Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne z pewnością dodają wdzięku i uroku w ostatniej fazie wystroju wnętrza. Na rynku jest szeroki wybór różnego typu drzwi od klasycznych, po nowoczesne, oraz typu smart. Z pewnością wybór tych odpowiednich nada wnętrzu charakteru, wdzięku, oraz podkreśli wykonanie.

Jakie drzwi wybrać?

Wszystko zależy od naszych oczekiwać i w jakim stylu mamy zaprojektowane wnętrze. Z pewnością jeśli urządzamy dom, czy mieszkanie, w których każde z pomieszczeń jest zaprojektowany pod jeden styl, wtedy należy wybrać jeden typ oraz kolor drzwi do wszystkich pomieszczeń.

Najczęściej barwę drzwi dobieramy do podłogi. Zasada jest taka, że do jasnej podłogi wybiera się drzwi białe lub w jasnym kolorze, natomiast kiedy posiadamy podłogę ciemnego koloru, należy wybrać drzwi ciemne, których ton odcieni będzie bardzo zbliżony do barwy podłogi. Poza tym ważnym aspektem podczas wyboru koloru drzwi jest ich dopasowanie do całej aranżacji wnętrza. Białe drzwi możemy dopasować do aranżacji skandynawskiej, natomiast ciemne wpasowują się w styl industrialny oraz cegłę.

Na rynku możemy znaleźć duży wybór drzwi, które dzielą się na:

  • Drzwi klasyczne
  • Drzwi nowoczesne
  • Drzwi typu smart

W dodatku możemy również wybrać drzwi wraz z wbudowanymi szklanymi elementami, przeszklone, jak również loftowe. Jest to świetny wybór do mieszkania z małą ilością światła, albo w przypadku mieszkania z dużą ilością pomieszczeń.

Z czego wykonane są drzwi wewnętrzne?

Ponadto warto zwrócić uwagę, z czego wykonane są drzwi i wybrać takie, które posłużą na długie lata użytkowania. Najczęściej drzwi wewnętrzne wykonane są z:

  • Płyty wiórowej – jest to materiał złożony ze ścinek drewna oraz żywicy. Materiał ten jest dokładnie sprasowany pod ciśnieniem. Całkiem dobrze izoluje od temperatur oraz zagłusza hałas.
  • Płyty pilśniowej – drzwi wykonane z tego materiału zaliczane są do najtrwalszych. Są solidne, izolują zimno oraz hałas. Z pewnością posłużą przez długie lata.
  • Płyty z kartonu w formie plastra miodu – cechuje się niezwykłą lekkością, małym ciężarem, szybkim montażem. Niestety ten typ drzwi ma również minusy. Ich żywotność jest bardzo krótka, poza tym słabo izolują od zimna, oraz słabo zagłuszają hałas.

Najczęściej wybierane drzwi wewnętrzne

Drzwi klasyczne stworzone z okleiny przypominające drewno najczęściej pasują do klasycznych domów. Dzisiaj coraz częściej wybierane są drzwi o minimalistyczne, czyli np. o jednolitym koloru, bez wzorów, oraz bez dekoracji. Ponadto świetnym wykończeniem oraz podkreśleniem aranżacji domu są drzwi loftowe. Idealnie pasują one do wystroju industrialnego, nadają charakter oraz świetnie sprawdzają się w przypadku oddzielenia pomieszczenia (np. gabinetu, korytarzu) od reszty mieszkania, przy jednoczesnym zachowaniu optycznego powiększenia przestrzeni, oraz dopływu światła dziennego.
Kończąc, podczas wyboru drzwi, warto w pierwszej kolejności zaprojektować wnętrze, dobrać rodzaj oraz kolor podłogi, a następnie wybrać barwę oraz wzór drzwi wewnętrznych, które będą współgrać z całym zaaranżowanym wnętrzem.

Autorką artykułu jest Karolina Pisarska

NAJNOWSZE:

CZYTAJ WIĘCEJ