Jak pielęgnować blat kuchenny z granitu i marmuru?

Kamienne blaty kuchenne z marmury i granitu mogą być piękną wizytówką każdej kuchni. Blaty te to kategoria pro w porównaniu do blatów drewnianych czy z płyty MDF. Koszt zakupu i montaży takich blatów jest oczywiście kilkakrotnie wyższy od jego tańszych konkurentów. Blaty te są bardzo wytrzymałe, jednak i tak wymagają naszej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Źle użytkownany blat matowieje i traci swój urok. Używając źle dobranych środków możemy niszczyć jego powierzchnię.

Najważniejsze żebyśmy nie używali do jego pielęgnacji środków zawierających kwasy (np. fosforowy, solny, octowy czy cytrynowy). Używanie ich na blatach z marmury i granitu sprawia, że kamień ulega łatwiej uszkodzeniu i staje się coraz bardziej matowy.

Należy również unikać środków zawierających chlor, wszelkiego rodzaju wybielaczy, popularnych mleczek typu Cif. Używanie środków z chlorem może go trwale odbarwić, szczególnie narażone na chlor są blaty z marmuru.

Blaty z kamienia nie powinny być myte płynami do mycia okien, jest to niestety bardzo powszechne. Można stosować płyny do mycia naczyń, ale bardzo delikatne i w niewielkich ilościach.

Nie powinniśmy pozostawiać na blacie długo plam, szczególnie po winie, herbacie czy soku z cytrusów. Jeśli szybko je usuniemy nic się nie stanie, pozostawienie blatu na działanie tych płynów może prowadzić do ich odbarwienia.

Najlepszym prezentem dla naszego blatu tak z marmuru jak i z granitu jest jego regularne impregnowanie. Impregnując blat zmniejszamy jego chłonność na zabrudzenia, dzięki temu nie wnikają one w powierzchnię kamienia. Impregnat do blatów kamiennych sprawi, że jego codzienna pielęgnacja będzie łatwiejsza. Impregnat należy użyć od razu po montażu blatu i czynność powtarzać co 12 miesięcy. Dostępne są też pogłębiacze koloru, ich efekt jest szczególnie widoczny przy blatach czarnych. Pogłębiacze koloru to również impregnaty, które możemy stosować rzadziej, raz na 3-6 miesięcy.

Na co dzień blat kamienny powinniśmy myć wodą lub specjalnym środkiem do mycia blatów kamiennych. Na rynku dostępnych jest kilka ciekawych produktów. Do popularnych i polecanych należy Triple Effect sprey marki Akemi, możemy go dostać już od około 50 zł za 500 ml.

Biały blat kamienny

Na zdjęciu kuchnia z białym granitowym blatem. Autor zdjęcia: Nancy Hugo, CKD, licencja CC BY-NC 2.0.

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ