzepem. Powinien być on w zestawie naszego automatu. Dzięki niemu przymocujemy roletę do mechanizmu. W ten sposób w każdej chwili będziemy mogli roletę od niego odpiąć i uprać. Jeśli lewy i prawy skraj naszej tkaniny są nieestetycznie postrzępione, możemy zawinąć je do pod spód, na lewą stronę i zeszyć. Lub też obszyć je wstążką.

Do kolejnego kroku będzie nam potrzebny kawałek kredy i centymetr krawiecki. Mierzymy tkaninę i w równych odstępach zaznaczamy miejsca, gdzie umieścimy patyki tworzące nam zakładki w naszej rolecie. Ilość zakładek i szerokość odstępów między nimi uwarunkowana będzie długością samej rolety. W zaznaczonych przez nas miejscach zginamy materiał i zszywamy centymetr dalej – w ten sposób tworzymy tunel.

U dołu materiału odmierzamy 8 centymetrów. Zaprasowujemy go, podwijamy pod spód i ponownie zaprasowujemy. Tak powstały tunel na metalowy obciążnik rolety zszywamy, pozostawiając z jednego boku niezszyty otwór szeroki na 3 do 5 centymetrów, przez który do tunelu wprowadzimy obciążnik.

Teraz przypinamy roletę do mechanizmu. Składamy zakładki i doszywamy na ich bokach oczka na sznurek. W dwóch, lub więcej miejscach, w których ma być on przeciągnięty. Dopiero teraz we wcześniej przygotowane tunele wkładamy patyki. Sznurek przeciągamy przez oczka potem przez przelotkę, a na końcu wkładamy ją do mechanizmu rolety. Po pociągnięciu za oba sznurki, roleta powinna się ładnie i równo unieść i złożyć.

rolety rzymskie
zdjęcie: franklyn.net.au

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ