Fotel

Fotel jest to chyba jeden z najmilszych domowych mebli. Zasługuje na to miano, ponieważ spędzamy w nim najwspanialsze chwile. Odpoczywamy, czytamy, ucinamy sobie drzemkę. Dlatego ważne jest aby wybrać taki fotel, który będzie spełniał nasze wszystkie warunki, a do tego będzie nam długo służył.

Zakup fotela najlepiej rozpatrywać w trzech aspektach: aby był wygodny, trwały oraz żeby pasował do wnętrza. Zacznijmy od aspektu wygody. Tak więc czy dany fotel posiada tą cechę, każdy musi ocenić to sam. Najlepszym sposobem jest, aby przed zakupem, usiąść w danym fotelu na kilka minut i sprawdzić, czy odpowiada nam jego twardość, wysokość siedziska, oparcia oraz głębokość. Należy również zwrócić szczególną uwagę czy fotel odciąża kręgosłup, a szczególnie kręgi lędźwiowe oraz czy łatwo się z niego wstaje.

Siedzisko i oparcie fotela nie powinny być zbyt miękkie, ponieważ wtedy osoby siedzące pozbawione są należytego podparcia. Na rynku dostępne są różne rodzaje foteli na przykład fotele leżakowe, które posiadają podnóżek. Dzięki temu możemy w trakcie odpoczynku odciążyć kręgosłup. Innym rodzajem są fotele z wysokim zagłówkiem, które dają oparcie głowie. Natomiast jeżeli ktoś chciałby jeszcze coś innego, może zdecydować się na fotel bujany. Drugim aspektem o którym należy pamiętać podczas zakupu jest trwałość fotela. Konstrukcje foteli przeważnie są dość mocne. Natomiast obicia bardzo różnią się pod względem odporności czy też wytrzymałości na zabrudzenia.

Najtrwalsze są fotele ze skóry, ale do tego bardzo dużo kosztują. Decydując się na tego typu fotel dobrze jest dowiedzieć się od sprzedawcy, jaką metodą zostało pofarbowane obicie. Jest to istotne, ponieważ farba, która jest natryskiwana czasami zatyka pory, co powoduje, że skóra nie może oddychać. Ma wtedy właściwości plastiku, co sprawia, że latem parzy, a zimą jest zimna. Jeżeli chodzi o naturalne tkaniny, takie jak len, wełna lub bawełna to są one bardzo miłe w dotyku, natomiast nie są zbyt mocne. Znacznie mocniejsze, a także odporne na zaplamienia oraz uszkodzenia są obicia wykonane z alcantary czyli tkaniny przypominającej zamsz. Uważa się, że jest to jeden z najlepszych materiałów syntetycznych na obicia meblowe.

Natomiast, gdy posiadamy małe dzieci wiadomo, że fotel będzie bardziej narażony na zabrudzenia dlatego należy poszukać fotela ze zdejmowanym obiciem nadającym się do prania. Ostatnim trzecim aspektem na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu fotela, jest to aby idealnie pasował do naszego wnętrza. Mebel ten nie musi być w identycznym stylu co kanapa. Ważne aby wszystkie sprzęty w pokoju tworzyły harmonijną całość. Można na przykład dobrać tapicerkę fotela pasującą do barwy zasłon czy też dywanu.

autorką artykułu jest Joanna Rybarczyk

fotel
(zdjęcie: DarmstadtKoeln)

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ